Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 10 Ağustos 2019, Cumartesi

Kendi yörüngemize dair

Paylaş  
59
29
52

Hayatımızın bir noktasında bir uzmandan destek alma ihtiyacını hissedebiliriz. Peki ya psikoloğa/psikiyatriste gidecek cesareti bulamazsa insan? Bu desteği almak için maddi olanakları kısıtlıysa ne olacak? Şöyle küçük bir ara verin kendinize, gözlerinizi kapayın ve düşünün.

Sihirli bir değneği olsa bir peri kızının ve bir gece siz uyurken gelse ve hayatınızda sizi üzen, yoran, kızdıran, suçlu hissettiren, enerjinizi sömüren ne varsa bir hokus pokusla değiştirse. Sabah uyandığınızda bir şeylerin değiştiğini nerden anlardınız? Nedir değişen şeyler? Bunu biraz düşünün. Diyelim ki sizi iyi hissettirmeyen bir durum var. Aklınızın köşesinde hangi düşünceler kalmış geçmişten? Hangi duygular sizi şu an daha kızgın daha üzgün hissetmenize neden oluyor? Kendinize sorduğunuz oluyor mu hiç? Ben ne istiyorum diye? Neye ihtiyacım var? Gerçekte kime kızgınım?

İhtiyacınız olan şey daha fazla ilgi mi? Belki sevgi, belki şefkat… Neden bunu başkaları tarafından hissetmeye ihtiyacınız oluyor hiç düşündünüz mü? Belki terkedilmekten korkuyorsunuzdur ya da hayatınızda birilerini memnun etmeye mi çalışıyorsunuz? Elbette geçmişin yanık izleri bunlar. Savaş, esaret, göç yaşamış bir toplum. Küçük bir ada toplumu. Duygusal olgunlaşma dediğimiz kendi duygumuzun farkında olma, karşıdakinin duygusunun farkında olma hali gecikmiş birçok insan var hayatımızda. Oğlundan kızından ayrışamayan, duygusal olarak yapışık. Bağımsız hareket etmekte güçlük yaşayan insanların kendi sorunlarına da çözüm getirmeleri bir o kadar zor oluyor. Küçük yaşlardan itibaren ‘beni seviyorsan’, ‘beni üzersin’, ‘beni öldüreceksin’ şartlandırmaları ile büyüyen, yapabilme becerisi olduğu halde annesinin ya da ona bakım veren anneanne/babaannesinin kaygılı hallerinden dolayı kısıtlanarak büyüyen çocukların yetişkin hayatlarında da bulundukları durum içerisinden çıkmaları için gerekli özgüveni kendinde bulamayan birçok insan var.

Nasıl mı çözülecek bu düğüm? Şöyle bir metafor üzerinden gidelim derim; galaksideki gezegenler olarak düşünün anne/babanızı. Siz de bu gezegenin yörüngesinde dönen bir uydusunuz. O yörüngede dönerken ana gezegenin enerjisi sayesinde yörüngede kalıyorsunuz. Ancak bu enerjinin olumsuz olduğunu düşünün. O zaman o yörünge sizin hapsiniz olur. Örneğin hiçbir şeyden memnun olmayan bir anne düşünün. Her yaptığınız şeye ‘niye bunu böyle yaptın?’ ya da ‘yapa yapa bunu mu yaptın?’ diyen bir anneniz/babanız olsa hayatınızda yeni adımlar atmanız ne kadar zor olurdu değil mi? Çünkü doğduğunuz an itibariyle bir şekilde güvenli/güvensiz/dezorganize bağ kurduğunuz ebeveyninizin onayını almak için bir ömür geçmeye başlıyor. O memnuniyetsiz oldukça siz onu memnun etmeyi amaç ediniyorsunuz farkında olmadan.

Nasıl çıkılır bu döngüden? Ana gezegenin yörüngesinden çıkıp kendi gezegeninizi ilan etmeniz, bağımsızlaşıp, duygusal olarak ayrışmanız için önce duygu, sonra da düşüncelerin farkındalığı çok önemli. Tabii ki bu diğer gezegenlerden kopmanız anlamına gelmiyor. Tüm galakside uyumlu bir bütünlük içerisinde hareket devam ediyor.

Bir sonraki yazıda buluşana dek sevdiklerinizle sağlıklı ve huzurlu geçireceğiniz bir bayram dilerim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
5 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...
24 Ağustos 2019, Cumartesi    Çocuğum okula başlarken
3 Ağustos 2019, Cumartesi    Travma
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Ölümle başa çıkabilmek

banner
banner
banner
banner

Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 12 Ekim 2019, Cumartesi
Duygusal nedenlerle akan gözyaşını ve soğan doğrarken akan gözyaşını incelediklerinde, duygusal nedenlerle akan gözyaşı içerisinde ACTH yani adrenokortikotropik hormon bulunduğunu açıkladı bilim insanları.
Bu hormon ...
Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 5 Ekim 2019, Cumartesi
Geçen hafta sizlere çocuklara sınır koyarken karşılaşılan ilk sorundan bahsetmiştim. Çocuk ağladığı zaman anne/baba kendi duygularında kaybolabiliyorlar. Bu sorun sadece çocuğa sınır koymakta değil çocuğun duygusal ol...
Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 28 Eylül 2019, Cumartesi
Her çocuk kendine özel gelişimsel sürece sahiptir. Bu nedenle çocukların kıyaslanması, diğer çocukla karşılaştırılarak eleştirilmesi bu durumda doğru olmaz. Ancak gelişimsel olarak beklenen bir çizelge de vardır. Buna...