Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 7 Eylül 2019, Cumartesi

İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1

Paylaş  
49
19
50

İnsanlar çocukluktan itibaren ‘büyüyünce ne olacaksın’ sorusuna yanıt ararken, küçük yaşlardan ne iş yapacağına dair hayaller kurar. Bazen işler planlandığı gibi gider, bazen de hayatını kazanma ihtiyacından kişi önüne çıkan fırsatları değerlendirir. İş yaşamı kişinin hem maddi olarak ihtiyacına yönelik gittiği bir yerdir hem de sosyal bir varlık olarak ilişki kurduğu, hedeflerine ulaşma çabası verdiği ve kendini gerçekleştirme adına adım attığı bir yerdir. Ancak birçok farklı kişilikte, inançta veya farklı hedefler belirleyen bunca kişi arasında bazen her şey yolunda gitmez. İş yerinde kendinizi yanında çok da iyi hissetmediğiniz biri veya birileri olabilir. Bu yazıda iş yerinde maruz kalınan tacizin (mobbing) ne olduğunu, nasıl geliştiğini aktarmaya çalışacağım.

İş yerinde mobbing; meslektaşlar ve yöneticiler tarafından uygulanabildiği gibi hiyerarşik olarak astlardan üste doğru da uygulanabilmekte ve kişiyi yıldırmaya yönelik sistematik şekilde tekrarlayan davranışları veya iletişim biçimlerini içermektedir. İş yerinde tacize maruz kalan kişininse bireysel olarak psikolojisi etkilendiği gibi aile yaşantısı da olumsuz etkilenmektedir. Uzun bir süre içerisinde düzenli olarak belirli bir kişiye yöneltilen davranış veya duygusal iletişim şekilleri ile kişi kendini savunmasız ve rahatsız hisseder. Burada ayırt edici olan nokta ise kötü muamelenin bir iki kez olmaması ve uzun bir zamana yayılan sistemli devam eden davranışlar olmasıdır.

Peki, nedir bu söz konusu davranışlar biraz bunlardan bahsedelim. Konuşurken sözünüzün sürekli kesilmesi, yaptığınız işleri göstermenize engel olmaları, yüksek sesle bağırılma veya azarlanma, işle veya özel yaşamla ilgili sürekli eleştiri alma, sözlü veya yazılı tehdit alma (örneğin işten atılmanızla ilgili), imalarda bulunmaları, iletişim kurmanızı reddetmeleri gibi işinizde kendinizi göstermenize engel olunan davranışlar olabilir. Sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkileyecek mobbing davranışları ise şu şekilde özetlenebilir; kimse sizinle konuşmaz, başkalarının size ulaşması engellenir, sizi diğerlerinden ayıran bir işyerine verebilirler, orada değilmişsiniz gibi davranabilirler. En önemli gördüklerimden biriyse itibara olan saldırılardır. Bunu ise arkanızdan kötü konuşarak, asılsız söylentiler ortaya çıkararak, gülünç duruma düşürerek gerçekleştirebilirler. Dahası akıl hastasıymışsınız gibi davranılır, psikolojik değerlendirme/inceleme geçirmeniz için size baskı yapılabilir. Özrünüz ile alay edilebilir, yürüyüşünüz, konuşmanız, mimiklerinizle dalga geçilebilir. Dini veya siyasi görüşünüzle dalga geçilebilir. Özel yaşamınızla dalga geçilebilir veya özgüveninizi kötü yönde etkileyecek bir iş yapmaya zorlanabilirsiniz. Çabalarınız yanlış anlaşılır ve küçültücü yargılanır. Kararlarınız sürekli sorgulanır. Takma isimler uydurabilirler veya cinsel imalarda bulunabilirler. İşinizi doğrudan etkileyebilecek yönde uygulanan mobbingde ise size hiçbir görev verilmez, verilen işler geri alınır, kapasitenizin çok altında anlamsız işler verilebilir, işiniz veya yeriniz sürekli değiştirilebilir. Fiziksel olarak uygulanan mobbingde ise doğrudan cinsel saldırı olabilir veya fiziksel olarak ağır bir iş yapmaya zorlanabilirsiniz.

Tüm bunlar mobbingin nasıl uygulandığına dair örneklerdir. Mobbingin hangi karakter özelliğine sahip kişiler tarafından uygulandığını merak ediyorsanız gelecek yazıyı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...
24 Ağustos 2019, Cumartesi    Çocuğum okula başlarken
10 Ağustos 2019, Cumartesi    Kendi yörüngemize dair
3 Ağustos 2019, Cumartesi    Travma
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Ölümle başa çıkabilmek

banner
banner
banner
banner
banner

Mobbing-2
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 14 Eylül 2019, Cumartesi
Geçen hafta iş yerinde maruz kalınan duygusal taciz (mobbing) yazısının devamını aktaracağım. Bu yazıda mobbing uygulayanların karakter özelliklerden bahsedeceğim. Yazı gelecek hafta da devam edecektir.
İlk aşamada m...
Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 31 Ağustos 2019, Cumartesi
Teknolojinin hızla geliştiği bu çağda haliyle sorunlar da beraberinde geliyor. Birçok kişi akıllı telefonlara bağımlı yaşıyor. Sürekli olarak mesaj var mı? Mesajım iletildi mi? O kişi bunu gördü mü? Şu an yanıt yazıyo...
Çocuğum okula başlarken
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 24 Ağustos 2019, Cumartesi
Okulların açılmasına birkaç hafta kaldı. Genelde bu dönemle ilgili özellikle küçük çocukların yaşadıkları alışma sürecine ilişkin yazılar tam da okulun açılması ile eş zamanlı yayımlanır. Ancak bu konuyu özellikle önc...