Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 5 Kasım 2017, Pazar

Köpeklerde Ehrlichiosis

Paylaş  
90
178
87

Son yıllarda kene kaynaklı enfeksiyonların tüm dünyadaki önemi giderek artmaktadır. Gün geçtikce değişen çevre şartları ve hava koşulları da, bu hastalıkların görülme sıklığının yükselebileceği kaygısını uyandırmaktadır. Köpekler  bu enfeksiyonlar için sadece bir hedef olmayıp aynı zamanda bu hastalıkların yayılmasında, keneler için rezervuar konak görevini üstlenmektedir.

İnsanlarda enfeksiyona neden olan Ehrlichia chaffeensis’in 1987 yılında tespit edilmesiyle Ehrlichiosis’in önemi daha da arttı. 1996 yılında Ehrlichia chaffeensis’in köpeklerde de tespit edilmesi ve Ehrlichia canis’ten ayırt edilmesinin nerdeyse mümkün olmayışı ile modern veteriner hekimlik alanında, Ehrlichiosis çok önemli bir yer kazandı.

Etken köpeğin vücuduna girdikten 12 saat sonra kan hücrelerinde tespit edilmektedir. Kuluçka süresi 7-20 gündür. Enfeksiyonda bulaşma kan nakli ve hastalığı taşıyan kenelerin ısırmaları sonrasında oluşur. Geçmişte kene kaynaklı hastalıkların bölgesel dağılımı, kenelerin bölgesel dağılımı ile paralellik göstermekteydi. Günümüzde ise seyehatlerin artması ve enfekte köpeklerin bir bölgeden başka bir bölgeye nakledilmesi, keneler aracılığıyla bulaşan enfeksiyonların dünya üzerindeki yayılımını artırmıştır. Kenelerin enfeksiyonu yaymasındaki bir başka önemli faktör, kenelerin son beslenmelerini takiben 155 ile 568 gün hayatta kalabilmeleridir. Buna bağlı olarak, enfekte bir kene sonbahar ve kış süresince hiç beslenmemiş olsa dahi bu dönemi takiben ilkbaharda hastalığı yaymaya devam eder.

Kanin Ehrlichiosis’te kuluçka süresi tamamlandığında, enfeksiyonun 1-4 hafta sürecek olan akut safhası başlar. Akut safhada ateş, anemi, iştahsızlık, kilo kaybı, solunum güçlüğü, halsizlik, depresyon, lenf yumrularında büyüme, bacaklar ve testis kesesinde ödem ve dalakta büyüme  görülür. Enfekte köpeklerde kanamaya yatkınlık artar. Köpeklerde sıklıkla oluşan burun kanamaları görülür. Burun kananamaları uzun burunlu köpeklerde daha sık görülür. Merkezi sinir sistemi kaynaklı bozukluklar, beyin zarında şekillenen kanamalara paralel olarak ortaya çıkar. Akut safhada ayrıca retina ayrılması ve kanaması  ve bunlarla ilişkili olarak tek veya çift taraflı körlük şekillenmektedir. Akut safhada görülebilecek diğer klinik bulgular kusma, iltihaplı göz ve burun akıntısı,  topallık ve kas titremeleridir.

Ehrlichiosis’in tanısı rutin kan sayımı ve serum biyokimyası testleri sonrasında uygulan enfeksiyona özel test kitleri ile gerçekleştirilir. Enfeksiyonun tedavisi erken teşhis ve doğru uygulamalar ile mümkün olup, iyi bakım besleme şartlarına sahip köpeklerde hayatta kalma oranı daha yüksektir. Enfeksiyonun tedavisi en az 4 hafta sürdürülmelidir. Tedavi sonrasında enfeksiyonun vücuttan eradike edilip edilmediği kan tahlilleri ile doğrulanmalıdır.

Veteriner hekimlerin asli görevi insan ve hayvan sağlığını korumak olduğundan enfeksiyondan köpeklerin korunması esas amaç olmalıdır. Bu çerçevede köpeklerin dış parazit mücadeleleri ülkemiz şartlarıda dikkate alındığında, ayda bir kez yapılmalı ve kenenin hastalığı bulaştırma ihtimali minumuma düşürülmelidir. 

Gelecek ayki sayımızda sizlere kene ile bulaşan ve yine insan sağlığını tehdit eden bir diğer hastalık olan Q-Fever ile ilgili detaylı bilgiler sunacağım.


Köpekte anemi (kansızlık).
Köpekte burun kanaması.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
31 Aralık 2017, Pazar    Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
10 Aralık 2017, Pazar    Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
19 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA
15 Ekim 2017, Pazar    Hurafeler ve gerçekler: Kısırlaştırma

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar
Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar...