Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Hakan GÜNDÜZ | 9 Şubat 2018, Cuma

Erhürman Baybars'a "sorular"

Paylaş  
25
135
24

Hükümetimiz oluştu artık sorularımıza muhatap bulabileceğiz. Hem soralım hem yorumlayalım. Hade bakalım buyurun:

Bu ülkede bir güvenlik sorunu var mı?

* Bir grup ülkem vatandaşının demirlerle, barbarca bir insanı döve döve öldürmesi. Sonra  parti yapması. Ve öldürülen gencin 6 ay önce saldırıya uğradığı ile ilgili polise başvurması.
* Bir grup ülkem insanının 2 kişiyi kafasını döve döve kırması. Asker ve alkollü olduğu söylenen bu şahısların yarattığı taşkınlıkların cezasını bölge gençliğinin vermesi.

* Bir grup ülkem insanının Afrika gazetesini basıp, cana ve mala kast edecek şekilde saldırıda bulunması, şiddetle ayaklanması, linç girişiminde bulunması. Olayın infial yaratması.  Polisin müdahale edememesi.  

* Bir grup ülkem insanının meclisi işğal etmesi ve meclis damına bayrak dikmesi, yemin törenini karıştırması, devletin müdahale edememesi.

* Bir grup ülke insanının tutuklandıktan sonra başka bir ülkenin elçilik mensupları tarafından cezaevinin ziyaret edilmesi ve “bizim çocuklara iyi bakın” talimatının verilip verilmediği iddiası. Bu tutukluların bu talimattan sonra cezaevinde ve yargıda ayrıcalık görüp görmediği durumları.

* Bir grup ülkem insanının toplumsal olayları yatıştırmaya çalışan Cumhurbaşkana saldırı teşebbüsleri ve bunun gazeteciler tarafından önlenmesi.

*Afrika gazetesine ve meclise saldıranların dava hakiminin ölüm tehditleri aldığı iddiası ile sıkı polis koruması ile evinin, iş yerinin ve hareketlerinin sıkı bir şekilde korunması.

Bizim yorumumuz bu ülkede net bir güvenlik sorununun olduğudur. Bir devletin varlık nedenlerinin başında, anayasal temel haklardan da olan  “kişilerin can ve mallarının korunması” yer alır. Sadece bu nedenin ortadan kalkması ya da güvenin sarsılması bile devletin gerekliliğini sorgulatır. Yukarıdaki olaylarda olduğu gibi her birey ve grup kendi yargılamasını yapar ve cezasını keserek kendi infazını gerçekleştirmeye çalışır. 

Böyle bir durumda ne mi olur?

Kaos- karğaşa, barbarlık, sapkınlık, çözülme dağılma. 

“Bu ülkede bir güvenlik sorunu var mı?”  sorusnun muhatabı Başbakan Tufan Erhurman ve İç İşleri Bakanı Ayşegül Baybars’tır.

Öncelikle Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a başarılar dilemek isterim. Bakanlıklar içindeki en zor bakanlığı devraldı. İşlem hacmi en yüksek bakanlık. En çok deneyim ve devlet tecrübesi isteyen bakanlık. Hani yeni hükümetin ısrarla vurguladığı liyakat ilkesine en ihtiyaç duyan bakanlık. İşi çok zor.

 Bakanımız yukardaki konularda  acilen devletin tavrını   toplumla paylaşmak durumundadır. Toplumun en önemli derdi müşavirlikler değildir. Güvenlik ve toplumsal barış şu anda toplumsal kaygının ilke sırasında yer almaktadır. Bu kaygıyı azaltmak ve toplumu önce psikolojik ama en kısa zamanda da reel anlamda rahatlatacak tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ama bunlar hemen kamuoyuna açıklanmalıdır.

İçişleri bakanımız Ayşegül Baybars, “UBP den aldığı bayrağı” ileriye taşıyacağını deklere etmiştir. Yani koalisyon ortaklığı bile yapmayız, bu konuda görüşmeyiz diyerek reddettiği bir parti anlayışını nasıl olur da ileriye taşımak için devralır anlamadım. Çünkü bayrak taşımak için ayni takımda olmanız gerekir. Tam da bu noktada “varsa eğer farkı ortaya koymalı, sayın bakanın yaptığı sürçü lisan mı yoksa UBP nin bayrağını mı taşıyacağını ?” ortaya koymalıdır. 

Acilen hem de çok acilen…

Sayın Başbakan Tufan Erhurman da polisin bu olaylardaki tartışmalı durumunu bildiği halde “polisi iç işlerine bağlama gibi bir önceliğimiz yoktur” demiştir. Bu durum da göz ardı edilmemelidir. Sürü soru da burada var:

Yani polisimizin çalışma düzeninde bir sıkıntı yok, zaten bu olaylarda bir kusuru da yok mu demektedir? 

 Polis çalışma esasları öncelikli olmadığına göre hükümet tarafından  güvenlik konusunda “her şey yolunda” mı görülmektedir? 

Öyleyse Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı siyah çelengi hak edecek şekilde, gereksiz müdahalelerde mi bulunmuştur

Yoksa “öncelikli bir mesele olduğu açıktır ama bizim hükümet olarak şimdi böyle çetrefilli durumlar ile uğraşacak önceliğimiz yok” mu denmektedir? 

Öyleyse “ne demek değişmez”  havada kalmayacak mıdır?

Soru çok yazarken yoruldum…

#Neler!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıslı, KKTC'li Kemal Madencioğlu dünya ikincisi ve son 5 kez Türkiye gençl...
Hakan GÜNDÜZ | 10 Nisan 2018, Salı
Atatürk Meslek Lisesi'nde sınıfa girdim. İlk ders. Malum tanışma faslı. 
Kemal’e sıra geldi, arkadaşları dedi ki; “Hocam o atıcılıkta dünya ikincisi”. 
“Yaa” dedim “Ben de beyin cerrahıyım.”
 Sonra baktım olay cidd...
Cadı kazanında Erhürman, Özersay, Özyiğit, Denktaş ve Özgürgün...
Hakan GÜNDÜZ | 5 Nisan 2018, Perşembe
Koalisyon yürütmenin zor, dörtlü koalisyon yürütmenin çok zor hatta imkansız olduğunu yazıp çizenlerdenim. 
Söz konusu dörtlü Kuzey Kıbrıs’taysa.
Bu partilerin içleri karmakarışıksa,
Karşılarında hepsinin toplamı k...
Nerede Hüseyin Özgürgün?
Hakan GÜNDÜZ | 14 Mart 2018, Çarşamba
Nerede Hüseyin Özgürgün? Nerde UBP? Diye soran yazan çok oldu. Geçen hafta Özgürgün, Kıbrıs Postası yazarı Gökhan Altıner’e konuştu. Çok ciddi de vurgular yaptı. Dikkat çekici yönler vardı.
Ne dedi Özgürgün?
“Beni y...