Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 14 Eylül 2019, Cumartesi

Mobbing-2

Paylaş  
55
22
54

Geçen hafta iş yerinde maruz kalınan duygusal taciz (mobbing) yazısının devamını aktaracağım. Bu yazıda mobbing uygulayanların karakter özelliklerden bahsedeceğim. Yazı gelecek hafta da devam edecektir.

İlk aşamada mobbing dahi sayılamayacak düzeyde bir anlaşmazlıkla başlar her şey. Geçen hafta da bahsettiğim üzere bu çatışmaların sayısının artması ve uzun süreye yayılması sonrasında mobbing olarak adlandırabiliriz bu girişimleri. Bir sonraki aşamada günlük rutin içerisinde gerçekleşen rahatsız edici davranışlar zamanla ‘mağdur’ olan kişinin damgalanmasına ve yalnız kalmasına neden olur. Üçüncü aşamada çevredekiler ve özellikle yönetim konuyu yanlış yargılayarak mağdur kişiyi suçlama veya başından atma şeklinde tepkiler gösterebilir. Son aşama mobbingin üst seviyede yaşandığı bir süreçtir ve mağdurun kovulmasına ve sonrasında bu kişide travma sonrası stres bozukluğu veya somatik bir takım başka şikayetler oluşmasına neden olmaktadır.

Mobbing konusunda mağdur ve mobbingi uygulayan kişi haricinde iş yerinde bir de izleyiciler vardır. Mobbing uygulayan kişiler genel olarak iktidar açlığı duyan, endişeli, aşırı kontrolcü veya asosyal olabilirler. Yaptıkları davranışların çoğu korku veya güvensizlik sonucu ortaya çıkan kıskançlık veya nefret ile beslenmekte ve saldırmaya geçmektedirler. Kendi içlerinde yaşadıkları eksikliklerden ötürü mobbing uyguladıklarını söylememiz mümkün. Bazen bulundukları mevkiyi kaybetme endişesi de bu insanları diğerlerine karşı küçültücü davranmaya itebilir. Bazı durumlarda da hoşlanmadıkları kişilerden kurtulma yolu olarak bu kişiyi taciz edebilirler. Kimileriyse sadece sadist ruhlu olmalarından ötürü mobbing uygulayabilmektedirler. Dünya genelinde de belirli bir sosyal gruba, ırka ya da etnik gruba dahil olmaları nedeniyle duygusal yönde iş yerinde tacize maruz kalınabilmektedir. Mobbing uygulayan kişilerin hangi tür bozuklukları olabileceği araştırıldığında genellikler şüpheci, kendini beğenmiş ve çevresine ve başka insanlara zarar vermekten çekinmeyen kişilikler olduğu gözlemlenmiştir.

Şüpheci kişilikteki kişiler kolay güvenmezler, çevrelerinden sakınır ve çevrelerinde gelişen öfkeli davranışlardan kaygıları artar. Ruhen katıdırlar, kıskanç ve hoşgörüsüzdürler. Bu katı tutumu kendini çok beğenme, kendi odaklı olma ve başkalarına üstünlük kurma şeklinde de gösterirler. Tüm bunlar bir savunma mekanizmasıdır aslında. Şüpheci kişilikteki bu kişiler aşırı huzursuzdurlar ve kendilerini daime tehdit altında hissederler. Kendisi gibi düşünmeyen insanları düşman gibi görürler. Bu tipteki insanların mutlu görünümleri yoktur. Güç ellerinden gittiğinde kendilerini çok kötü hissederler.

Kendini beğenme ve saldırgan kişilik özelliğine sahip kişilerse verdikleri zarardan ötürü haz duyarlar. Kişilikleri karşı tarafın boyun eğmesi ile daha da güç toplar. Bu tipteki kişiler mağdur kişiyi kullanır, ezer ve küçükseyerek güçsüz bırakmaya çalışırlar. Bu insanların saldırganlıkları ise açıkça bir dövüş değildir. Şu şekilde kendilerini gösterirler; insanları bilerek bekletebilirler, toplantıları uzatabilirler, çıkma saatine yakın iş yükleyebilirler. Mağdur kişinin gösterdiği çabayı eleştirirler. Bazı takıntılı kişiler de mağdur kişi onun kuralları dışına çıkarsa öfkelenir ve saldırıya geçer. Mağdur kişi sürekli denetim altında olur ve bu da üzerindeki baskıyı artırır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
5 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...
24 Ağustos 2019, Cumartesi    Çocuğum okula başlarken
10 Ağustos 2019, Cumartesi    Kendi yörüngemize dair
3 Ağustos 2019, Cumartesi    Travma
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Ölümle başa çıkabilmek

banner
banner
banner
banner

Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 12 Ekim 2019, Cumartesi
Duygusal nedenlerle akan gözyaşını ve soğan doğrarken akan gözyaşını incelediklerinde, duygusal nedenlerle akan gözyaşı içerisinde ACTH yani adrenokortikotropik hormon bulunduğunu açıkladı bilim insanları.
Bu hormon ...
Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 5 Ekim 2019, Cumartesi
Geçen hafta sizlere çocuklara sınır koyarken karşılaşılan ilk sorundan bahsetmiştim. Çocuk ağladığı zaman anne/baba kendi duygularında kaybolabiliyorlar. Bu sorun sadece çocuğa sınır koymakta değil çocuğun duygusal ol...
Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 28 Eylül 2019, Cumartesi
Her çocuk kendine özel gelişimsel sürece sahiptir. Bu nedenle çocukların kıyaslanması, diğer çocukla karşılaştırılarak eleştirilmesi bu durumda doğru olmaz. Ancak gelişimsel olarak beklenen bir çizelge de vardır. Buna...