Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İnci Gönder Biçer | 7 Nisan 2018, Cumartesi

Bebeklerde besin alerjisine dikkat!

Paylaş  
7
6
7

Besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi, deride kırmızı döküntüler, hışıltılı solunum ve öksürük, kusma, kabızlık, ishal, dudaklarda morarma gibi çeşitli belirtilerle kendini gösteriyor. Ani ölüme dahi yol açabilen besin alerjisi kimi zaman grip veya nezleye benzer belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Ailesinde en azından bir ebeveyni veya bir kardeşinde alerjik rinit, astım, besin alerjisi veya egzama gibi alerji öyküsü olan bebeklerin yaşamlarının ilk 5-7 yılı içinde besin alerjisi ortaya çıkma riski de yüzde 20 daha yüksek oluyor.

Katkı maddeleri besin alerjisine yol açıyor

İnek sütü, yumurta akı, fındık, fıstık, ceviz gibi bazı besinler yapıları gereği alerjiye neden olabilirken; hazır gıdalara katılan tatlandırıcı, renklendirici, kıvam verici ya da koruyucuların da alerjik reaksiyona yol açabiliyor. 

Yumurta alerjisinde şikâyetler daha ağır oluyor

Bebeklerde en sık inek sütü alerjisi görülüyor. Ancak bu alerji genellikle 2-3 yaşlarında kendiliğinden kayboluyor. Yumurta alerjisi ise özellikle bebeklikte ve erken çocukluk döneminde yaygın olarak görülüyor. Yıllar içerisinde etkisi azalarak yetişkinlik döneminde tamamen kaybolabiliyor. Yumurta alerjisinde egzama veya kaşıntı, deri ve göz lezyonları görülme sıklığı diğer besin alerjilerine göre daha fazla oluyor. Yaygın kızarıklık, hırıltılı solunum, kusma ve ishal ile kendini belli eden yumurta alerjisi, özellikle bebeklerde egzamanın en önemli nedeni olarak kabul ediliyor. Bunların yanı sıra, soya, yerfıstığı, deniz ürünleri, buğday ve diğer hububatların; tahin, susam, domates, kakao, çilek, muz, portakal, yulaf, arpa, çavdar gibi yiyecekler de alerjiye en fazla yol açan besinler arasında yer alıyor. Çilek ve domates, kimyasal bir madde olan histamin içermesinden dolayı alerji benzeri tepkilere yol açabiliyor.

Besin alındıktan sonra 72 saat içinde belirti verebiliyor

Alerji belirtileri alerjen alındıktan sonraki ilk dakikalarda veya 1-2 saat sonra ortaya çıkabiliyor. Nadiren de olsa 72 saat sonra da vücut tepki verebiliyor. Besin alerjileri deri döküntüleri, makat bölgesinde kızarıklık, dudaklarda morarma, solunum, astım tarzında hışıltı veya mide bağırsak belirtileri ile kendini gösteriyor. Alerjenle karşılaşan mide bağırsak sistemi alerjene kusma, ishal, kanlı kaka veya kabızlık şeklinde belirtilerle de cevap verebiliyor.

Alerji anne sütünden bebeğe geçebiliyor

Besin alerjileri anne sütüyle beslenen bebeklerde genellikle ek gıdanın başlandığı 6’ncı aydan itibaren görülüyor. Ancak annenin yoğun olarak alerjenle ya da katkı maddeli beslenmesi durumunda alerji anne sütünden bebeğe geçebiliyor! Sadece anne sütü alan yeni doğan bebeklerde kanlı ve sümüksü kaka, şiddetli kolik sancıları, reflü semptomları, tekrarlayan pişikler ve kilo almada azalma görülebiliyor. 

Besin alerjisi testi ile tanı konuluyor

Alerjilerin teşhisi cilt prik testi, RAST ile spesifik IgE, besin uyarı testleri gibi laboratuvar testleri yol gösterici oluyor.Şüpheli besin diyetten çıkarılıyor, bir süre sonra semptomların düzelip tekrar verilmesi ile bulguların yinelemesi tanı koydurucu oluyor.

Besin alerjisine karşı annelere düşen görevler 

Bebeğin bir besine alerjisi olup olmadığını anlamak için ek gıdaya başlanırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Yeni başlanan besinlerin az verilmesi ve reaksiyonların gözlenmesi önem taşıyor. Alerjisi yüksek olan bebeklerde doktor gözetiminde yükleme yaparak sorumlu gıdaya başlanabiliyor. Alerjisi daha az olan besinin yine doktor bilgisinde azar azar verilerek vücudun bu besini tolere etmesi sağlanabiliyor. 

Besin alerjisini önlemenin yolları

Ailesinde alerjisi olan bebeklerin ilk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmesi, katı gıdalara 6 aydan önce başlamaması gerekiyor. Risk olan ailelerde anne aşırı kuru yemiş yememeli, kabuklu deniz ürünlerini fazla tüketmemeli, bebeğin diyetine 2-3 yaşından önce balık eklememeli. Besin alerjisi olan bebeklerde inek sütü proteini içermeyen özel mamalar tercih edilmeli. İnek sütü ve inek sütü içeren besinler bebeğin diyetinden, bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa annenin de diyetinden çıkarılmalı. Çok aşırı gazlı, yüzlerinde devamlı aşırı kızarıklık, pullanma ve kafasında konak olan bebeklerde besin alerjilerinin araştırılması gerekiyor. Yine sık ağlayan, bazen sebebi açıklanamayan inatçı bir burun tıkanıklığı ya da bir besini aldıktan sonra burun akıntısı, kaşıntısı ve gözde yaşarma sorunu görülen bebekler de besin alerjisi yönünden dikkatlice incelenmeli.

Besin alerjisinin tedavisinde probiyotiklerin yararı çok

Bağırsaklarda mikrobik dengeyi sağlayan canlı organizmalar olan probiyotiklerin alerjik sorunlar üzerine etkisi tam olarak bilinmese de, kalıtsal immün sistemin oluşmasında fekal mukozaya etki ederek yardımcı olduğu konusunda kanıtlar bulunuyor. 

Sağlıkla kalın.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
30 Nisan 2018, Pazartesi    Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
23 Nisan 2018, Pazartesi    Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri
22 Nisan 2018, Pazar    Yeni doğan bebeklerde emzirme?
20 Nisan 2018, Cuma    Çocuklarda bağırsak parazitleri
19 Nisan 2018, Perşembe    Orta kulak iltihabı belirtileri ve korunma yolları
18 Nisan 2018, Çarşamba    Çocuklarda kasık fıtığı
17 Nisan 2018, Salı    Yenidoğan Tarama Testleri
16 Nisan 2018, Pazartesi    Kızamık hastalığı
15 Nisan 2018, Pazar    Çölyak Hastalığı
14 Nisan 2018, Cumartesi    Çocuklarda Diyabet (Şeker Hastalığı)

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
İnci Gönder Biçer | 30 Nisan 2018, Pazartesi
Erken çocukluk yıllarında başlayan bir hastalıktır. DEHB bulunan çocukların dikkat süreleri akranlarından çok daha kısadır.Evde ve okulda dikkatlerini yoğunlaştırmakta zorluk çekerler, çünkü onlar önemli-önemsiz duyum...
Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri
İnci Gönder Biçer | 23 Nisan 2018, Pazartesi
Bebeğinizin diş çıkardığını hangi belirtilerden anlarsınız?
Ağrılı, ateşli, sıkıntılı diş çıkarma dönemi en hafif şekilde nasıl atlatılır? 
Diş çıkarma döneminde olan bebekleri için endişe duyan anneler pek çok soru...
Yeni doğan bebeklerde emzirme?
İnci Gönder Biçer | 22 Nisan 2018, Pazar
Annenin beslenme  düzeni  emzirmede çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde beslenme çok büyük önem taşır. Artık dünyaya gözlerini açmış olan bebeğin temel ihtiyacı olan beslenmeyi anneyi emerek sağlaması gerekir. Bu iht...