Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Şahap AŞIKOĞLU | 7 Eylül 2017, Perşembe

Enerjide nerede sinerji?

Paylaş  
54
75
54

Bürokrat olmak zor iştir hele bizimki gibi bir ülkede. Özellikle de enerji gibi çok stratejk bir sektörde. KIB-TEK her zaman soru işaretleri olan bir kurum olmuştur. Kimin ne dediği anlaşılmaz. Net veri yoktur, mümkün olan en yüksek oranda bir karartma çabası vardır. Nerdeyse kurtarılmış bölge deyimini kullanabiliriz bu durum için.

Bugünkü yazımda da, sosyal medyada bu kurumun iki üst düzey bürokratının yaptığı bir tartışmayı aynen vererek ne demek istediğimi daha iyi anlatabilirim.

Ersin Gönsay: Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Asbaşkanı

“Yine Kıb-Tek’i yazmak zorundayım.

Enerji politikalarımızın geliştirilmesinde izlemediğimiz yollardan ötürü bu günlerde ayrışmalara ve siyasete zemin oluyor Kıb-Tek.

Talep etmiş, yapmak istemiş, sorumluluk almayı teklif etmiş biri olarak bunu görmek üzücü.

Enerji en önemli devlet politikalarından biridir tüm dünyada. Günübirlik çözümlerle olmaz, en az yirmi yıllık, otuz yıllık projeksiyonlar gereklidir. Bu nedenle ilgili paydaşların bir araya getirilip ( Bakanlık, Kıb-Tek, ilgili sendika, meslek odaları ve üniversiteler ) bir devlet politikası geliştirilmeli ve Bakanlar Kurulu kararına dönüştürülmelidir.

Bu konu da en önemli görev size düşüyor Sayın Bakanım Sunat ATUN.

Bu yapılmadığı oranda yapılacak yatırımların türü, satın almanın yöntemi, vb. her şey spekülasyonlara gebedir. Bir örnek:

Sekiz adet dizel santralin yanına dört adet yine dizel santral alınmak istenmesi ve bunun aynı firmadan olması sizce stratejik olarak uygun mudur ya da kime göre nedir???? 
Sayın Bakanım doğru atılacak adımlarda yanlış atılacak adımlarda vebal sizin. Siz öne çıkmalı ve bu devlet politikasını tamamlamalısınız. Bir vatandaş olarak en temel isteğim budur sizden..... 

Şunu da söyleyebilirim eğer Kıb-Tek’te kurduğumuz Yatırım Planlama Komitesi’nin çalışması aktif kılınsaydı ve yönetim kurulu başkanı tarafından türlü ayak oyunları ile engellenmeseydi bu politikanın oluşmasını sağlayabilirdik ve herkes paydaş olur destek olurdu. Üzgünüm vizyonsuz yöneticilerle bu devlet iyi yönetilemez. 

Aslolan bilgi temelli bilimsel yaklaşımların kolektif bir çalışmayla topluma kazandırılmasıdır. Kıb- Tek Kıbrıs Türkünün öz varlığıdır ve bir master planı olmak zorundadır. Devlet olarak kendi enerjimizi her hal ve şartta üretebilecek bir plan.”

Gürcan Erdoğan : Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Genel Müdürü

“Size yönetim kurulunda Kıb-Tek’in devam eden 20 yıllık yatırım planlamasını ve aşamalarını anlattık.

Bu yatırımların bitenlerini ve devam edenleri de anlattık.

Hiçbir planlama yapılmıyorsa elektrik kesintilerinin dünya standartlarına gelmesini kim sağladı? 
Kablo ve güneş enerjisi konusunda da size defalarca hazırlamış olduğumuz projeksiyonları ve yapılan toplantıları anlattığımı sanıyorum.
Tüm bunlara rağmen bu açıklamalarınız Bakanlığı ve kurumumuzu hiçbir şey yapmıyor gibi algınlanmasına neden olabilir düşündesindeyim.

Gerçi herkes yapılan çalışmaları takdir ediyor aslında.”

Ersin Gönsay: KIP-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı

“Gürcan bey benim ne yazdığım nettir.Yönetim kuruluna acil santral yatırımı yapmalıyız seneye sıkıntı olur demek marifet değil.

Geleceği planlamaktan bahsederim. 
Bilimsel bir yaklaşımla bir master plandan bahsederim. 
Olmayan ve ihtiyaç duyulan.

Paydaşların da etkin katılımı olan. Herkesin benimsediği bir plan. Bakanlığın başkanlığında. Bu önerim ve isteğim yıpratma değil yüceltmedir. Devlete sahip çıkma enerji politikasını oluşturmadır. Ne söylediğime dikkat et lütfen.”

Ülkemizde bir bürokratın görev süresi ortalaması 18 aydır. Bu iki bürokratımızın iyi niyetlerinden bir süphemiz yok ama görev sürelerinde uzun dönemli bir vizyon bırakmalarını bir vatandaş olarak çok isterim.

Suda sınıfta kaldık. En azından enerjide hazırlıklı olalım. Bir çalışma grubu kurularak enerji arzı fizibilite raporu hazırlanması yapabilecekleri en büyük hizmet olur. Umarım görev süreleri dolmadan bu şansı kaçırmazlar…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
28 Aralık 2017, Perşembe    "Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
21 Aralık 2017, Perşembe    Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
4 Aralık 2017, Pazartesi    Sağ partilerde misyon kaybı
30 Ekim 2017, Pazartesi    Beyaz atlı çözümü beklemek...
26 Ekim 2017, Perşembe    İçimizde bir boşluk var ve onu dolduramıyoruz
23 Ekim 2017, Pazartesi    Nereye gidiyoruz, nerede yanlış yaptık?
19 Ekim 2017, Perşembe    Ve dünya 21 yaşında! 21. yüzyıl değişim ve olgunlaşma çağı...
29 Eylül 2017, Cuma    Gelecekten Korkmak...
25 Eylül 2017, Pazartesi    Serhat İncirli ile aynı düşünmem ama "vatan haini????"
22 Eylül 2017, Cuma    Ercan benimdir ve krizde fırsat görmek

banner
banner
banner
banner
banner

"Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
Şahap AŞIKOĞLU | 28 Aralık 2017, Perşembe
Gecen hafta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nin bir faaliyeti vardı. Ekonomi bölümünün organize ettiği “Kuzey Kıbrıs İçin Alternatif Makroekonomik Politika Yönelimleri Paneli”.
Seçimlerden ...
Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
Şahap AŞIKOĞLU | 21 Aralık 2017, Perşembe
Neredeyse 70 yıldır “milli dava” ifadesi literatürümüzde sık sık kullanılmakta. Daha önceleri bir ideal olarak başlayan ama 1950’lerden itibaren günlük hayatımıza giren bir vizyon aslında “Mill...
Sağ partilerde misyon kaybı
Şahap AŞIKOĞLU | 4 Aralık 2017, Pazartesi
(…) Bence bizim durumumuzda partilerin ideolojik yaklaşımlarından ziyade üstlendikleri “misyon” önemli olmalıdır.
Herkesin seçimleri konuştuğu, neredeyse tek gündem maddesinin, seçimleri kimin kazan...