Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Şirin Kağansoy | 1 Eylül 2019, Pazar

Hayat bazen de acı...

Paylaş  
46
70
44

Köşenin adı "Hayatın Tadı" ya, önceleri hayatın hep tatlı yanlarını mı yazarım, hiç derde kedere, can sıkan konulara dokunmaz mıyım diye düşünmüştüm. Oysa "tat" bazen tatlı, bazen acı, bazen tuzlu, bazen ekşi değil mi? 


Geçen hafta Türkiye'de maalesef hemen hemen hergün bir yenisi gerçekleşen kadın cinayetlerinden birine daha şahit olduk medya aracılığıyla.

Bu konuda söylenecek, yazılacak tonlarca şey var. Konu hem psikolojik, hem sosyolojik, hem politik. Hiç biri konusunda uzman değilim. Hayatta hep kaçındım hakim olmadığım konuda ahkam kesmekten. Nitekim kadın cinayetleri konusunda da ancak hissettiklerimden ve kendimce alabileceğim önlemlerden bahsedebilirim. Gerisi uzmanların, devletin işi. 


Ben ne yapabilirim biliyor musunuz? Anne olarak, karşısındaki erkek tarafından eşya olarak görülmeye izin vermeyecek, her yönüyle güçlü bir kız çocuğu, ve yenildiğinde, reddedildiğinde bunu kan davasına çevirmeyecek, hem kendine hem dünyaya saygılı bir erkek çocuğu yetiştirebilirim. 


Bu arada biz böyle şeyler yaşamayız, kültürlü ve eğitimliyiz demeyin; profesör eşinden dayak yiyen CEO kadınlar var...

Aile içi şiddet sadece fiziksel değildir. Psikolojik, sözlü şiddet de var ve çok yaygın. Maalesef kanıksadığımız için farkında değiliz belki, halının altına süpürüyoruz ama evet bizde de, bizlerin arasında da var. 


Benim bir kız bir de erkek evladım var. Burada erkek çocuk ve kız çocuk yetiştirirken yapılması gerekenler diye bir ayırım yapmayacağım.

Her ikisini de eşit, aynı erdemlere sahip görmek isterim çünkü. Her ikisi de insana, çevreye, hayvanlara, saygı ve şefkat duymalı. Her ikisi de özür dilemeyi, affetmeyi bilmeli. Kendi gibi olmayanı hor görmeyip, aynı fikirde olmayanı dışlamamalı. İstediği olmayınca tehdit ve şiddetle oldurmamalı.

Hata yaptığını kabullenmeli, yenilgiyi bilmeli. Cinsiyet, ırk ve statünün hiç kimseye üstünlük sağlamadığını iyi öğrenmeli. Ailenin hayatta en önemli şey olduğunu hissetmeli, kız çocuğu da erkek çocuğu da. Çaresiz kaldığında sığınacak bir liman yaratmalıyız onlar için, ayağı kaydığında kalkıp devam edecek özgüveni vermeliyiz.

İstenmediği, mutlu olmadığı kimsenin yanında kalmaya muhtaç olmamalı ; bunun için koluna takması şart olan yegane bileziğin eğitim olduğunu mutlaka öğretmeliyiz çocuklarımıza. 

Sevilmeli, önemsenmeli, kendini güvende hissetmeli bir çocuk. Çünkü yetişkin psikopatlar, geçmişin yaralı çocuklarıdır çoğu zaman.

Güçlü fidanlar ekersek, verimli ormanların gölgesinde yaşarız.

Yaşananlarla ilgili duygularıma gelince; kelimelere dökmek imkansız. Her seferinde öfke, her seferinde çaresizlik, büyük bir yangın, dalgalar boyu isyan...

Hayat acı bazen. Bir yerinden kanarken, bir yerinden çiçek açan kocaman bir çınar... Bize de acısıyla ve tatlısıyla hayatı kucaklamak ve umutla devam etmek düşüyor. 

Gününüz aydın, Pazarınız herşeye rağmen mutlu olsun. Sevgiyle...

                                                                                                                         Kremalı Sütlaç


Malzemeler:

1 litre süt 
Yarım bardak baldo pirinç 
1 bardak şeker 
1 yemek kaşığı nişasta 
1 paket vanilya 
200ml krema

Pirinci yıkayıp tencereye üzerini geçecek kadar su koyup pişmeye bırakalım, suyunu çeksin. İyice yumuşayınca süt ve şekeri koyalım, 10 dakika daha pişirelim. Nişastayı çok az suyla ezelim, sütlaça ekleyelim, kremayı da ekleyip az kıvam alınca ateşten alalım.


Vanilyayı ekleyip karıştıralım. Kaplara boşaltıp soğuyunca tarçın, ceviz veya antep fıstığıyla süsleyelim.


Afiyet olsun. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
7
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
27 Ekim 2019, Pazar    Zaman her şeyin ilacı mı?
13 Ekim 2019, Pazar    Tek derdim bu olsa...
6 Ekim 2019, Pazar    How dare you Greta?
22 Eylül 2019, Pazar    Hatırlamakta fayda var...
15 Eylül 2019, Pazar    Ah şu Sosyal Medya
8 Eylül 2019, Pazar    Memlekete hasret...
25 Ağustos 2019, Pazar    Sen nerede iyisin?
18 Ağustos 2019, Pazar    İyi ki doğdum...
11 Ağustos 2019, Pazar    Her gününüz bayram olsun...
4 Ağustos 2019, Pazar    Kitap okumaya övgü 

banner
banner
banner
banner

Zaman her şeyin ilacı mı?
Şirin Kağansoy | 27 Ekim 2019, Pazar
Benim de sık sık kullandığım bir teselli cümlesidir "zaman her şeyin ilacı". Bazen büyük acılar karşısında çaresiz, inanmayarak, zamana çok da güvenmeyerek söylediğim de olmuştur, gerçekten o anki derdin zamanla hafif...
Tek derdim bu olsa...
Şirin Kağansoy | 13 Ekim 2019, Pazar
Hiç kolay değil ama gerçekten... Bir pastacının bütün süt ürünlerine alerjisi olduğunu öğrenmesi!

Alerji dediğim zaman da ciltte kaşıntı, kızarıklık değil bende, korkunç mide ve bağırsak rahatsızlığı, sürekli geniz...
How dare you Greta?
Şirin Kağansoy | 6 Ekim 2019, Pazar
"Ben burada dikiliyor olmamalıydım. Okyanusun öteki tarafındaki okuluma dönmüş olmalıydım. Yine de hepiniz benden umut bekliyorsunuz? Nasıl cüret edersiniz!"
Greta Thunberg. Okul grevi ve düzenlediği eylemlerle çevre...