Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 5 Ekim 2019, Cumartesi

Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2

Paylaş  
44
22
42

Geçen hafta sizlere çocuklara sınır koyarken karşılaşılan ilk sorundan bahsetmiştim. Çocuk ağladığı zaman anne/baba kendi duygularında kaybolabiliyorlar. Bu sorun sadece çocuğa sınır koymakta değil çocuğun duygusal olgunlaşması için de önemli olan bir unsurdur. Çocuğa ne söylemeleri gerektiği ile ilgili o an doğru kararı veremediklerinden çocuğu yanlış şekilde sakinleştirmeye başlayabiliyorlar. Bu konuyu da yine bir örnek üzerinden anlatmakta fayda var.

Bu hafta başvuruda bulunan bir anne 3 yaşındaki çocuğunun okuldaki başka bir çocuk tarafından ısırıldığını söyledi. Çocuk evde durup dururken bu konuyu tekrar tekrar anlatmaktaymış. Anneyse her seferinde kaygılanıp kendisine sıkıntı geldiğini ve çaresiz hissettiğini söyledi. Okulu değişmeli miydi? Çocuğun bu konuyu konuşmasına izin mi vermeliydi? Yoksa ona söylemesi gereken bir şey var mıydı? Çocuklar duygusal ve duyusal varlıklardır. Beyinlerinin sağ tarafının yüz tanıma, ifadeleri duygusal olarak algılama aracılığı ile ilişki kurarlar, mantıksal düşünme gerektiren sol taraf ise henüz gerekli yetileri geliştirmemiştir. Özellikle frontal lobun gelişmemesi nedeniyle birçok bilişsel süreç 6 yaşından önce gerçeklememektedir. Bu gibi bir durumda çocuğa bu örnekte olduğu gibi annenin ‘evet arkadaşın seni ısırdı ve senin canın acıdı’ diyerek ne olduğunu ve neden canı acıdığını anlatıyoruz. Sonrasında onun duygusuna vurgu yapmamız önemli ‘ sen de korktun ve üzüldün değil mi?’ şeklinde... Sonrasında çocuğa diğer çocuğun bu davranışını açıklamamız gerekli. ‘Arkadaşın bir şeye kızmış/üzülmüş olmalı. Keşke bunu sana söyleseydi değil mi?’. Çocukla sosyal ortamda oluşan anlaşmazlıkları nasıl çözümleyebileceği ile ilgili konuşmak gerekli veya bu konuyla ilgili çocuk kitaplarını okuyarak yol gösterebilirsiniz.

Başka bir durumda çocuğun duygusunu ona nasıl yansıtacağınızı ve aynı zamanda nasıl sınır koyabileceğinizi anlatacağım. Çocuğunuzla markete girdiniz. Alış veriş yapıyorsunuz ve oyuncak reyonunu teğet geçmeye çalışırken o anda evde beş tane daha benzeri olan ve yüzüne bile bakmadığı oyuncağı görüyor. Almak istiyor. İlk tepkinizi verdiniz ve sakince ‘hayır’ dediğinizi varsayalım. Israr ediyor, siz de ona biraz daha neden ‘hayır’ dediğinizi anlatmaya çalışıyorsunuz. ‘Evde aynısı var, diğerleriyle bile oynamıyorsun ki, param yok, çok pahalı...’ ancak çocuk o oyuncağı istiyor ve gittikçe öfkelenmeye belki ağlamaya belki size vurmaya bağırmaya başladı bile. O anı her anne baba bir kez bile olsa yaşar. Burada çocuğa duygusunu yansıtmamız önemli. Oyuncağı sana almadığım için bana kızdığını biliyorum. Ve oyuncağı istediğini biliyorum. Ancak sana bu oyuncağı almayacağım. Bunları ifade ederken çocuğun seviyesine inmeye ve yumuşak tonda bunları söylemeye özen gösterin. Bunları ifade ettikten sonra çocuğun ağlamasına ve kendi başına sakinleşmesine müsaade edebilirsiniz. Kararınızda tutarlı olun. Etrafın ne düşüneceği ile ilgili kaygı hissetmeyin. Bir süre sonra çocuğunuz bu şekilde ağlama krizleri yaşamadan size duygularını ifade etmeyi öğrenecektir. Duygusunu anladık. Gelelim küçük bir sınır müdahalesine. Birkaç seçeneğiniz var. 1- Şu kadar paraya kadar olan istediğin bir şeyi alabiliriz. 2- Bugün sadece bu listedekileri alacağız. 3- Bugün istersen sevdiğin çikolatadan alabilirsin.

Önümüzdeki hafta sınır koymakla ilgili devam edeceğiz...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Ekim 2019, Cumartesi    Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...
24 Ağustos 2019, Cumartesi    Çocuğum okula başlarken
10 Ağustos 2019, Cumartesi    Kendi yörüngemize dair
3 Ağustos 2019, Cumartesi    Travma

banner
banner
banner
banner

Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 19 Ekim 2019, Cumartesi
Bazı insanların üsluplarını anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Karşı taraf size şaka yaptığını ifade ederken sizin canınızı sıkacak veya rahatsız edecek şeyler mi söylüyor? Karşınızdaki kişi pasif agresif bir kar...
Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 12 Ekim 2019, Cumartesi
Duygusal nedenlerle akan gözyaşını ve soğan doğrarken akan gözyaşını incelediklerinde, duygusal nedenlerle akan gözyaşı içerisinde ACTH yani adrenokortikotropik hormon bulunduğunu açıkladı bilim insanları.
Bu hormon ...
Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 28 Eylül 2019, Cumartesi
Her çocuk kendine özel gelişimsel sürece sahiptir. Bu nedenle çocukların kıyaslanması, diğer çocukla karşılaştırılarak eleştirilmesi bu durumda doğru olmaz. Ancak gelişimsel olarak beklenen bir çizelge de vardır. Buna...