Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 12 Eylül 2019, Perşembe

3 film, yeni 1 hayat

Paylaş  
18
12
18

Bazen bir anıyı bir filmden edinir, kendi anınız gibi benimsersiniz. Şimdi sizlerle zamana yenilmeyen 3 film paylaşacağım. İzlemediyseniz izleyin. Çünkü her birinin neredeye tamamı, içselleştireceğiniz anılarınız gibi olacaklar.

Küçük Küller: 1920’lerin İspanya’sında geçen 2008 yapımı film, Salvador Dali, Federico García Lorca ve Luis Buñuel’in Madrid Güzel Sanatlar Okulu’nda kesişen yollarını konu ediniyor. Ünlü isimlerin gençlik dönemlerini, dostluklarını, farklı yönden ilişkilerini ve kendi dallarında ressam, şair ve yönetmen olarak yükselişlerini izlediğimiz filmde, iç savaşının eşiğindeki İspanya’yı izliyoruz. Geleceğin ünlü ressamı Dali, geleceğin ünlü şairi Federico Garcia Lorca ve film yapımcısı Luis Bunuel ile tanışır. Dali ve Lorca’nın sanatsal ve cinsel özgürlüklerini keşfetme yolculuğunda, İspanya’ya duydukları aşk ve dostluk ve sevgileri iç içe geçmeye başlar.

*

Camille Claudel: Camille Claudel’in gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan film, sanatçının Auguste Rodin ile yaşadığı aşka odaklanıyor. 1885 kışında tanıştığı sevgilisi Auguste Rodin tarafından terk edilen Camille’in ailesi sanatçıyı Fransa’nın güneyinde bir akıl hastanesine yatırır. İlişkisi boyunca Rodin’in gölgesinde kalmış olan Camille, heykel yaparak hayata tutunmaktadır. 30 yıl kapalı kaldığı hastanede erkek kardeşi Paul’ün ziyaretini bekler. Isabelle Adjani ve Gerard Depardieu’nin muhteşem performansıyla akıllarda yer eden film sanat ve kadın-erkek ilişkilerine başka bir gözle bakmamızı sağlıyor.

*

Modigliani: Andy Garcia’yı İtalyan Sanatçı Modigliani olarak izlediğimiz, sanatçının Picasso’yla olan rekabetine odaklanan 2004 yapımı film, renkleri, kurgusu ve oyunculuklarıyla göz dolduruyor. Yahudi olan Modigliani genç ve güzel Katolik Jeanne’ye aşık olur. Çiftin evlilik dışı doğan çocukları Jeanne’nin ailesi tarafından uzaklara, rahibeler tarafından yetiştirilmeye yollanır. Modigliani’nin çocuğunu geri almak için paraya ihtiyacı vardır. Paris’in yıllık sanat yarışması kazanana para ve kariyer vaat etmektedir. Arkadaş ve rakip olan Modigliani ve Picasso yarışmaya katılır ve hayatları değişir.

Evet, hepsi biyografi. Ancak aradığınız her şey içlerinde duruyor. Hem de yerli yerinde.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
11 Eylül 2019, Çarşamba    İntihar ve BM'nin inadı
6 Eylül 2019, Cuma    Bugün 6 Eylül
4 Eylül 2019, Çarşamba    SETA Raporu
3 Eylül 2019, Salı    Henüz yaz bitmeden...
29 Ağustos 2019, Perşembe    Kolay iş değil!
28 Ağustos 2019, Çarşamba    Kötülük ne kadar ileri gidebilir?
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...

banner
banner
banner
banner
banner

İntihar ve BM'nin inadı
Ferhat ATİK | 11 Eylül 2019, Çarşamba
İntihar herhalde en acımasız özeleştiridir.
Psikoloji alanında intihar konusu ile yakından ilgilenen teoriler, daha çok psikanalitik teorilerdir. Bu teorilerin öncüsü ve en çok tanınanı Freud’un teorisidir. Freud int...
Bugün 6 Eylül
Ferhat ATİK | 6 Eylül 2019, Cuma
33 yıl önce bugün, 6 Eylül 1986’da Neve Şalom Sinagogu’nda Şabat duası esnasında meydana gelen saldırıda 22 kişi hayatını kaybetmişti.
Neve Şalom Sinagogu, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Karaköy semtinde bulunan Türk ...
SETA Raporu
Ferhat ATİK | 4 Eylül 2019, Çarşamba
SETA bir vakıf. Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran.
Açılımı; Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı.
Yeni bir rapor hazırladılar. Birçok konuda raporları var.
Ben iletişimciyim. Bu alan dikkatim...