Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Levent KUTAY | 10 Haziran 2019, Pazartesi

AB çatısı altında 2 ayrı devletin perde arkası -2-

Paylaş  
14
15
14

Son günlerin ana gündem maddelerinden biri haline gelen AB Çatısı Altında 2 ayrı devlet görüşünün perde gerisini yazmaya devam ediyoruz.

3 Haziran'da sizlerin bilgisine getirdiğimiz yazıda, konunun nasıl gündeme geldiğini paylaşmıştık.

AB çatısı altında iki ayrı devletin perde arkası... (1)

Yazımıza Cumhurbaşkanlığı'ndan, Rum Tarafı'ndan ya da Türkiye'den henüz herhangi bir yalanlama gelmedi.

Neyse...

AB Çatısı altında 2 ayrı devlet önerisine nedense Kıbrıs Türk Tarafı'nda daha çok tepki geldiğini gözlemlemekle birlikte, bu eleştirilerin başında, "Rumlar bunu nasıl kabul edecek?" diye yapılan çıkışlara, biz değil, Güney Kıbrıs'ın en yüksek tirajlı gazetelerinden POLİTİS'in başyazarlarından Dionisos Dionisiou'nun 14 Ekim 2018 Tarihli yazısı ile yanıt verelim... Ne dersiniz?

Dionisos Dionisiou'nun Rum Başkanlık Sarayı'na en yakın isimlerden biri olduğunu da hatırlatalım...

İşte Güney Kıbrıs bakış açısı ile AB Çatısı altında 2 ayrı devlet: 


Anastasiadis iki devlet çözümü ile flört ediyor

Cumhurbaşkanı Anastasiadis sadece Ulusal Konsey’de ifade etiği gevşek federasyonla değil, iki devlet çözümüyle de flört ediyor ve bir süredir perde gerisinde Türkiye ile bunu görüşüyor. Adı ister gevşek federasyon, ister gevşek konfederasyon, isterse de iki devlet çözümü olsun, Anastasiadis, kararlarını ölçüp tartmak için kullandığı bilindik nabız yoklama taktiği ile bu konuyu şu ana dek Kıbrıs Rum kesiminde yüzlerce kişi ile görüşmüştür. Konuyu bakanlar ve teknokratlar ile yaptığı toplantılarda, hatta Türk kesimi ve Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmelerde de masaya yatırmıştır.

Geçtiğimiz hafta New York’ta bir araya geldiği BM Genel Sekreterine bunu üstü kapalı bir şekilde dile getiren Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeni fikirler görüşmeye hazır olduğunu ifade etti. Kıbrıs Rum kesiminin, Birleşmiş Milletler ile son günlerde yaptığı temaslarda rapora dahil edilmemesini istediği bu tezi, BM kesiminde tereddütlere yol açtı

Son aylardaki tüm göstergelere bakıldığında, Kıbrıs sorunu görüşmelerinin zemininin olası bir değişime doğru gittiği görünüyor.


Yaratıcı

Kıbrıs’ta iki devlet çözümünün yaratıcısı Kıbrıslı Rum siyasi değil,  2004 baharında iktidardan atılıncaya dek bu çözüm için elinden geldiğince mücadele eden Rauf Denktaş’tır.  Türkiye o dönem Kıbrıs’ın Avrupa birliğine girişi ile kendi benzer hırsları ışığında, federasyon çözümü ile hizaya getirilmişti.

İki devlet çözümündeki görüşmelerin yeni safhası Başkan Anastasiadis’in onayı ile başladı. Elde edilen bilgilere göre, Anastasiadis Mustafa Akıncı ile müzakere masasında yaşadığı ilk çatışmalardan sonra ve Mont Pelerin’deki ilk konferanslardan önce bahsi geçen konuya değinmeye başladı.

Ancak bu konu özlü bir şekilde, BM Genel Sekreteri ile 6 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşen akşam yemeğinden bir gece önce Başkan Anastasiadis ile Mevlüt Çavuşoğlu arasında Crans Montana’da gerçekleşen görüşme esnasında, Anastasiadis’in rızası ile masaya yatırıldı. Bu görüşme o zamanlar perde gerisinde sınırlı sayıda kişi arasında gerçekleştirildi.

Oldukça kesin olan bilgilere göre, BM Genel Sekreteri ile gerçekleşen akşam yemeği arifesinde, 5 Temmuz  2017’de Sayın Anastasiadis Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile baş başa bir görüşme talep etti ve gerçekleşen görüşmede Çavuşoğlu’na anlaşmaya rıza gösteremeyeceğini, çünkü bunun Kıbrıs’taki referandumdan geçmeyeceğini söyledi. Sayın Anastasiadis Çavuşoğlu’na Kıbrıs’taki başkanlık seçimlerinin ardından, çözüm için bir B planı görüşmeye hazır olduğunu belirtti. Anastasiadis’in Çavuşoğlu’na yaptığı öneri aniden ortaya çıkmamıştı. Ocak 2017 tarihinden itibaren Anastasiadis’in iki toplumlu iki bölgeli federasyona ve özellikle de güç paylaşımı konusuna karşı duyduğu kaygıların arttığı görünüyordu.

Bu dönem Anastasiadis’in, ELAM tarafından Enosis Plebisiti’nin okullarda kutlanmasına yönelik ortaya atılan yasa ve müzakerelerin Akıncı tarafından dondurulması sebebiyle ortaya çıkan krizi değerlendirdiği dönemdi. Sayın Anastasiadis bu kriz ortasında, Nisan 2017 başlarında iş arkadaşları ile bir araya geldiği sabah toplantısında toprakların iadesine karşı iki devlet çözümüne dair bir B planını masaya yatırdı. Bu öneriye büyük tepki gösteren İoannis Kasulidis Anastasiadis’e “bir daha asla böyle bir şey söyleme “dedi. Aynı toplantıda yer alan Averof Neofitu da fikir ayrılığı belirtti.  Sayın Anastasiadis ısrarcı olmadı ve konu orada kapandı.

Bunlara karşın, Kıbrıslı Türk bir kaynağa göre, Sayın Anastasiadis 16 Nisan 2017 tarihinde Enosis Plabisitine dair yasanın oylanmasının ardından ortaya çıkan kriz sonrasında nasıl ilerleyeceklerini görüşmek için bir araya geldiği Mustafa Akıncı’ya  iki devlet çözümü fikrini sundu. Akıncı’ya Kıbrıs Türk devletinin de AB’ye girmesi hususunda yardımcı olacağı taahhüdünde bulundu. Bu fikir Akıncı’ya ilk başta cazip geldi ve Akıncı öneriyi olumlu karşıladı.  Ancak Akıncı Avrupalı diplomatlarla gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından AB içerisinde iki Kıbrıs devletinin, gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hedef olacağını saptadı ve iki bölgeli federasyon müzakerelerin tamamlanmasında ve birleşik Kıbrıs’ın AB’ye girmesinde ısrarcı oldu...

YAZI YARIN DEVAM EDECEK...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Temmuz 2019, Perşembe    Gerilim bahane; beraber foto şahane...
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Hayal peşinde kim koşuyor?
8 Temmuz 2019, Pazartesi    "İmkansızdan çok zora"
1 Temmuz 2019, Pazartesi    Maraş'la ilgili algı sorunları...
19 Haziran 2019, Çarşamba    Nakaratlar bozulurken...
17 Haziran 2019, Pazartesi    Anastasiadis niye Akıncı'yı değil, Özersay'ı tercih etti?
16 Haziran 2019, Pazar    Bir Pazar yazısı ve kısa kısa
14 Haziran 2019, Cuma    AB çatısı altında iki devletin perde arkası 5
12 Haziran 2019, Çarşamba    AB çatısı altında 2 devletin perde arkası 4
11 Haziran 2019, Salı    AB çatısı altında iki devletin perde arkası -3-

banner
banner
banner
banner
banner

Gerilim bahane; beraber foto şahane...
Levent KUTAY | 18 Temmuz 2019, Perşembe
“Bizim neslin son denemesiydi; olmadı” sözü üzerinden tam 2 yıl geçti..
Crans Montana'da Kıbrıs Zirvesi 2 yıl önce bugünlerde sonuçsuz tamamlandı...
Federal umutlar yerini yine kırgınlığa, küskünlüğe ve ...
Hayal peşinde kim koşuyor?
Levent KUTAY | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Aynı şeyi defalardır deniyoruz; farklı sonuçlar bekliyoruz, olmayınca da başkanından vekiline herkes, önüne gelene kızıyor, çatıyor, çakıyor...
Cumhurbaşkanı Akıncı, altını çizerek söyleyeyim, KKTC Dışişleri'nin de b...
"İmkansızdan çok zora"
Levent KUTAY | 8 Temmuz 2019, Pazartesi
Son aylarda gündemi iyice meşgul eden “AB çatısında iki ayrı devlet”  Konusunda tekrar yazmayı düşünürken önüme 2. Cumhurbaşkanı Sayın Talat'ın Cumhuriyet Gazetesi'ne söyledikleri geldi...
Özü sözü bir diye tanıdığım...