Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Haziran 2019, Perşembe

Yapısökümü

Paylaş  
20
20
20

Jürgen Habermas tarafından yapıbozum, “temizlemeye çalıştığı çöpleri durmadan arttırmasıyla” eleştirilmiş, Derrida’nın öldüğü gün ise Joathan Kandell New York Times’ta, “abcons” yani gizli, anlamsız, gizemli bir kuramcı öldü diye bir başlık atmıştır. John Searle ise, Derrida’nın yapıbozum kavramının mantıksal tutarsızlığını eleştirmiştir. Bütün bu eleştirilere rağmen, yapıbozumunun birçok kavram için yarattığı olanaklar çok açıktır.

2004 yılında Bilim Sanat Yayınları tarafından yayınlanan Erol Mutlu’nun kitabı İletişim Sözlüğü, Jacques Derrida’nın kavramı olan yapısökümünü tanımları arasında alır. Mutlu’ya göre bu kavram şöyle anlatılmaktadır:

“Metin çözümlemesinde metnin tutarlı bir bütün olduğunu, metnin çeşitli unsurlarının metne yazılan anlamı destekleyecek şekilde uyum içinde eklemlendiğini öne süren; yetkin bir uyuma varılamamasının nedeninin yazarın yetersizliğinde aranması gerektiğini belirten modernist eleştiriye [bir metinde hiçbir şey rastgele değildir, uyumsuz görünen ayrıksı, çelişkili parçalar bile sonul düzlemdeki uyumluluk için kullanılır] karşı metnin birliğine değil, yerinde olmamaya ve çelişkilere açık olmaya metnin özgüvenle telaffuz edildiği anlamına değil, tutarsızlıklarına, sessizliklerine ve yokluklarına ağırlık veren eleştiri.”

*

Dil, anlam istikrarsızlığı ve belirlenimsizliğinin silinmez izlerini taşır. Dildeki bu anlam istikrarsızlığı ve belirlenimsizliğini karşısında hiçbir analiz yönteminin, örneğin felsefe veya eleştirinin metin yorumu açısından herhangi bir otorite iddiasında bulunamayacaktır. Ne olursa olsun yönteminin vardığı epistemolojik bulgu, doğruluğu su götürmez ya da genel-geçer bir niteliğe sahip olamaz, işte tüm bu nedenlerle “yorum”, alışıldık anlamıyla “analize” benzemeyip, bir tür “oyun”u andıran serbest bir alandır”.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...