Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan GÜLER | 8 Haziran 2018, Cuma

Psikolojik durum uyarı veriyor!

Paylaş  
41
24
30

Yakın tarihte savaşlar ve göçler yaşamış bir toplumuz. Savaşlarda kaybettiklerimiz nedeniyle acılarımız hala sıcaklığını korumakta. Yaşanılan savaşlar ve göçler nedeniyle hala travmalarımız mevcut.     

Uzun yıllardır ambargolar altında yaşıyoruz. Müzakere süreçlerinde her zaman çözümden yana olumlu tavır koymamıza rağmen ne yazık ki her zaman cezalandırılan taraf olmak bizleri mutsuz etmektedir. Görüşme süreçlerinin her defasında Rum tarafının katı ve uzlaşmaz tavırları nedeniyle bozulması çözüm umutlarının tükenmesine neden olmuştur!

Psikolojik durum özellikle son yıllarda ciddi anlamda uyarı veriyor. Boşanma oranlarında patlama yaşanıyor. Uyuşturucu, hırsızlık, kavga, kumar ve daha birçok adli konuda suç patlaması yaşanmaktadır. Trafikte işlenen suçlar ve kazalarda da çok ciddi oranda artış söz konusudur. Suç çeşitliliği ciddi anlamda artmış vaziyette. Şiddet olayları aldı başını gidiyor! Son dönemde siyasal, ekonomik ve sosyal alanda sıkıntılı günler geçiriyoruz.

Son olarak Gönyeli’de meydana gelen korkunç olayla birlikte hepimiz derinden sarsıldık. Etkilenmemek mümkün mü? Bir anne nasıl olur da kendi öz evladını iki gün boyunca defalarca bıçaklayarak yaşamına son verebilir?  

Boşanma safhasında olan kadın öyle anlaşılıyor ki sırf eşine büyük bir acı yaşatabilmek için cinnet geçirdiği günlerde kendi öz oğlunun yaşamına son vermiştir! Bu olay öyle hafife alınarak ya da sadece uzmanların konusu denilerek geçiştirilecek bir konu değildir! Konu toplumsal bir mesele olarak ele alınmalıdır.  

Toplum içinde tahammülsüzlük arttı, kimsenin kimseye tahammülü yok. Herkes sabırsız, insanlar sadece kendi işini bitirmenin derdinde, geri kalan hiçbir şeyin önemi yok. Saygının, sevginin, hoşgörünün, ahlakın hiçbir önemi yok artık.  

Öyle ki toplum içerisinde başkalarının mutsuzluğundan(schadenfreude) beslenerek mutlu olanlar türedi! Schadenfreude literatürdeki ismi ile ‘başkalarının mutsuzluğundan mutlu olmak’ olarak ifade edilmektedir. Düşünebiliyor musunuz? Komşusunun, iş arkadaşının, akrabalarının, ya da kendisini potansiyel olarak tehlike gördüğü kişilerin mutsuz olması bazı kişileri mutlu etmektedir!

Komşusu, iş arkadaşı ya da bir akrabası evini yenilediği, boyadığı zaman, kendisi de evini yenileyerek boyamak zorunda hisseden.  Komşusu, iş arkadaşı ya da bir akrabası yeni bir ev eşyası aldığında kendisi de yeni ev eşyası almaya çalışan, araba almışsa araba almaya çalışan, arsa ya da ev almışsa oda aynısından almaya çalışan kişiler yok mu etrafımız da!

İş yerlerinde kendilerini potansiyel tehlike/rakip olarak gördükleri ya da kıskandıkları insanlara yüzlerine gülüp arkalarından her türlü kötülüğü yaparak kuyularını kazan insanlar yok mu aramızda? Ne yazık ki var…

Toplum içerisinde günümüzdeki en büyük sorunların başında kişisel hırs, ego, kıskançlık, haset, kin ve kibir gelmektedir. Gün içinde özel sektör ya da kamuda birçok kişi ile görüşerek muhatap olmak durumunda kalırız. İşte bu bağlamda örneğin özel sektör ya da kamuda kendisine en küçük bir sorumluluk verilen bazı kişiler dünyayı kendilerinin yarattığı düşüncesine kapılarak çevrelerindeki herkese hayatı çekilmez bir duruma getirebilmektedirler!

Psikolojik durum işte bu ve buna benzer durumlardan dolayı ciddi uyarı veriyor! Sorunların çözümü için öncelikle eğitim sisteminin bu amaca yönelik olarak yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bunun için gerek yurt içinden gerekse yurtdışından, başarıları kanıtlanmış uzmanlardan hizmet alınmalı ve buna uygun politika, plan ve programlar geliştirilmelidir.

Fiziksel olarak sağlığımız ne kadar önemli ise psikolojik olarak da bir o kadar önemlidir. Psikolojik durumumuzu masaya yatırmanın ve devlet politikası olarak bu konunun üzerine gitmenin zamanı geldi de geçiyor! Sorunları görmezlikten gelerek, üzerlerini örterek, ya da halının altına süpürerek ortadan kaldıramayız…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
21
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
1 Mart 2019, Cuma    10. Parsel 'Glafkos' gerçekleri!
25 Şubat 2019, Pazartesi    Mavi Vatan sahipsiz değildir!
22 Şubat 2019, Cuma    Konsensüs nerede?
13 Şubat 2019, Çarşamba    Mal sahibi!
7 Şubat 2019, Perşembe    Rum yönetimi ile Yunanistan neden telaş içerisinde?
31 Ocak 2019, Perşembe    Zorla federasyon olur mu?
25 Ocak 2019, Cuma    Kıbrıs’ta siyasi eşitlik ve AP adaylığı!
13 Ocak 2019, Pazar    Türk Dünyası Lideri; Rauf R. Denktaş
10 Ocak 2019, Perşembe    Kıbrıs’ta neden iki devletli çözüm?
31 Aralık 2018, Pazartesi    Türk Dünyasının Ortak Değeri; Cengiz Aytmatov

banner
banner
banner
banner
banner
banner

10. Parsel 'Glafkos' gerçekleri!
Gökhan GÜLER | 1 Mart 2019, Cuma
Rum yönetiminin tek yanlı olarak sözde ilan ettiği tartışmalı Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde yer alan 10'uncu parseldeki "Glafkos" sondaj sahası ile ilgili olarak dün çok çelişkili bilgiler havada uçuştu!
Rum E...
Mavi Vatan sahipsiz değildir!
Gökhan GÜLER | 25 Şubat 2019, Pazartesi
Bir devlet sadece kara parçasından oluşmaz. Devletler toprakları yanında hava ve deniz yetki alanlarından(Mavi Vatan)meydana gelmektedir!
Devletlerinbu bağlamda kara sınırları gibi hava ve deniz sınırlarını da koruya...
Konsensüs nerede?
Gökhan GÜLER | 22 Şubat 2019, Cuma
‘Konsensüs’ Latince kökenli bir sözcük olup siyasal anlamda oy birliği ve ortak karar olarak tanımlanmaktadır.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 19 Şubat günü Meclis’te yapılan kapalı oturumda Milletvek...