Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 18 Temmuz 2019, Perşembe

Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

Paylaş  
21
24
19

Tanzimatın ilan edildiği ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısına rastlayan dönemde, Avrupa’da, Romantizm hakimdir. Romantizm döneme damga vurmuştur.

Aynı dönemde güçlü bir etkisi olan Romantizm akımı Osmanlıları Fransız Romantizmi üzerinden etkiler.

Romantizm aslında onsekizinci yüzyıl “Aydınlanma Çağa”na bir tepki olarak doğmuştur. Bu bir tepki akımı olmasına rağmen, içine Victor Hugo gibi bir ismi alınca işler değişir. Hugo akımı Aydınlanma’nın devamı olarak nitelendirir ve bu birleştiren düşüncenin karşısında kimse kalamaz.

Osmanlı’nın Tanzimat Dönemi’nde ise, bu döneme damga vuran düşünürlerinden olan Namık Kemal, Romantik edebiyat anlayışına paralel romanlar ve tiyatro eserleri yazar. Aynı dönemde Batı’dan yapılan çevirilere ve Batı etkisiyle yapılmış çalışmalara da yer verilir.

Tanzimat döneminde ilgi, düşünce, görüş ve yazılarıyla Fransız devrimini hazırlayan Aydınlanma devri filozoflarına yönelmiş, onlardan çeviriler yapılmıştır. Ziya Paşa, J.J.Rousseau'dan "Emile"i çevirmiştir. Bu çevirilerden bir bölümü, 1881'de Mecmua-i Ebuzziya'da yayınlanmıştır.

Münif Paşa yaptığı çalışmalara benzer çalışmalar yapmış; bir dergi çıkartmış, dernek kurmuştur. “Muhaverat-ı Hikemiye" (Felsefe Konuşmaları) adlı kitabını, 1859'da, Fransız Voltaire, Fontenelle ve Fenelon’dan çevirdiği diyaloglardan oluşturmuştur. Münif Paşa'nın ayrıca, “Mecmua-i Fünûn” ve “Hazine-i Evrak” adlı dergilerde yayınlanmış felsefi makaleleri vardır.1878'de, üçüncü kez açılışında Darü'l-fünun'da felsefe derslerinin yer almasında Münif Paşa'nın bu makalelerinin de etkisi olmuştur.

Münif  Paşa yazılarında, din konusuna girmeyi ihmal etmemiştir. “Nasıl ki felsefe, her yerde hakikati ararsa, din için de aranan hakikattir” demiştir.

Aslında hakikati arama güdüsü, hem bilimin hem de bilime dahil olmayan ruhani disiplinlerin gayesidir.

Dönem, Osmanlıların; batıdan hızlı etkilendikleri ve bir bakıma özlerinen kopmaya başladıkları dönemdir ki bu, edebiyat ve sanata yoğunlukla yansır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...