Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Şahap AŞIKOĞLU | 4 Eylül 2017, Pazartesi

Çalış, sudaki gibi enerjide de rezil olma

Paylaş  
48
89
46

Su, Kuzey Kıbrıs’da makro ölçekdeki en büyük sorunlardan biridir. Su hayattır. Su olmaz ise hiçbir şey büyümez, gelişmez. Ne ekonomiden konuşabiliriz ne turizmden ne de işsizlikten. Sadece bizler için değil, güney komşularımız için de su çok önemlidir. Su ile bu adada  yaratılabilinecek refah ve kalkınma hiçbir beyinde sorgulanmaz.

Tabi ki bu söylediklerim rasyonel akıl çerçevesindeki saptamalar. Biz ne yaptık, kısaca hatırlayalım. Yıllardır su diye inim inim inledik. Yıllarca kireçli ve kalitesiz su kaderimiz oldu. Balonlar ile denendi, defalarca projeler üretildi, sözler verildi, hep hayal kırıklığı. Her yaz suzuzluktan kırıldık. Çocukluğmun en unutulmaz anıları “su gecelerindendir”. Haftada bir gelen su bütün mahalleliyi alarıma geçirirdi. Önce, çeşmeden aşağıdaki depolara sonrada evin damındakilere su taşınırdı. Çamaşılar yıkanır, herkes banyo yapardı. Lenger lenger su taşımayan çocuk yokur herhalde benim nesilden.

Sonra su gelecek dendi, asrın projesi yaratıldı, bütçelemeler yapıldı ve su geldi. Biz bu süreçte ne yaptık. Koca bir HİÇ. Trene bakar gibi seyrettik.

Su geldi kapıya dayandı. Bir telaş içinde başladı tartışmalar, “Bağlaycaklar bizi Türkiyeye”, “çok pahalıdır”, “su zaten pisdir”, “su zaten bitecek”, “iklim değişecek”. Hükümetdeki partiler birbirini yedi hatta o yetmedi kendi partilerini yediler . Kendi milletvekillerini, bakanlarını, başbakanlarını. İtibarsızlaştırdılar. Sonuçta niğmet olan suyu düşman gördük.

“Suyu getirdiler stratejik hedefleri var”. Herhalde olacak. Her devlet kendi halkının çıkarlarını korur. Bunu yapmayan biziz. Geleceğini düşünmeyen , çalışmayan , üretmeyen, BİZİZ. Kısacası eleştirmek ve ağlamak dışında hiç bir şey yapılmayan bir düzen kurduk.

Şimde de Enerji…

Bu haftaki konuğum Hasan Ulaş Altıok’du yaklaşık 2 saat enerjiyi konuştuk . Çok özet olarak geçecek olursam. Elektrikte kapasite artırılmasına ihtiyaç var. Su kadar önemli ve stratejik bir alan. Şu anda elektrik arzı birçok açıdan tıkanmış durumda. Arz yetmiyor, fiyat yüksek. Kirli bir enerji üretiyoruz, halkı zehirliyoruz. Neresinden bakarsak bakalım şu andaki enerji arzı SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL.

Ne yapacağız; 

aynen Türkiye- Rusya arasında 2010 yılında imzalan protokol gibi bir metin için hazırlık yapacağız. (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/10/20101006-6.htm) . Bir fizibilite yapacağız, gerekirse dışarıdan da destek alacağız. Bizim acilen enerji alanında hazırlanmış fikirler dizizine ihtiyacımız var. Bunun geçikmeye tahammülü yok.

Sadece üretim boyutunda değil dağıtım ve yönetim boyutunuda kapsayan gerçekten detaylı bir fizibiliteye ihtiyacımız var. Siyasi felsefenin dışında akademik doğrular ile bezenmiş bir plan. Bütün paranoyalardan kurtulmuş, bölgenin üst akıl planlarına uygun, 25 kuruşların havada uçuştuğu söylemler dışında, bilimsel gerçeklere dayalı bir rapor..

Nasıl yapacağız;

kişisel hırslarmızdan arınacağız. “benim dediğim olacak”, “en çok ben anlarım”,”ben yöneteceğim”, “en vatansever benim” gibi akıl dışı istek ve arzulardan vazgeçececeğiz. Yardımlaşmayı ve koordine olmayı başaracağız. Her cenahtan 15-20 kişi toplayıp bir “taslak rapor” hazırlıyacağız . Karar vericiler için yol gösterici bir rapor . Bu raporu kamuoyu ile paylaşacağız. Samimi olacağız ve baskı kuracağız .

Biz yapmak zorundayız çünkü siyasetin bunu yapabilecek ne gücü var ne itibarı.

Özetle üç şeyi sileceğiz kendimizden KİBİRİ,GURURU VE BENCİLLİĞİ.

Bunu YAPMAZSAK ne olur?

Bir şey olmaz, elektirik yine gelir. Bağırmalar, çağırmalar, ağlamalar eşliğinde yine bir niğmet bize öcü olur.

Bir dahaki başlığımda şöyle olur

“Çalış annen gibi, eşek olma”

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
28 Aralık 2017, Perşembe    "Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
21 Aralık 2017, Perşembe    Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
4 Aralık 2017, Pazartesi    Sağ partilerde misyon kaybı
30 Ekim 2017, Pazartesi    Beyaz atlı çözümü beklemek...
26 Ekim 2017, Perşembe    İçimizde bir boşluk var ve onu dolduramıyoruz
23 Ekim 2017, Pazartesi    Nereye gidiyoruz, nerede yanlış yaptık?
19 Ekim 2017, Perşembe    Ve dünya 21 yaşında! 21. yüzyıl değişim ve olgunlaşma çağı...
29 Eylül 2017, Cuma    Gelecekten Korkmak...
25 Eylül 2017, Pazartesi    Serhat İncirli ile aynı düşünmem ama "vatan haini????"
22 Eylül 2017, Cuma    Ercan benimdir ve krizde fırsat görmek

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
Şahap AŞIKOĞLU | 28 Aralık 2017, Perşembe
Gecen hafta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nin bir faaliyeti vardı. Ekonomi bölümünün organize ettiği “Kuzey Kıbrıs İçin Alternatif Makroekonomik Politika Yönelimleri Paneli”.
Seçimlerden ...
Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
Şahap AŞIKOĞLU | 21 Aralık 2017, Perşembe
Neredeyse 70 yıldır “milli dava” ifadesi literatürümüzde sık sık kullanılmakta. Daha önceleri bir ideal olarak başlayan ama 1950’lerden itibaren günlük hayatımıza giren bir vizyon aslında “Mill...
Sağ partilerde misyon kaybı
Şahap AŞIKOĞLU | 4 Aralık 2017, Pazartesi
(…) Bence bizim durumumuzda partilerin ideolojik yaklaşımlarından ziyade üstlendikleri “misyon” önemli olmalıdır.
Herkesin seçimleri konuştuğu, neredeyse tek gündem maddesinin, seçimleri kimin kazan...