Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İnci Gönder Biçer | 22 Nisan 2018, Pazar

Yeni doğan bebeklerde emzirme?

Paylaş  
8
7
7

Annenin beslenme  düzeni  emzirmede çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde beslenme çok büyük önem taşır. Artık dünyaya gözlerini açmış olan bebeğin temel ihtiyacı olan beslenmeyi anneyi emerek sağlaması gerekir. Bu ihtiyacın sağlanması için en önemli etken olan annenin bakımı ve beslenmesidir. Diğer önemli bir konuda prematür bebek, düşük doğum ağırlıklı veya kalp, akciğer, sindirim sistemi gibi başka sorunları olan bebeklerin beslenmesi ekstra önem arz eder.

Anne Sütünün Önemi

Günümüzde anne sütünün önemi artık tartışılmamaktadır. Anne sütü ilk altı ayda bebekler için tek başına ideal besindir. Ayrıca çoğul doğumlarda bile tek besin olarak yetebilmektedir. Bebeği beslenme yanında bağışıklık yönünden de destekler. Anne sütü yeni doğan döneminin en önemli sorunlarından sarılığı önleyen en önemli faktörlerdendir. Enfeksiyon ve alerjik hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca ilk aylarda gördüğümüz gaz, kabızlık gibi şikayetler anne sütü ile beslenmede daha az görülür. Anne sütü ileriki yılarda görülen şeker hastalığı, obezite, kanser ve romatizma gibi birçok hastalıklar için koruyucudur. 

Anne İyi Beslenmeli Ve Dinlenmelidir

İdeal anne sütü için anne bakımı önemlidir. Özellikle günümüzde sezaryen doğumların artması doğum sonrası annenin bebeğine kavuşması ve emzirme gecikmesine neden olabilmektedir. Oysa bu durum normal doğumlarda olmaz. Normal doğumlarda doğum odasında bebek anne ile hemen temas eder. Doğum sonrası anne iyi beslenmeli ve dinlenmelidir. Ayrıca annenin bebeğini yeterince emzirmesi, annenin fazla kilolarını vermesi ve gebeliğin anne vücudu üzerindeki etkilerin normalleşmesine katkı sağlar.

En Geç Bir Saat İçinde Anne Sütü İle Emzirilmeli

Bebekler doğum sonrası kontrol ve bakımları yapıldıktan sonra en geç bir saat içinde anne sütü ile emzirilmelidir. Özellikle sezaryenle doğan bebekleri emzirmede anne desteklenmelidir. Emzirme her zaman olabilirse de bebeğin aktif uyanık olduğu dönemler tercih edilmelidir.

Emzirme Süt Oluşumunu Destekler

Emzirmenin devam etmesi aynı zamanda süt oluşumunu destekler. İdeal emzirme aralığı 2-3 saat ara ile olsa da ilk günlerde daha kısa süreli olabilir. Bebeğin sürekli emme isteği refleks olaydır açlık göstergesi değildir.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

 İlk günler kısa süreli kısa aralıklı emzirme yapılırken ilerleyen günlerde 2-3 saat aralıklı ve 15-20 dakika süreli emzirme uygundur. Emzirme önce bir memeden tam yapılmalı sonra diğer memeye geçilmelidir. Sonraki emzirme en son emzirilen göğüsten başlanmalıdır. Emzirme sırasında bebeğin anne memesini etrafı ile kavraması sağlanmalıdır. Emzirme yeni doğan döneminde refleks olaydır. Arama-emme ve yutma kısımlarından oluşur. Yutma sağlandığında emzirme sağlanmış olur.

Emzirme Sonrası

İyi beslenen bebekler düzenli ve genelde emzirme sırasında veya sonrasında sarı sulu dışkılama yaparlar. İlk aylarda ortalama günde 30 gram tartı artışı olur. Bebekler iki aylıktan itibaren tükürük bezlerinin çalışmaya başlaması ile ağızlarında tükürük olmaya başlar. Bu durum yanlışlıkla diş çıkarma zannedilebilir.

Emzirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler 2-3 aylık olunca uyanık olduğunda emerken ses, ışık, görüntü emmeyi kesintiye uğratabilir ve bu nedenle bu etkenlerden uzak durulmalıdır. İlerleyen aylarda gece emme aralığı artırılabilir. Ortalama bir bebek 5. ayda doğum kilosunun iki katına, bir yaşında 3 katına çıkabilir. Boyu ise bir yaşında doğum boyunun 1,5 katına çıkar. Prematüre, kalp veya akciğer hastalığı bulunan yeni doğanlarda ise özel bir öneri yoksa kısa süreli ve sık beslenme yapmak yararlı olur. Bu bebeklerde kilo alımı altta yatan hastalığa bağlı olarak az olabilir. İyi bir bebek beslenmesinde anne ve bebek ayrılmaz ikilidir. Bu nedenle yapılan her şey anne ve bebek dostu olmalıdır.

Sağlıkla kalın.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
30 Nisan 2018, Pazartesi    Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
23 Nisan 2018, Pazartesi    Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri
20 Nisan 2018, Cuma    Çocuklarda bağırsak parazitleri
19 Nisan 2018, Perşembe    Orta kulak iltihabı belirtileri ve korunma yolları
18 Nisan 2018, Çarşamba    Çocuklarda kasık fıtığı
17 Nisan 2018, Salı    Yenidoğan Tarama Testleri
16 Nisan 2018, Pazartesi    Kızamık hastalığı
15 Nisan 2018, Pazar    Çölyak Hastalığı
14 Nisan 2018, Cumartesi    Çocuklarda Diyabet (Şeker Hastalığı)
13 Nisan 2018, Cuma    Erken Ergenlik

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
İnci Gönder Biçer | 30 Nisan 2018, Pazartesi
Erken çocukluk yıllarında başlayan bir hastalıktır. DEHB bulunan çocukların dikkat süreleri akranlarından çok daha kısadır.Evde ve okulda dikkatlerini yoğunlaştırmakta zorluk çekerler, çünkü onlar önemli-önemsiz duyum...
Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri
İnci Gönder Biçer | 23 Nisan 2018, Pazartesi
Bebeğinizin diş çıkardığını hangi belirtilerden anlarsınız?
Ağrılı, ateşli, sıkıntılı diş çıkarma dönemi en hafif şekilde nasıl atlatılır? 
Diş çıkarma döneminde olan bebekleri için endişe duyan anneler pek çok soru...
Çocuklarda bağırsak parazitleri
İnci Gönder Biçer | 20 Nisan 2018, Cuma
Paraziter hastalıklar her yaştaki bireyde görülebildiği gibi özellikle küçük yaştaki çocuklarda daha sık rastlanıyor.Önemli sağlık sorunları arasında yer alan parazit enfeksiyonları, erken tedavi edilmediği takdirde ç...