Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 29 Temmuz 2019, Pazartesi

Kapalı Maraş yazıları

Paylaş  
43
18
42

Milletin Maraş’ı "kahraman" sıfatı alır, bizdeki “kapalı” sıfatı ile sittin senedir çürüyor. Merak ettim, son dönemlerde çok konuşulunca internet sözlüklerinde Kapalı Maraş’la ilgili neler yazılmış, derledim:

*

Kıbrıs’taki hayalet şehir, girmek yasaktır, şehrin müdahale sırasında terk edildiği gibi bırakıldığı, kimi evlerde masada açık bırakılmış kitaplar, kül tablalarında içilemediğinden yekpare kül haline gelmiş sigaralar bulunduğu vesaire rivayet edilir.* * Onca senedir yağmalana yağmalana bir şey kalmayan yer. * * Kıbrıs konusunda da bir pazarlık unsurudur. * *Vaktiyle Tansu Çiller'in AB ile ilgili bir konuda Yunanistan tarafından veto yememek için Maraş'ı Rumlara peşkeş çektiğini söylenmişti. * * Kıbrıs'ta bulunan ve kahraman sayılmayan Maraş bölgesinde, UN (Birleşmiş Milletler)  kamyonları gezer. Bir dönemin en lüks otellerin, güzel iş yaptığı bu bölgede UN askerlerinin yanı sıra, bir de TSK mensubu olanlar gezemese bile giriş çıkış yapabilir. * * Anlatılan o dur ki, Kıbrıs harekatı sırasında bu zenginlik abidesi talan edilmiş. Talanı bilmem ama sokaklarında tebeşirle çizilmiş sek sek alanlarının hemen tepesinde Marks& Spencer indirim ilanları duruyordu bir sonbaharda. Hangi bahara kalır o anılar bilinmez. Kıbrıs nereye, Maraş nereye gidecek göreceğiz. Bir adada yolları ayırmak ne kadar da zor. * * Barış harekatından sonra yerleşime kapatılan hayalet şehir.İlerde elimizde koz olarak bulundurmak için yerleşime kapatılmıştır. * * 30 senedir tek tuğla konulmamış olmasına rağmen bölgede bulunan otel, eğlence mekanları, banka ve araba galerileri hayran kalınacak büyüklükte ve güzelliktedir. Şu an açılsa Kuzey Kıbrıs'ı tek başına kalkındırabilecek kapasitesi bulunan yerleşim yerinin bütün binaları yağmalanmıştır. * * Altın sarısı kumu, gece mavisi deniziyle Akdeniz de bir inci. * * Rumca adıVarosha olan şehir. Zamanında ikinci Beyrut olma yolundaki turistik cennet. Bir de, 1974 sonrası yağmalanan şehir. * * Çok acayip bir yer... Hayatta kendimi en tuhaf hissettiğim yerlerden biri. Sanki evlerde, mutfaklarda ocakta yemek varken gitmek zorunda kalmış insanlar. Sanki birileri gömlek ütülerken,ütüyü fişte bırakıp gitmiş. Öylece gidivermişler. Bütün o ihtişam, kendini müthiş bir yoksunluğa, kimsesizliğe bırakmış, çok acayip, çok düşündürücü bir yer. * * Zamanda yolculuk yapmak isteyenleri 34 sene öncesine götüren mekan. Zira binalar eskidir, içindeki eşyalar eskidir, sokaklar eskidir. Biraz kasarsanız zamanında orada bulunan turistlerin kaldırımlardaki betona (tabi yeniyken) 1972, 1973 şeklinde tarih ve isim yazmış olduklarını görebilirsiniz. * * İhtişam ve perişanlığın iç içe geçtiği hüzünlü şehir. * * Konu sıkıntısı çeken Hollywood’un,gelip filmini yapılmasını merakla beklediğim yasak bölge. * * Şimdiye dek gördüğüm yerler arasında beni en fazla etkilemiş yerdir. İçine girememiş dahi olsam, uzaktan gördüğüm manzaralar iliklerime işledi. * * İronik olduğu gibi üzücü de. Görüldüğü kadarıyla hemen karşı kıyısındaki Beyrut'un 1982'deki halinden fazla bir farkı kalmamış buranın.

*

Son olarak bir tane de ben eklemek istedim: Gezilirken hissedilen hüzünlü duyguları, dünyanın hiçbir şehrinde hissedemeyeceğiniz dünyadaki tek örnek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...