Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Prof. Dr. Hatice JENKINS | 20 Aralık 2016, Salı

Dünya yolsuzluk sıralamasında nerdeyiz?

Paylaş  
94
197
82

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadel günüdür.

Yolsuzluk, usülsüzlük, suistimal, zimmete geçirme, dolandırıcılık...

Şekil olarak farklılık gösterse de özde

“kişisel çıkar için kurumsal yetkinin kötüye kullanılması” anlamına gelmektedir.

Eskiden bu kelimeleri içiren bir haber toplumda şok etkisi yaratır ve günlerce konuşulurdu. Ama artık toplum olarak hiçbirşey hissetmemeye başladık. Duyarsızlaştık...sanki yolsuzluk ve suistimal olması gereken normal birşeymiş gibi. Medya bile bu gibi haberleri yazarken zimmetine para geçirenlere “açıkgöz sekreter”, “uyanık müdür”, “becerikli bankacı” gibi takdir edilen vasıflar bile eklemeye başladı. Yani durumumuz vahim...

Toplumumuzdaki yolsuzluklara karşı tepkimizi koyup savaşmazsak sadece pasif bir seyirci olarak kalırız. Bu da bizi duyarsızlaştırır, yolsuzluğu normalleştirir ve artırır. Tam da şimdi olduğu gibi.

Yolsuzluk sadece kendi ülkemize has birşey değildir.

Dünyada yolsuzluğun olmadığı tek bir ülke dahi yoktur. Bunu söyleyen, yolsuzluğa karşı savaşan en büyük sivil toplum örgütü “Transparency International”, Türkçe adı ile “Uluslararası Şeffaflık Derneği” dir. Bu derneğin Türkiye dahil 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren kolları vardır.

Uluslararası Şeffaflık Derneği her yıl yaptığı anketlerle 168 ülkede yolsuzluk seviyesini saptamakta ve bunu bir endeks halinde yayınlamaktadır.

Yolsuzluk Algı Endeksi (CPI) denen bu endeks ülkeleri puanlarına göre en temiz ülkeden en kirli ülkeye doğru 1’den 168’e kadar sıralar. Yüz üzerinden yapılan puanlamaya göre en yüksek puan alan ülkeler en temiz, en düşük puan alan ülkeler ise en kirli ülkeler olarak gösterilmektedir.

2015 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre yüz üzerinden 91 puan alan Danimarka en temiz, 8 puan alan Somali ve Kuzey Kore ise en kirli ülkeler olarak belirlendi.

Uluslararası Şeffaflık Derneğine göre puanı 50’nin altında olan ülkelerde çok ciddi yolsuzluk sorunu bulunmaktadır. Endekse baktığımızda puanı 50 ve üzeri olan sadece 54 ülke vardır, geriye kalan 114 ülkenin puanları 50’nin altındadır. Yani bu endekse göre 168 ülkenin %68‘inde ciddi seviyede yolsuzluk sorunu bulunmaktadır.

Peki kendi coğrafyamızdaki durum ne? Tahmin edebileceğiniz gibi Yolsuzluk Algı Endeksi (CPI) Kuzey Kıbrıs’ı kapsamıyor.

Yani Kuzey Kıbrıs’taki yolsuzluk oranının her yıl nasıl değiştiğini gösteren bilimsel bir verimiz henüz yok. Fakat gazetelere yansıyan usülsüzlüklere baktığımızda bile ki bu tüm usülsüzlükleri kapsamıyor, hem devlette hem de özel sektörde yolsuzluk ve suistimalin çok hızlı bir şekilde arttığını görmekteyiz.

Peki bize en yakın olan Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta durum ne?

Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye’nin yolsuzluk puanı 42’dir ve bu puana göre yolsuzluk endeksinde 66’cı ülke olarak yer alıyor. Yolsuzluk puanının 50’nin altında olması Türkiye’de ciddi yolsuzluk sorunlarının olduğunu da göstermektedir.

Aynı endekse göre Güney Kıbrıs’ın yolsuzluk puanı ise 61 dir . Bu puan ile Güney Kıbrıs yolsuzluk performansı açısından Türkiye’nin çok önünde ve Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır.

Acaba KKTC Dünya Şeffaflık Derneği’nin Yolsuzluk Algı Endeksi’nde yer alsaydı puanı ne olurdu?

Zannederim Güney Kıbrıs’a değil Türkiye’ye daha yakın olurdu.

Ama hemen ümitsizliğe kapılmayalım. Toplum olarak daha yeni uyanmaya başladık. Yapmamız gerekenleri yapar ve yolsuzluklara karşı cesurca mücadele edersek ülkemizdeki yolsuzluklar da mutlaka azalacaktır.

İşte o zaman toplum olarak çok daha huzurlu olacağız. Sadece devlet kaynaklarını heba olmaktan kurtardığımız için değil.

Kendini çok akıllı zanneden, yasaların üstünde olduğunu düşünen hırsızlarla yaşamak zorunda kalmadığımız için...aptal yerine konmadığımız için.. huzurumuz artacak.

Bu açıdan halkımızın son zamanlarda yolsuzluğa ve devletin duyarsızlığına karşı koyduğu tepki bende büyük bir ümit uyandırdı. Bu tepkiyi sonuç alana kadar sürdürmek zorundayız.

Her birey ve her kurum buna kendi çapında katkı koyabilir. Her türlü usülsüzlüğe ve yolsuzluğa karşı tepki koyarak...kınayarak ....ihbar ederek....basına yansıtarak..

Ülkemizin tek temiz toplum derneği olan “Toparlanıyoruz Hareketi” nin çabaları işte tam da bu doğrultudadır. Hükümeti ve şeffaf olmayan siyaseti eleştirmeleri, hesap sormaları.. mahkeme kararları ile hükümetin yanlış kararlarını durdurmaları. Hespsi de yolsuzluğa karşı verilen bir savaştır.

Gazetecilerimizin cesur yazıları.. TV programları...halkımızın, protestolu eylemlerle yolsuzlukları kınamaları...devletten daha iyi hizmet talep etmeleri bence takdir edilmeli ve desteklenmelidir. Değişim için bu olması gerekendir.

Evet, uyan Kıbrıs uyan...sayın Cenk Diler’in dediği gibi..

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Mart 2017, Pazar    Yönetim kurulları ve artan suistimaller ...
11 Şubat 2017, Cumartesi    Merkez Bankası, ticari bir banka değildir
17 Ocak 2017, Salı    KOBİ'lerin Finansmana Erişimi
29 Kasım 2016, Salı    İnternet Bankacılığı ve İç Usulsüzlük
15 Kasım 2016, Salı    Ödeme Kapasitesi mi Ödeme İsteği mi Eksik ?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yönetim kurulları ve artan suistimaller ...
Prof. Dr. Hatice JENKINS | 19 Mart 2017, Pazar
Yönetim kurulları şirketlerin ve kurumların en üst yönetim organıdır. Hayati önem taşıyan stratejileri belirler ve kararlar alır.
Yani dümen genel müdürün elinde olsa da rotayı belirleyen ve gemiyi gitmesi gereken ye...
Merkez Bankası, ticari bir banka değildir
Prof. Dr. Hatice JENKINS | 11 Şubat 2017, Cumartesi
Merkez bankaları ne yapar?
Para politikalarını yönetir ve bankaları denetler.
Dünyanın her yerinde bu böyledir.  Ülkemizde kendi para birimimiz olmadığı için Merkez Banka’mızın para politikalarını idare etme görevi ...
KOBİ'lerin Finansmana Erişimi
Prof. Dr. Hatice JENKINS | 17 Ocak 2017, Salı
Tüm ülkelerde ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'lerin) finansmana erişimi zordur. 
KOBİ’ler her ülkede toplam işletmelerin en az 98%’ini oluşturur. Fakat  bu işletmele...