Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 25 Eylül 2019, Çarşamba

İslâm'ın hokkabazları

Paylaş  
17
12
15

İslâm’ı doğru anlayanlar, Kur'an-ı Kerim ve sünnetleri doğru anlayanlardır. Eğer mükemmel olanın Müslümanlar olduğunu düşünüyorsanız, Müslümanların çoğu, ritüellerdeki sapmalar ve yaşayışlarındaki gerçek İslâm’la uyuşmayacak yaşamlar nedeniyle, sizi belki de inanacağınız bu güzel dinden uzaklaştırır. Bu nedenle, koşulsuzca öğrenmek için bir Müslümanı örnek alacaksanız bu ya Muhammed olsun, ya da hiç kimseyi örnek almadan Kur’an’ı öğrenin, anlayın, yaşayın.

Yıllardır artarak televizyonlarda, radyolarda, internette bize ulaşan birçok İslâm enformasyonunda, hatalar, yanıltmalar hatta sapkınlıklara varan anlatılar mevcuttur.

Şöyle bir dinle ilgili yazılanlara, söylenenlere, gösterilenlere sadece 24 saat bakarsanız, haşa İslâm’ın, sapkın bir yapı olduğu kanaatine dahi varabilirsiniz. Nereye yüzünüzü çevirseniz, cinsellik, kadın, erkek üçgeninde bir anlatı karşımıza çıkıyor.

İnanın gerçek ve temel olan dışında bu derece bu konuyu işleyenlerin kendileri sapkındır ve anlattıklarının da dinle alakası yoktur.

Hayatımın hiç bir evresinde dinin yaşamın içine bu kadar girdiğini görmedim. Eğer hayatımızın bu kadar tamamına girmesi için uğraşılıyorsa, üzülerek söylemeliyim ki, bunu ağzına sakız edenler doğru yapmıyorlar.

İnsanın inançlarının bu derece ulu orta yaşanması hiç hoş değil.

Dinin ibadet yönünü yaşayanların bir kısmı, bunu yaşadığını başkalarına gösterme yarışına giriyorsa, bu işte bir bozulma var demektir.

Ancak, dinin gerçek güzelliğini anlamasına rağmen, hayatın her anını, dinle geçiriyorsa bunun da örnek alınacak yanı kalmaz.

İnsanların inançlarını daha mahrem, şekilci anlayışlardan daha uzak, tenkitlere uğramaksızın yaşayabileceği bir alan yaratılması kaçınılmazdır. Aksi halde o günah denen vebal, İslâm’ı sözde yaydığını düşünen ama ağızlarından çıkan her cümle ile insanları dininden soğutan hokkabazların boynunadır.

Dinler; başka insanlardan ayrışma çadırları, ötekiler yaratma mekanizmaları, içinde sözde ibadet için başkaları ile yarışma platformları ya da kimliklerimiz değildir. Dinler, insanların yaşamları süresince inanarak, huzur ve mutluluk buldukları kendilerini güvende hissettikleri ve her neye inanıyorlarsa, inançla iyi birey olma sürecini yaşadıkları paylaşımlardır.

Bugün her dinin kendi içinde olduğu gibi İslâm’ın da içinde birçok ayrım vardır. Bırakın bir dinin ayrımını, tek bir Allah’a inananların başka bir ayrıma hoşgörüsüzce gitmeleri dahi mümkün değildir.

Mümkün olduğunu görürseniz inanın ki, onun inandığında bahsettiğim hokkabazların ne yazık ki olumsuz etkileri var.

Mübarek Cuma gününde, Allah bizleri dini hokkabazlıkla kullananlardan korusun.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2019, Salı    Toplumun intiharı
6 Kasım 2019, Çarşamba    Bir ithal anket daha!
5 Kasım 2019, Salı    Girişimcilik, yenilikçilik, keşif
4 Kasım 2019, Pazartesi    Uzun bir gündü...
30 Ekim 2019, Çarşamba    İdare korkak olursa, yok demektir
29 Ekim 2019, Salı    Bilinçaltımın bana armağanı
28 Ekim 2019, Pazartesi    Aslında biz yokuz
25 Ekim 2019, Cuma    Sosyal medyadaki ilkel akıl grupları
24 Ekim 2019, Perşembe    Hayat toleranslarla daha mutlu yaşanır
23 Ekim 2019, Çarşamba    "Bir aşk iki hayat"

banner
banner
banner
banner

Toplumun intiharı
Ferhat ATİK | 12 Kasım 2019, Salı
Bir insan üzülebilir, kırılabilir, kayıp ve acı yaşayabilir veya öfke ya da çaresizlik gibi, duygusal  çıkmazlarda kalabilir. Hatta bu çok ileri giderse depresyona girebilir, bir rahatlama yaşamazsa daha ileri dereced...
Bir ithal anket daha!
Ferhat ATİK | 6 Kasım 2019, Çarşamba
Daha sonuçları görmeden yazıyorum. Sonuçlar 6 Kasım 11.00’da açıklanacak? Ben bu yazıyı şu an yani 5 Kasım 20.00’da yazıyorum. Malum, köşe yazıları bir gün önceden gönderiliyor gazetemize.
Bu zaman bilgisini vermemin...
Girişimcilik, yenilikçilik, keşif
Ferhat ATİK | 5 Kasım 2019, Salı
“Entrepreneurship” en yalın anlatımı ile Türkçeye “girişimcilik” olarak çevrilir. Ancak bu sözcüğü akademik anlamda anlatmak bu kadar basit değil, olmamalı. Bir kere, “innovation” yani inovasyon veya “yenilik” sözcüğü...