Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 8 Ekim 2017, Pazar

Onların bakış açısından; sahip çık...

Paylaş  
92
174
89

Aslında ne kadar da akıllı insanlarız. Sorumluluklarımızından sadece birkaç cümle ile hatta ne cümlesi birkaç harfle bile kurtulabiliyoruz. Beni bilenler bilir genellikle hayvanlarla ilgili konuları anlatırken anlaşılır olması için gündelik hayattımızdaki olaylardan örnekler verir olayın anlaşılmasını daha kolay hale getirmeyi severim. Mesela trafik konusunda insanların hiç suçu yoktur bizim ülkemizde. Hepimizin soyut olarak bildiği fakat somutlaştırdığı bir canavarımız vardır. Namıdiğer “Trafik Canavarı”.

Hiç olur mu canım ne demek alkollü araç kullanıp karşı şeride geçip dört beş kişiyi öldürmek? O lanet canavar muhtemelen arabın camından içeri sızmış, bizler her şeyi düzgün yaparken, dümeni çevirip, arabayı karşı şeride geçirmiş, bizim hiç suçumuz yokken, o zavallı, kendi yolunda giden arkadaşların kafalarını paramparça edip, kemiklerini kırıp, kanlarını her yere saçıp öldürmüş. Kim mi yapmış bunları?  Tabiî ki “Trafik Canavarı”. Gördünüz mü şimdi ne kadar kolay tüm sorumluluktan kurtulmak?

Biz ne yaptık ki? İşte her şey bu kadar basit, sadece iki kelime ile toplum bütün sorumluluktan kaçmış. Hiç kimse düşünmemiş o akşam birlikte eğlendikleri arkadaşlarının buna neden olabileceğini. Engellememişler o aracı sürmesini veya araç sürecek olduğu halde alkol almasını. Tüm bunları yapmadıkları gibi bir de sorumluluktan kurtulmak için oturup düşünmüşler ve sorumluluktan kurtulmanın kolay yolunu bulmuşlar. Yaratmışız bir kahraman kendimize ama kimse, sözde sevmiyor onu malum “Trafik Canavarı’nı”.

Gelelim esas konumuza. Şimdi yeni trendler  “sahiplen” ve “sokak köpeği, sokak kedisi”. İlk başlarda aslında bana da masum gelen kelimeler. Geçmişteki meraklarımdan olsa gerek, severim kelimelerle ne tür algılar yaratılmaya çalışıldığını düşünmeyi ve işte orada ele veriyor düşman kendini.

Sahiplen diyoruz değil mi? Ne kadar güzel bir kelime.  Sahibi olmayan bir şeye sahip çıkmayı anlatıyor. Onu korumayı, sevmeyi, arkasında durmayı, gerek sağlıkta gerek hastalıkda. Peki, soruyorum size sahipleneceğimiz şeyin ismi ne? Duyuyorum kedi köpek diye mırıldandığınızı. Al bir algı hatası daha. Onların gerçekte isimleri evcil kedi ve evcil köpek. Madem öyle niye bir evleri yok? Hiç bunu düşüneniniz oldu mu? Ben size söyleyeyim hiç yormayın kendinizi. Biz onlara isimlerini yanlış koyduk onlar sokak kedileri ve köpekleri, ne işleri var canım sokak hayvanlarının evlerde?

Nasıl algı ama? Beğenmediniz değil mi? Ben de beğenmedim ama maalesef yarattığımız algı bu. Sokakta gördüğümüz bir köpeğe rahatlıkla sokak köpeği diyebiliyoruz.

Gerçek aslında şu; bizden biri onu küçücükken aldı. İyi de para öde haa alırken. Götürdü o çok sevdiği kız arkadaşına sevgililer günü hediyesi olarak verdi. Ne güzel bir sahne canlandı gözünüzde değil mi? Sonra bir gün aldattı oğlan kızı. Kız da oturdu ve düşündü. Beni aldatan adamın köpeğinden ne olacak zaten dedi, o beni aldatmadan ben de onu aldatayım. Zaten ne de olsa dünya kadar “sokak köpeği” var ha bir eksi ha bir fazla. Gördünüz mü şimdi oluşan algıyı yoksa hala mı farkında değilsiniz? Uzatmadan özetleyeyim, bir sorumluluktan daha kurtuldu insanoğlu, başına sadece bir kelime ekleyerek.

Gelelim bir sonraki adıma. Tüm bu anlattıklarımız olmamış yaşanmamış gibi. Biz masum insanlar bir Ali Cengiz daha yapıp günü kurtarmaya oynuyoruz. Masumuz ya bizler, “sahiplenin” diye haykırıyoruz. Sanki de o zavallı hayvancağızın bizden talebi buymuş gibi.

Hiç soranınız oldu mu ona ne istediğini?

Ben size söyleyeyim. Onun derdi sahiplenilmek, karanlık sokaklarda gezerken kaldırım üzerlerine dökülmüş yemek artıkları bulmak veya evdeki eskimiş tenceremizden kapımızın önüne koyduğumuz sudan içmek, kaldırıma dizilmiş meyhane masalarını dolaşırken karnını doyurmak değil aslında. Attığı her adımda, gözlerine içine baktığı her insanda aradığı tek şey aslında bir sorunun cevabı.

Bana neden sahip çıkılmadı?

Onların bakış açıları bu. Bizler ne zaman ki dünyaya hayvanların gözlerinden bakmayı öğreneceğiz işte o zaman gerçekten onları anlayabileceğiz.

Evet “satın alma sahiplen” gibi sloganlar can alıcı ve çok önemli çalışmaların sonucunda ortaya çıkmış tüm dünyada kullanılan propaganda sözcükleridir. Ben de bu ve benzeri kampanyaları destekleyen ve önemli oldukları düşünen bir bireyim. Bununla birlikte gerçekte olması  gereken şeyin insanoğluna sahiplenme fikrini anlatırken bunun temelinde aslında “sahip çıkma” fikrinin temel alınması gerektiğini düşünmekteyim.

Unutmayın ki sevgili okurlar, toplumların medeniyet seviyeleri ne üniversite tahsilleri ne gelir düzeyleri ne de sürdükleri arabalar ile ölçülür. Sadece ve sadece o ülkedeki hayvan refahının seviyesi ile ölçülür. Umarım ülkemizin medeniyet seviyesi ve hayvan haklarına verdiğimiz değeri anlatabilmem için bu yeterli olmuştur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
12
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
31 Aralık 2017, Pazar    Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
10 Aralık 2017, Pazar    Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
19 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)
5 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Ehrlichiosis
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA

banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar
Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar...