Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 1 Ekim 2017, Pazar

Evcil hayvan edinmenin gözardı edilen kuralları

Paylaş  
49
61
40

Günümüz dünyası hızla değişmektedir. Değişen dünya ile birlikte ülkemiz kktc’de de birçok şey hızla değişmekte. Malesef düyanın birçok bögesinde olduğu gibi, bu tarz hızlı değişimler birtakım bilgi kirliliklerine neden olmaktadır. Birçok konuda olduğu gibi evcil hayvan kültüründeki bu tarz değişimlerde de ciddi bilgi kirliliği yaşanmakta ve bu kirlilikten zararla çıkanlar, sıklıkla sevimli dostlarımız olan evcil hayvanlarımız olmaktadırlar.

İlk yazımda sizlere evcil hayvan edinmenin ilk basamağından basedeceğim. Birçoğumuzun evcil hayvan denildiği zaman, genellikle aklımıza gelen ilk canlılar kedi ve köpek olsada bugün birçok farklı tür (kemirgenler, sürüngenler, kafes kuşları) evcil hayvan olarak ilgi görmektedirler. Bu yazımızın içeriği evcil hayvan alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar olacak.

  1. Anlık kararlar vermeyin

Dolaşmaya çıktınız ve rastgele yolun üzerinde bulunan bir pet shop’a girdiniz. Bu andan itibaren yapacağınız en yanlış şey, size sadece güzel ve sevimli geldiği için bir evcil hayvanla eve dönmek olacaktır. Unutmayın ki onu siz seçtiniz ve yapmış olduğunuz bu seçim belkide önünüzdeki “50 yıl” boyunca size ciddi bir sorumluluk yükleyecektir. Peki siz bu sorumluluğa hazır mısınız?

  1. Evcil hayvan almaya karar verdiğiniz andan itibaren mümkün olduğunca çok ve farklı türde hayvanla temas edin

Yukarda da söylediğim gibi ilk anda verilen kararlar malesef doğru olmamakta ve bunun sonucunda birçok canlı zarar görmekte. Bu nedenle birçok farklı yere gidip farklı türlerle ve çok sayıda hayvanla temas edin. Genellikle ülkemizde pet-shop’lar ilk adres gibi görünsede, yetiştiriciler ve hayvan barınakları evcil hayvan edinmek için daha doğru adresler olmaktadır. Özellikle ülkemizdeki barınaklara uğrayarak oralardan evcil hayvan edinmenizi siz değerli okurlarımıza tavsiye ederim.

  1. Yaşam tarzınızı evcil hayvanınızla eşleştirin

Farklı canlı türleri, farklı karakterlere ve yaşam tarzlarına sahiptirler. Bazı türler gece hareketliyken bazı türler gündüz hareketlidirler, bazı türler sürekli ilgi isterken bazılarının ilgi gereksinimleri az olup kendi başlarına buyruk olurlar, bazı türler monoton bir yaşam tarzına ihtiyaç duyarken bazı türler sizin yaşam tarzınıza uyum sağlayabilirler. Alacağınız canlının bu ve benzeri özelliklerini değiştirmeye çalışmaktansa sizin yaşam tarzınıza uygun bir canlıyı almak daha akılcı olacaktır.

  1. Yaşam alanınızı evcil hayvanınızla eşleştirin

Yaşam alanınız yapısal özelliklerinİ hesaba katarak sizin için uygun bir canlı seçmelisiniz. Bir apartman dairesi ile bahçeli bir evde bakılabilecek canlılar arasında büyük farklar mevcuttur. Yaşam alanınızda ne kadar uygun alan olduğu, komşularınıza ve çevreye rahatsızlık verip vermeyeceğiniz, ev içerisinde bakılacaksa mobilyalarınızın sizin için ne kadar değerli olduğu! gibi soruları mutlaka kendinize sormalısınız.

  1. Neden evcil bir hayvan istediğinize karar verin

Bol miktarda olan boş zamanınıza renk katmak, çocuğunuza iyi bir arkadaş vermek ve hayvan sevgisini öğretmek, olmayan bir evladınızın sevgisel boşluğunu doldurmaya çalışmak, yürüşleriniz esnasında size eşlik etmesi, belirli bir alanda bekçilik yapması, yoksa hiç önermediğimiz şekilde arkadaşda var bende neden olmasın demek için mi? Bir evcil hayvana ihtiyacınız var. Bu sorulara mutlaka cevap arayın ve gerçekten geçerli, kabul edilebilir bir nedeniniz yoksa evcil bir hayvan almayınız.

  1. Evcil hayvan edinmek için doğru zaman mı?

Kötü giden bir ilişki sonrası hayatınıza renk katmak amacıyla alınacak bir canlı yeni başlayacak bir ilişki ile malesef size sıkıntı verebilir. Zamanın uygunluğu, sorumluluğunu aldığınız canlı için büyük bir önem arz eder.

  1. Sağlık koşullarınız uygun mu?

Sağlık problemi olan kişiler mutlaka sağlık problemlerini göz önünde bulundurarak evcil hayvan edinmelidirler. Eklem problemleri olan bir kişinin uzun mesafe yürüyüşlere ihtiyaç duyan bir köpek edinmesi ne kadar yanlış ise kedi alerjisi olan birinin buna rağmen hipo-alerjik bir tüy yapısı olan sibirya kedisi alması doğru bir karar olmaktadır. Bu nedenle mutlaka konu hakkında uzman kişilerden yardım isteyin.

  1. Almayı düşündüğünüz canlının ortalama ömrü ne kadar?

Kedi ve köpekler için ortalama ömür 11-13 yıl arasında değişirken, küçük papağan ırklarında bu süre 8-14 yıl, büyük papağan ırklarında 50-70 yıl gibi uzun bir dönemi kapsayabilir. Bununla birlikte hamster gibi bir kemirgen için 3 yıl uzun bir yaşam süresi sayılabilir.

  1. Özel gereksinimlerini karşılayabilecek misiniz?

Bazı köpek ırkları uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyarken, bazılarının hergün taranması gerekebilir. Pomerenian gibi köpek ırkları düzenli diş bakımı gerektirirken, papağan gibi kuş türleri hergün aynı derecede ve aynı saat dilimleri içerisinde ilgi beklerler.Almayı düşündüğünüz canlının bu ve benzeri gereksinimlerini iyi analiz etmelisiniz.

  1. Yapılması gereken harcamaları karşılayabilecek misiniz ?

Bazı evcil hayvan türleri gerek tımar, gerekse veteriner masrafları olarak ciddi mali tablolara neden olurken, bazı türlerde bu ve benzeri giderler çok düşüktür. Siz değerli hayvan dostlarının asla unutmaması gereken şey ise o değerli canlıyı sizin seçmiş olduğunuz ve sadık dostunuza mümkün olan en iyi şartlarda bakmanız gerektiğidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
31 Aralık 2017, Pazar    Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
10 Aralık 2017, Pazar    Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
19 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)
5 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Ehrlichiosis
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar
Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar...