Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 11 Haziran 2019, Salı

Mevcut dünya düzeni çökerken...

Paylaş  
21
21
20

Amerika'nın senatosu Ruslarınki gibi senatörler seçemez. Kanada Parlamentosu Mısırlıların parlementosuna seçtiği karakterlerden oluşamaz. Türkiye Cumhuriyeti Meclisi, Çinlilerin oluşturduğu meclis gibi bir yapıda oluşamaz. Elbette ülkemizin seçilmişleri de bir Norveç seçilmişleri olamazlar. Bu bir kıyaslama değil, bu bir karşılaştırma değil. Sadece siyasetçi olarak bizi temsil etsin diye seçtiğimiz insanların, yani seçimle başa gelenlerin halka benzediklerini anlatmanın giriş yolu.

Ülkeler kendi demokrasilerini kendi ekonomi politiklerine uygun şekilde yaşarve geliştirirler.BU anlamda her ülkenin demokrasisi temel benzeşler dışında farklı olgularla oluşmuştur. Ancak ekonomik-politik anlamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni düşünecek olursak,kendi başına tam bağımsız bir yönetimi, ya da ekonomisi olmaması nedeniyle, tüm seçilmiş makamlar için,belirgin bir ekonomi politik olduğu söylenemez.

Halk yönetecek kitleyi kendi içinden seçip meclise veya yerel yönetime yollar ve ardından eleştirmeye başlar. Bunun en etkin göstergesi, her platformda şikayetten başka bişey konuşmaktan bir toplumdur.

Demokrasi zaten olabildiğince yaşlı bir yönetim şekli iken, bir de onu oluşturan olguların bağlı olduğu ekonomi politik olmaması aslında arkaik bir durumdur.

*

Halkın kendini yönetmesi için seçtiği insanları sıklıkla değiştirmesi ya da seçtikten kısa bir süre sonra eleştirmesi kötü bir şey. Sözde kanaat liderleri denen köşe yazarları ve benzeri medya çalışanlarının da ifade ediş şekilleri ile seçileni küçümsemeleri ne yazık ki tüm içerik boşluğuna rağmen takip eden kitlenin gündelik kanaati durumuna geliyor.

Bilinçsizlikle yazıp, çizip, konuşulduğu için, bu sözlerden fazlasını, halk konuşmaya başlıyor.

Bu her yerde böyle.

*

Aslında 80'lerin başından bu yana konuştuğumuz globalizmin sonucundayız. Marks'tan beri bildiğimiz ekonomi politik de globalleşti. Yerelliğin etkileri, global olanın cazibesine yenildi. Bu da bize, mevcut dünya düzeninin çökmekte olduğu sinyallerini veriyor.

Kaldı ki, artık yeni bir dünya düzenine olan ihtiyaç arttı. Bu geçiş dilerim 1933'te Hitler'in yükselişi gibi şeyler yaratmaz. Çünkü 2. Dünya Savaşı da kendi döneminin konjonktür tükenmesinin sonucuydu. Dönemin dünya düzeni değişmişti.

Şimdiki liderlerde sözün değil de sesin yükselmesi, felsefenin değil de saldırgan ifadelerin benimsenmesi gibi olgular da,şimdiki dünya düzeninin yokoluş sinyalleri. Savaşların lokali ezdiği, terörün devletlerle ilişkilendirildiği, diğer yandan teknolojinin kültürü ezerek ilerlediği, çarpık bir çağ içindeyiz.

Fikrin değil, fikir doğmadan hareket eden eylemlerin çarpık çağı.

Yeni dogmalar çağı.

Makalenin başında bahsettiğim, kimsenin kimseye benzeyemeyeceği düşünceme sadık kalarak vurgulamalıyım ki; global diye biyelendirilen “birlikte yönetilme hazırlığı” bizi, kendi coğrafyalarımızdan, kültür ve yerelliği yok edip, göç yaşamayan diasporalara dönüştürüyor.

Üstelik bu giderek derinleşiyor, netleşiyor.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Alışır ama unutmazsın!
16 Temmuz 2019, Salı    Basit bir kişisel gelişim yazısı
12 Temmuz 2019, Cuma    Cevabı bilinmeyen sorular
11 Temmuz 2019, Perşembe    Politika ve sanat
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Bir adam öldürmek
8 Temmuz 2019, Pazartesi    Kelimelerim
4 Temmuz 2019, Perşembe    Ömür dediğin

banner
banner
banner
banner
banner

Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
Ferhat ATİK | 23 Temmuz 2019, Salı
“Çocuğa kendiliğinden bir şey yapma özgürlüğü vermemekle onu korkak bir köle yapıyoruz” der
Montaigne. Lord Michel Eyquem de Montaigne, 16. yüzyıl Fransa’sının en önemli yazarlarından birisi.
Çocuk...
"Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
Ferhat ATİK | 19 Temmuz 2019, Cuma
Fransız eleştirmenlerin, gotik İngiliz romanlarını tanımlamak için kullandıkları “roman noir” teriminden yola çıkarak, Amerikan gerilim filmlerinin özel bir türüne verdikleri isim diye karşımıza çıkar Kara...
Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm
Ferhat ATİK | 18 Temmuz 2019, Perşembe
Tanzimatın ilan edildiği ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısına rastlayan dönemde, Avrupa’da, Romantizm hakimdir. Romantizm döneme damga vurmuştur.
Aynı dönemde güçlü bir etkisi olan Romantizm akımı Osmanlıları Fran...