Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 19 Temmuz 2019, Cuma

"Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı

Paylaş  
33
22
32

Fransız eleştirmenlerin, gotik İngiliz romanlarını tanımlamak için kullandıkları “roman noir” teriminden yola çıkarak, Amerikan gerilim filmlerinin özel bir türüne verdikleri isim diye karşımıza çıkar Kara Film (Film Noir). Aslında faşist Fransız düşüncenin devamı gibi bir kendilerini ayırma hesabıdır tarihte.

Bu filmlerintemel olarak beslendiği ilk kaynak, 1930’lu yılları kapsayan“Büyük Bunalım” sonucu ortaya çıkan kıtlık ve ekonomik sıfırlanma sürecinde sokakta oluşan olayların yansıması şeklinde oluşmuş dedektif-polisiye romanları.2. Dünya Savaşı’nın ardından gelen, oluşan Soğuk Savaş yılları Amerika için paranoya yıllarıdır. Savaş sonrasında Amerika’ya göçen Alman kökenli dışavurumcu yönetmenler de buna yakın karamsar sinema dillerini Hollywood’a yansıtmış hatta etkilemiştir.

Tüm bu içerikleri taşıyan filmler karşımıza,cinayet ve entrika dolu ilişkiler ve ağa çeken “femme fatale" güzel kadınlardan oluşan filmlerdir. Türün başyapıtlarından bazıları Sunset Bulvarı (Sunset Boulevard), Büyük Uyku (Big Sleep) ve Çifte Tazminat (Double Indemnity) gösterilebilir. İzlemediyseniz her üçü de Film Noir (Kara Film) türünü anlamanın kılavuzu gibidirler.

Film noir, dönemiolan30’lar, 40’lar ve 50’leretakılıp kalmamıştır. Günümüzde de halen bir çok yönetmen film-noir’ın alt yapısından yararlanmakta ve türün göstergelerini yeniden anlamlandırmaktadırlar.

Elbette günümüz sinemasında çekilen Kara Film’ler temel aldıkları tarihi tür dışında birçok farklılık gösterirler. Kara Film türünün bugününe baktığımızda müthiş birkaç filmden bahsedilebilir. Bunlar Bıçak Sırtı (Blade Runner), U Dönüşü (U-Turn), Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs), Ucuz Roman (Pulp Fiction) ve Gizemli Şehir (Dark City) gibi baş yapıtlardır.

Günümüzde Kara Film’in temel kodlarını içeriğinde barındıran çalışmalar “Yeni Kara Film” (Neo Film Noir) olarak isimlendirilebilir.

Kara Film bize bir dönemin toplumsal düşün dünyasını da göstermekte olup, bunun sinema sanatına önemli katkıları olduğunu vurgulamalıyım.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...