Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Levent KUTAY | 14 Haziran 2019, Cuma

AB çatısı altında iki devletin perde arkası 5

Paylaş  
61
60
50

Güney Kıbrıs’ta Rum Başkan Anastasiadis’e en yakın isimlerden birisi olarak kabul edilen Politis Gazetesi Editörlerinden Dionisos Dionisiou’nun “AB Çatısı Altında 2 Devlet” önerisi hakkındaki yazısını tamamlıyoruz… İşte yazının son bölümü…

İki bölgeli federasyon öldü mü?

Sayın Anastasiadis seçim kampanyasında iki bölgeli federasyona atıfta bulunmaktan kaçındı. Geçtiğimiz hafta BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada da iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüne değinmedi.

Kathimerini gazetesinin 4 Mart 2018 tarihinde yayımladığı habere göre, Nikos Anastasiadis başkanlık seçimlerinin ilk ve ikinci Pazar günleri arasında, muhalif partilerin liderleriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirerek, parti liderlerine iki devlet çözümünden bahsetti. Belki de Nikolas Papadopulos’un desteklemeye istekli göründüğü halde ikinci turda Stavros Malas’ı desteklememesinin nedenlerinden biri de buydu.

Anastasiadis’in yeniden seçilmesinin ardından, Nisan 2018’de Sayın Çavuşoğlu tüm siyasi partilerle Kıbrıs sorunundaki yeni adımları görüşmek için işgal bölgelerini ziyaret etti. Görüşme iki saatin üzerinde sürdü ve Akıncı’ya yakın olan Kıbrıs Türk haber sitesine göre Çavuşoğlu: “Kıbrıslı Rumlar federasyonu kabul etmiyor. Bu şartlar altında federasyona ya da iki devlet çözümüne benzeyen bir model daha tercih edilir olurdu” diyerek tüm kesimlerin görüşünü istedi. Mustafa Akıncı ise Çavuşoğlu’na “ben masada böyle bir öneri sunmam” cevabını verdi.

Hükümet her zaman yaptığı gibi Çavuşoğlu’nun işgal bölgelerine yaptığı bu ziyareti kınamadı, iki devlet çözümü için yaptığı açıklamalara tepki göstermedi, karşı yorumda bulunan Akıncı’yı da savunmadı. Türkiye Mustafa Akıncı’nın esnek olmayan yaklaşımına geçtiğimiz hafta New York’ta hoşnutsuzlukla yanıt verdi:  Sayın Erdoğan ve Sayın Çavuşoğlu onunla değil Sayın Özersay ile görüştüler. Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs heyetini de gazetecilerin flaşları önünde selamladılar.

Son zamanlarda Türk yetkililer geçmişte olduğu gibi Kıbrıslı Rum siyasilerle görüşmekten kaçınmıyor, her fırsatta Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadıklarını da güçlü bir şekilde vurgulamıyorlar.

New York dönüşünün ardından Ulusal Konseyi bilgilendiren Sayın Anastasiadis, Sayın Çavuşoğlu’nun tezinin iki devlet çözümünün olduğunu kendisinin de karşı öneri olarak gevşek federasyonu sunduğunu anlattı.

Kıbrıslı Türk bir kaynağa göre, eğer konu gevşek federasyon olsaydı, Anastasiadis bunu Sayın Akıncı ile de görüşebilirdi. Anastasiadis sadece iki devlet çözümünü görüştüğünü kamuoyu önünde açıklamak için hazır hissetmediğinden bu tezi bunu kabul etmekte hiçbir sorun yaşamayan muhatabının üstüne atıyor. Gevşek federasyona dair konuşulanların bir anlamı olmadığını söyleyerek endişesini dile getiren Kıbrıslı Türk kaynak: “Eğer konu merkezi hükümetin bazı yetkilerinin kısıtlanması olsaydı, Sayın Anastasiadis bunu müzakerelerde masaya yatırabilirdi”  ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Rum medyasının işgal lideri olarak andığı Mustafa Akıncı iki devlet çözümüne karşı durdu. Türkiye ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki diyalogdan hoşnutsuzluk duyan Akıncı,  Anastasiadis-Çavuşoğlu görüşmesinin yayımlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıs Türk kesiminin önemsiz bir ayrıntıymış gibi görünmesine fırsat ya da izin verilmemelidir” ifadesinde bulunmuştur. Dün Twitter’da yaptığı paylaşımda da, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerecisinin bir başkası değil, kendisi olduğunu ifade etmiştir. Her şeyden haberdar olan Kudret Özersay da “Eğer Kıbrıslı Rumlar iki devlet çözümü istiyorlarsa, bunu bizimle birlikte görüşmeleri gerekiyor” açıklamasında bulunarak aynı çizgide hareket etmiştir.

Elde ettiğimiz bilgilere göre, Kıbrıslı Türk lider, Sayın Anastasiadis ile yapacağı görüşmeye tabusuz bir şekilde, ancak Çavuşoğlu ile aralarında büyük bir fark bulunarak gelecek.

Sayın Anastasiadis ne istediğini biliyor mu?

Başkan Anastasiadis’in şimdiye dek sadece Türkiye ile görüştüğü görülüyor. Bu, Kıbrıslı Türklere müzakere masasında istedikleri şeyi istemeye devam ettikleri sürece federasyonun mümkün olmadığı mesajını göndermek için kullandığı taktiğin bir parçası mıdır? İşgal bölgelerindeki ciddi ekonomik kriz sebebiyle Kıbrıslı Türklere federasyon olmadan Avrupa dışında ve doğal gaza sahip olmadan kalacaksınız ve Türkiye’nin statüsü düşürülmüş bir vilayeti olacaksınız yönünde net bir mesaj vererek onlara karşı baskı mı oluşturuyor?   Bu taktik eğer Anastasiadis ister güçlü olsun ister gevşek olsun, iki toplumlu iki bölgeli bir federasyona inanmaya devam ediyor olsaydı geçerli olabilirdi. Anastasiadis’in, “Mademki sizi kontrol edemiyoruz, bizim burada sizin orada olmanız daha tercih edilirdir” şeklinde bir çözüm tipi istediği görünmektedir. Tabii bu eğer Ekim ayı sonunda Mustafa Akıncı ile yapacağı sonraki görüşme de havaya uçarsa, bağımsız bir Kıbrıs Türk devletinin kurulması için imza atması gerekeceği anlamına gelmektedir.

Siyasi bağlamlardan çıkan bir diğer sonuç ise, Başkan Anastasiadis’in ciddi bir çalışma ve planlama yapmadan bilindik taktiği ile hareket ettiğidir…

AB Çatısı altında 2 devlet önerisinin Güney Kıbrıs nezdinde ele alınış biçimini, öngörüleri bu tercüme ile aktarmaya çalıştık. Konuyu etraflıca ele almaya devam edeceğiz…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
11 Eylül 2019, Çarşamba    Türkiye olmadan seçim kazanılır ama çözüm yapılmaz...
2 Eylül 2019, Pazartesi    Referanduma giderken UBP...
30 Ağustos 2019, Cuma    Maraş'ta yeni bir "Kıbrıs" mümkün...
28 Ağustos 2019, Çarşamba    "Maraş işi" ilerliyor...
24 Ağustos 2019, Cumartesi    Notlarım...
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Erhürman'ın beklentisi...
2 Ağustos 2019, Cuma    UBP'nin Cumhurbaşkanlığı tavrı... Özgürgün motivasyonu...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    "Kapalı Maraş'ta Mida'yı tutanlar..."
26 Temmuz 2019, Cuma    Cumhurbaşkanlığı seçimini erkene mi alsak?
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Toplum mühendisliği...

banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye olmadan seçim kazanılır ama çözüm yapılmaz...
Levent KUTAY | 11 Eylül 2019, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaklaşık 1 ay önceden belirlenmiş programı gereği ülkemize geldi...
Çat kapı değildi yani...
Vatandaşın nabzını da almayı düşünmüş Yeni Erenköy'e gitmiş Çavuşoğlu...
Elbette ya...
Referanduma giderken UBP...
Levent KUTAY | 2 Eylül 2019, Pazartesi
Yeni haftaya uyarı nitelikli bir yazı ile başlayalım...
Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin etkisi ile karşıt görüş dostlarla, sosyal medyada zaman zaman atışıyoruz...
Kah gülüyoruz, kah kızıyoruz...
Sinirleniyor, ince mes...
Maraş'ta yeni bir "Kıbrıs" mümkün...
Levent KUTAY | 30 Ağustos 2019, Cuma
BRT'ye telefon gelmişti...
Bir muhabir ve kameraman isteniyordu...
Tereddütsüz kaldırdım elimi...
Tarihi denilebilecek bir ziyaret için davet gelmişti...
45 yıldır kapalı duran Maraş için yollara düştük...
Hayatı...