Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 15 Ekim 2017, Pazar

Hurafeler ve gerçekler: Kısırlaştırma

Paylaş  
96
205
98

Küçük bir toplum olarak yaşamaya alışmışız. Dünyaya açılmaya, farklı düşüncelere, akımlara, ilim ve bilime maalesef çok da açık değiliz. Bilmediğimiz bir konuyla ilişkili çok rahat fikir beyan edebiliyor ve bunu ölümüne savunabiliyoruz. Bilene veya konunun uzmanına sormaktansa sokaktaki konuşmaları dünya standartlarındaki verilermiş gibi kabulleniyoruz. Hayatın her alanına hakim bir konu bu. Yalnızca konu sağlık olunca, hele ki bu sağlık birincil sorumluluğu bize ait olan bir canlı olunca işin şekli değişiyor. Kulaktan dolma bilgiler bu sevimli canlıların genellikle ızdırap çekmelerine, sonu ölümle sonuçlanabilecek durumlara neden olmakta.

Bu alanda başı çeken konu ise tabiî ki kısırlaştırma konusu. Uzun sürelerdir birçok meslektaşım tarafından anlatılsa da toplum içerisinde çok da iyi anlaşılamamış bir konu. Kıbrıs'taki kedi ve köpeklerle ilgili var olan birçok problemin çözümü için aslında bıkmadan usanmadan anlatılması gereken en önemli konu.

İster yeni bir canlı sahiplenmiş olun, ister sahiplenmeyi düşünüyor olun aslında onun sağlığıyla ilgili vermeniz gereken en önemli kararlardan birisi kısırlaştırma. Aşağıdaki konu başlıkları sizleri kısırlaştırma konusunda teşvik etmek için kullanacağım en önemli konuları oluşturacak.

Kısırlaştırılan dişi kedi ve köpekler, bilimsel araştırmalarla da tespit edilmiş şekilde, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürerler. Kısırlaştırma dişi kedi ve köpeklerde rahim enfeksiyonlarını ve meme kanserini engeller. İlk kızgınlık (adet) döneminden önce kısırlaştırılan köpeklerde meme kanseri oranı %90'ın üzerinde azalmaktadır. Bununla birlikte rahim veya yumurtalık kanseri gibi sağlık problemleri ise %100 engellenmektedir. Bahsi geçen sağlık problemlerinde köpekler için ölüm oranı %50 civarında iken, kedilerde bu oran %90'a kadar yükselebilmektedir.

Dişi kedi köpeklerdekine paralel olarak erkeklerde de kısırlaştırma büyük çaplı sağlık kazançlarına neden olmaktadır. Erkeklerin kısırlaştırılması testis kanserini %100 engellerken, prostat problemlerinin oluşma sıklığını da azalmaktadır.

Kısırlaştırılan dişilerde kızgınlık (adet) siklusları ortadan kalkmaktadır. Böylelikle kısırlaştırılan dişi köpeklerdeki adet kanamaları artık bir sorun olmaktan çıkarken, dişi kedilerde dönemsel olarak değişse de her 3-4 haftada bir tekrarlayan bağırma ve çığlık atma nöbetleri ile sık sık idrar yapma gibi problemler ortadan kalkmaktadır.

Erkek köpekler tıpkı diğer tüm erkekler gibi, kendilerine bir eş bulabilmek için neredeyse her şeyi denerler. Bir gün bahçe telinin altından kaçarlarken, diğer bir gün bir sihirbaz gibi çözülemeyen bir şekilde evi terk ederler. Evlerinden kaçabilen kısırlaştırılmamış sahipli köpekler maruz kaldıkları trafik kazaları ve bir eş uğruna birbirlerini öldüresiye yaralamaları sonucunda kliniklerimizin müdavimleri arasında yer almaktadırlar. Unutmayın ki bu durumda genellikle kabarık faturaları ödeyen siz, günlerce eziyet çeken ise onlar olmaktadır. Kısırlaştırma erkek köpeklerinin çiftleşme amaçlı evden kaçma dürtülerini ortadan kaldırır. Bununla birlikte erkek kedi köpeklerin kısırlaştırılmaları seksüel hormon kaynaklı davranış problemlerini de çözmektedir. Kısırlaştırılanlar çoğunlukla ilgilerini sahiplerine odaklarken, kısırlaştırılmamış olanlar sağı solu (o çok kıymetli otomobilin tekerleği ya da koltuğun ayağı) kendi bölgelerini işaretlemek amaçlı ağır kokulu bir idrarla spreyleyip, agresyon gibi davranış problemleri sergileyebilirler.

Kısırlaştırmak hiçbir canlının kilo almasına neden olmaz. Kısırlaştırmamak için kullanılan bu eski özrün altında yatan tek şey sizin ona sunduğunuz gıda miktarı ile egzersiz miktarının birbirini karşılamamasından kaynaklanmaktadır. Kısırlaştırılan kedi ve köpeklerin metabolizma hızlarındaki düşüş enerji gereksinimlerini azaltmaktadır. Sizler bunun bilincinde hareket etmez ve eski şekli ile beslemeye devam ederseniz köpeğinizde kilo problemi oluşacaktır.  Fakat kısırlaştırıldığı için değil fazla yedirildiği için.

Kısırlaştırma sizin için aslında birçok maliyeti ortadan kaldırmaktadır. Kedinizin kız kovalarken maruz kalacağı bir trafik kazası sonrası ortaya çıkacak maliyet muhtemelen kısırlaştırma ameliyatının 10 katı civarında olacaktır.

Çocuğunuzun doğum olayının büyüsünü öğrenmesi veya köpeğinizin annelik duygusunu da tatması için köpeğinizi doğurtmak zorunda değilsiniz. Kendinize yavru saklayacak değilseniz köpeğinizi doğurtmak, etrafta bu kadar terk edilmiş, başıboş canlı varken çocuğunuz için kötü bir örnek teşkil edecektir. Bu arada sizler çocuklarınızı sadece annelik duygusu için mi doğurdunuz? Unutmayın ki köpeğiniz veya kediniz doğaları gereği birkaç ay sonra o yavrularla ilgilenmeyecekler. Peki siz ilgilenecek misiniz? Unutmayın barınaklardan dışarıya saçılmış binlerce köpek sizin gibi insanlar tarafından dağıtılmış köpeklerdi.

Hiç, bir trafik kazasında, bağırsakları dışarıya saçılmış, kemikleri kırılmış, burnundan, ağzından kulaklarından fışkırırcasına kan gelen, acısından artık sesi bile çıkmayan, yemek yiyebilmek için bile haftalara ihtiyaç duyan kaç kedi ya da köpek gördünüz siz?

Ben mi?

Sizin son dağıttığınız yavrular vardı ya, onlardan birisi, sahibi ona iyi bakmamış, sokağa terk etmiş, az önce getirdiler...

Hurafeler sizin, gerçekler maalesef benim...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
19
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
15 Ekim 2017, Pazar
Cavit Bedel         - Lefkoşa
Teşekkürler Dr.

YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
31 Aralık 2017, Pazar    Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
10 Aralık 2017, Pazar    Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
19 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)
5 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Ehrlichiosis
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar
Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar...