Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 11 Ekim 2019, Cuma

Bir kedi hikayesi

Paylaş  
28
19
26

Etrafınızda sizin mutluluğunuzdan gerçekten mutlu olan ya da acınızdan gerçekten acı duyan insanlar varsa, doğru yerde ve doğru insanlarla berabersiniz demektir. Gerçek zenginlik de budur.

Aydınlık ve çağdaşlık, maddi olandan uzaklaşabilme kabiliyetinizle doğru orantılıdır. Doğada her şey incelmekten kırılırken, sadece, insanları kıran kabalıklardır. İncelikten veya incelerek hiç kimse kırılmaz.

İnsan aydınlandıkça, biriktirdiği en değerli varlığın yine etrafındaki gerçek insanlar olduğunu anlar. Bunu laf ola değil de gerçekten anlayan insan aydınlanmış ve zengin kalpli insandır.

Huzur ise peşinden gelir.

Bu nedenle bir şeyin peşinden koşacaksanız, sadece huzurun peşinden koşun. İncelen ve hassaslaşan insan, bilgeleşen insandır. Azdan, küçükten hatta yokluktan mutlu olan insandır. Tam karşıtı olan zavallı insan türü ise, çokla mutlu olan, büyük şeylerden keyif alan, iri taşlı yüzük, pahalı araba, bilmem kaç metrekarelik ev gibi şeylerden mutlu olduğunu sanan insandır.

Bunlardan uzak durun…

Ne kendilerine ne başkalarına faydalı olurlar.

Sadece yalan dünyada oyalanırlar. Oysa arkalarından neredeyse dua eden bulunmaz.

Şiirdeki gibi aslında, “soylularla krallarla gezsen de, halk geçmeli aklından”.

Gelelim kedi hikayesine:

Yavru kedi ısrarla kuyruğunun peşi sıra dönmekte ve delirmişçesine sinirle kuyruğunu yakalamaya çalışmaktaymış. Yanından geçen deneyimli büyük bir kedi ona ne yaptığını sorunca yavrucak, üzgün bir sesle, kuyruğunu yakalamak istediğini ama bir türlü yakalayamadığını söylemiş.

Deneyimli büyük kedi ise ona şöyle demiş:

“Bak evlat, ben de bir zamanlar kuyruğumu amaç edinmiş peşinden deli gibi dönüp durmuştum. Sonra akıllandım. Ve kendi yoluma yürüdüm. Onun peşinden koşmayınca bir de baktım ki, ben nereye gidersem kuyruğum benim peşimden geliyor.”

Mutluluk da böyle dostlar, huzur da…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Ekim 2019, Çarşamba    "Bir aşk iki hayat"
22 Ekim 2019, Salı    Bugün söyle!
21 Ekim 2019, Pazartesi    "İlmin gayesi nedir?"
15 Ekim 2019, Salı    İlginç bir haber: Hamas terörü kınadı!
14 Ekim 2019, Pazartesi    Bu Türkiye'nin savaşı değil!
10 Ekim 2019, Perşembe    Polisin cevabını merak ediyorum!
9 Ekim 2019, Çarşamba    Fotoğraflar masum mudur?
2 Ekim 2019, Çarşamba    Bu çağ bu hastalığa yenik düştü!
30 Eylül 2019, Pazartesi    "Ağır Ceza" artık gezici değil!
26 Eylül 2019, Perşembe    Mezun olunca bitmez, başlar...

banner
banner
banner
banner

"Bir aşk iki hayat"
Ferhat ATİK | 23 Ekim 2019, Çarşamba
Emir Kustirika’dan çalalım, onun müziği yani Goran Bregović’in müziğinden çalalım, Julia Roberts ve Hugh Grant’ın filmi Nothing Hill’den yani yönetmen Roger Michell ve senarist Richard Curtis’den çalalım, Gwyneth...
Bugün söyle!
Ferhat ATİK | 22 Ekim 2019, Salı
En çok sevdiğiniz insana onu sevdiğinizi her gün söylemelisiniz. Yarın diye bir şey yok çünkü. Hiç söylememiş olsanız bile, bugün başlayın. Dün söylemiş olsanız dahi, bugün yine söyleyin. Ya da hiç söylememiş olmanın ...
"İlmin gayesi nedir?"
Ferhat ATİK | 21 Ekim 2019, Pazartesi
Güzel ülkemde “kasıtlı cahilliğin” nedeni nedir? Neden insanlar sadece anlamadıkları için değil anlamak istemedikleri için her duyduklarını cahilce paylaşarak bilgi kirliliği yaratmaktadır? Neden aslında aynı dost mec...