Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gönül TOKER | 11 Aralık 2016, Pazar

Seçtiğin kişi kendinsin

Paylaş  
58
122
47

Bile bile kırdığın bir kalbin karmasını ödemeden bu dünyadan gitmeyeceksin. Kalp kırmamanın tek yolu, dürüst olmaktır. Kendine dürüst olmak... Hangi davranışı neden sergilediğini, hangi sözü neden söylediğini, hangi duyguyu neden hissettiğini önce kendine dürüst olarak, kendin fark etmelisin. 

Beni en çok ne üzer biliyor musun Lanner? Bana dürüst davranılmadığını görmek... Olabilecek ve duyabileceğim en kötü şey bile olsa karşımda, olduğu haliyle bilmek isterim. Düzmece hikayeler ile kandırılıp vakit kaybetmek istemem. Karşımdaki insan, durum ve olay ne olursa olsun bilmek isterim. 

Her konuda konuşup konuşup vardığımız sonuç şu değil mi: Diğerlerinin bize gösterdiği davranışlar, bizim kendimizle ve başkalarıyla olan ilişki durumumuzu gösterir... Yine AYNALIK!

Aynada gördüğüm görüntü hoşuma gitmiyorsa, ne o aynadan kaçmalıyım ne de başka aynalarda farklı bir suret görmeyi ummalıyım. Ayna, doğrudan doğruya beni bana yansıtır. Hatta bir aynadan itiliyor ve bir aynaya çekiliyorsam, itici gelen aynanın önünde daha çok vakit geçirmeliyim. Ona daha çok bakmalıyım ki, kendimden yansıyanı değiştirmeye bir fırsat oluşsun. 

Bunu ilk olarak yoga hocalık eğitimi sürecindeyken deneyimledim. Fethiye'nin bir köyünde yapılacak olan eğitimde birbirini hiç tanımayan on beş kişi ile birlikte on gün geçirecektik. Odamızı paylaşacağımız arkadaşımızı da hocamız belirleyecekti. 

İlk defa tanışacağın biri ile on gün aynı odada uyuyacaksın!

Nasıl bir yolculuğun beni beklediğinden bihaber olan ben, binlerce endişe hissetmekte hiç gecikmedim. Birliğe giden yolculuğun ilk sınavı... O halleri ne zaman hatırlasam, tebessüm ederim.

Şimdi o gün tanıştığım ve odamı paylaştığım arkadaşım, ikinci kız kardeşim oldu.

Eğitim onar günlük iki kısımdan oluşuyordu. İlk on günlük kısımda biz Özge ile öyle güzel bir dostluk yakaladık ki, ikinci kısımda da yine aynı odada konaklamayı istedik. 

Arada geçen bir kaç ayda, sınıftaki diğer arkadaşlarımı düşünüp gözlemlemeye devam ediyordum. Özge ile akşamları taze kekik çayımızı yudumlarken uzun sohbetlerle birbirimizi tanıyıp şükran duygularıyla vedalaşmıştık; "İyi ki yollarımız kesişti!"... Ama diğer arkadaşlardan biraz uzak kalmıştık.

Çalıştığımız 'ayna meditasyonları'nı hatırladığımda diğer insanların bana ne yansıtıyor olduğunu düşündüm. En sevdiğim kimdi, en çok itildiğim kimdi? Fark ettim ki kızlardan bir tanesi ile on gün boyunca tek kelime etmemişiz ve ona karşı hoş olmayan fikirler besliyorum. İkinci kısımda odamı onunla paylaşmayı istedim.

Ve iyi ki de öyle oldu!

Kendimden kaçtığım, karanlıkta bırakmayı tercih ettiğim, yüzleşmemek için üstünü kapattığım yanlarımı bana gösteriyordu çünkü... Ondan itinayla uzak durmayı seçiyordum. 

İkinci mühim dersimi de onunla aldım. 

Bu en sevdiğim oyundur şimdi; hoşuna gitmeyen aynayı bul... Onu olduğu gibi kabul edip sevmeyi dene. Çünkü senin onda gördüğün, sende de kabul edip sevemediğin yansımanın aynısı! 

İşte bu yüzden diyor ki Sufiler; "Aynada gördüğünü beğenmediysen aynayı ne diye kırarsın! Dön kusuru kendinde ara." 

Bunu iyice bil Lanner! Bil ki, boş yere kalp kırmaya devam etme. Boş yere başkalarını kınama, yargılama, öteleme... Aynısı, aynısı ve aynısı, tekrar tekrar karşına çıkmaya devam edecek. Hep bir gömlek beteri ile... Hayat göremediğin şeyi gözünün içine batırmaya devam edecek; öyle ya da böyle sana bunu fark ettirip kabul ettirinceye değin... 

Tabii ki sen de karşındakine aynalık ediyorsun. Sana söylenen bir söz, gösterilen bir davranış da karşındaki insanın kendi yansımasına hitabettir. 

Bu yüzden ona da fazla içerleme. O, onunla ilgilidir. İnsanların sana ettikleri nasihatlar bile senden vesile ile kendilerinedir. Kendi gerçeklerini ortaya koyarlar. 

İşte bu yüzden, her fırsatta kendine dönebilmeyi iyice öğrenmelisin Lanner. Bir yansımanı gördüğünde, hemen o anda, tetikte kalıp bunu fark edebilirsen su gibi yolunda akıp gidersin. Akan su pislik tutmaz ya hani, sen de arına arına ilerlersin. 

O anda fark edemezsen bile, meditasyon yaparken bunları görme şansın oluşur. Her gün en az yirmi dakika banyo yapmak gibi etki yaratır meditasyon. Kendini hatırlarsın, neyin eksik, neyin fazla olduğunu ayırt edersin zihninin içindeki kalabalıkta. 

Seni çok iyi anlıyorum. 

İllüzyon her an içine çekmeye devam ediyor seni de. Bunların hepsini zaten bildiğini biliyorum. Vazgeçme Lanner... 

Aramaktan, sormaktan, bilme heyecanını koru.

Bilinmeyen aşikar olana değin…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
2 Nisan 2017, Pazar    Beklenti
26 Mart 2017, Pazar    Hey! Dedikodu komitesi
19 Mart 2017, Pazar    Masalların masalı
12 Mart 2017, Pazar    Çok sevdiğin için
5 Mart 2017, Pazar    Kendini bil
26 Şubat 2017, Pazar    İste, bırak, izle, al
19 Şubat 2017, Pazar    Sorumluluk
12 Şubat 2017, Pazar    Bir varmış, bir yokmuş
5 Şubat 2017, Pazar    Cennet tasviri
29 Ocak 2017, Pazar    Beyaz kuğu/ Siyah kuğu

banner
banner
banner
banner
banner

Beklenti
Gönül TOKER | 2 Nisan 2017, Pazar
İnsanlar birbirlerine karşı beklentilerle dolular. Herkesin diğer kişiden muhakkak ki bir beklentisi var. 
Bunu kim çıkardı Allah aşkına?
Özellikle de ilişkilerde... Kadının erkekten beklediği şeyler var, erkeğin de...
Hey! Dedikodu komitesi
Gönül TOKER | 26 Mart 2017, Pazar
Zamanı boşa akıtma. Zaten çok hızlı geçiyor. Değerlendir. Değerli işlere ada zamanını. Neye ve kime göre değerli işler? Sana göre! Sen neyi değer görüyorsan, o...
Zaten her insanın değer verdiği şeyler var, ömürlerin...
Masalların masalı
Gönül TOKER | 19 Mart 2017, Pazar
Su başında durmuşuz, 
çınarla ben. 
Suda suretimiz çıkıyor, 
çınarla benim. 
Suyun şavkı vuruyor bize, 
çınarla bana. 
Su başında durmuşuz, 
çınarla ben, bir de kedi. 
Suda suretimiz çıkıyor, 
çınarla benim, bir de ke...