Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba

Yeniden doğuş

Paylaş  
20
16
19

Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.

Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve Avrupa’nın Orta Çağ ve Reformasyon dönemi arasındaki tarihi dönem olarak bilinir. 15. ve 16. yüzyıla denk gelen bir sanat, bilim, felsefe ve mimarlığın Antik Yunan filozof ve bilim insanlarının çalışmalarına, deneysel düşüncenin canlandığı, insan yaşamı üzerine yoğunlaşıldığı, matbaanın bulunmasıyla bilginin geniş kitlelerle paylaşımının arttığı ve radikal değişimlerin yaşandığı en temel önemleri içeren bir dönemdir.

Bakmayın siz bizim sanat “sevicilerinin” Rönesans’ı sadece sanata dayamalarına.

*

Örneğin, Rönesans dönemi İtalyan ustalarının büyük başarıları ve buluşları, Alp dağlarının kuzeyinde yaşayan insanlar üzerinde derin etkiler yaratır. Bilginin yeniden doğuşuyla ilgilenen herkes, klasik dünyanın bilgi ve hazinele­rinin keşfedildiği yer olan İtalya’ya bakmayı alışkanlık haline getirir. İtalyan sanatı, sanatçısı, mimarisi mimarı, politik söylem pratiği, politikacısı ve elbette dini ritüeller ve din insanları bu vazgeçilmez yenilenmenin parçasıdırlar.

Özellikle din insanları. Onlar ki, kilisenin sanata karşı başat ve negatif tutumuna rağmen, aynı kilise baskısını gizlice delerek Rönesans’ın önünü açmışlardır. 

*

Rönesans’ın karşılığı olan “Yeniden Doğuş”u iki ayrı anlamda incelemek ve anlamak doğru olacaktır. Bu anlamlardan ilki, antik klasik metinlerin tekrar keşfi, öğrenimi, sanat ve bilimdeki bu tarz uygulamaların yeniden tespitidir. İkinci olarak anlamlandırabileceğimiz anlam ayrımı ise; entelektüel aktivitelerin sonuçlarının, Avrupalılık kültürünü güçlendirmesidir. Avrupalılıktan kasıt elbette, aydınlanma çağı felsefesi ekseninde düşündüğümüz, düşünce üretiminin sonuçlarının tam olarak yansıdığı toplum kesitidir.

Bu yüzden Rönesans’tan bahsederken, iki farklı ama her ikisi de anlamlı olan inş ayrı yoldan da söz etmek gerekir.

Klasik öğrenmenin ve bilimin antik metinlerin tekrar keşfiyle yeniden doğması ve genel anlamda bir Avrupalılık kültürünün yeniden doğuşu. Bu dönemi anarken iki büyük ismi de zikrederek makaleyi bitirmek hoş olacaktır. İlki Raphael Sanzio ve ikincisi ise Michelangelo.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Biraz hayal...
Ferhat ATİK | 6 Ağustos 2019, Salı
“Bir Fransız şairi hayatı şöyle tarif ediyor” der Atatürk, dostu Salih Bozok’a yazdığı mektupta: “Hayat kısadır; biraz hayal, biraz aşk ve sonra Allahaısmarladık.”
Bu ilk sorum olacak, “sizce nedir hayat?”
*
“Fotoğ...