Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 19 Ekim 2019, Cumartesi

Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...

Paylaş  
41
17
39

Bazı insanların üsluplarını anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Karşı taraf size şaka yaptığını ifade ederken sizin canınızı sıkacak veya rahatsız edecek şeyler mi söylüyor? Karşınızdaki kişi pasif agresif bir karakter olabilir öyleyse.

Pasif agresif karakterleri nasıl tanırız peki? Onlar hatalarını bilmekten hoşlanmazlar veya herhangi bir konuyu tartışmaktan kaçınırlar, bir şeylerin ters gitmesini inkâr ederler. Kendi düşünce ve duygularını ifade etmezler. İğneleyicidirler ve alttan alttan saldırırlar. Küserek, iletişimi keserek ve surat asarak belli ederler rahatsızlıklarını. Kendilerine ait bakış açısını kanıtlamak adına inatlaşırlar. Bilerek hata yaparlar, kasten erteleme yaparlar. Başkalarının davranışlarından ötürü alınganlık yaparlar. Bencildirler.

Örneğin canınızı sıkan iş arkadaşınızın suratına senden nefret ediyorum diye bağırmanızın uygun olmayacağını bilirsiniz ama sizden rica ettiği bir şeyi unutmak veya işi ağırdan almak ya da zora sokmak onu yeterince sinir edeceğinden bu hoşunuza gidecektir. Tam tersinin size olduğunu düşünün. Kendinizi haberinizin olmadığı bir güç savaşı içerisinde bulursunuz birden.

İş yerinde ya da aile ve arkadaş ortamında birinden bir şey istediğinizde karşıdaki kişi tamam derken bir taraftan da gözlerini devirir ve homurdanır. O an bilişsel düzeyde aslında bir karmaşa yaşarsınız. Evet dedi ama bedeni yapmayacak gibi davrandı şeklinde. Aslında tipik bir ergeni andırır davranışları. Asi ruhları hem özgürlükçü davranışı hem de bağımlı yapıyı sergiler.

Kontrol edilme ve kontrol altında olmak ile ilgili bir isyan aslında bu baş gösteren. Mutlaka yapması gereken bir şeyi yapar ama ya geciktirir ya da farklı bir iz katar. Görüşme için randevu alıp gittiğiniz birini düşünün. İşi olmadığı halde sizi bilerek bekletmesi pasif agresif bir davranıştır. Öte yandan bir problemin çözülmesi konusunda sizi destekler görünen kişi hiçbir çaba göstermeyip ‘denedim olmadı’ der. Veya sizin için çok önemli bir belgeyi tamam o iş bende diye görevi sizden alan kişi günü geldiğinde ‘ha o bugüne miydi? unutmuşum’ diyorsa bilin ki o kişinin kuralla, otorite ile ve en önemlisi duygularını ifade etme şekliyle sorunu var.

Kocasının yaptığı bir şeye canı sıkılan kadın bunu konuşmak yerine kocasının eşli katılması gereken yemeğe son dakikada başının ağrıdığını ifade ederek gitmemesi de ev ortamında karşılaşıla bilinecek bir örnektir. 

Özetle duyguyu sağlıklı ifade edemeyişin, özellikle ebeveyn ilişkilerinde aşırı kontrolcü bir ebeveyn ile büyümenin sonucunda olumsuz duygu veya düşüncelerini ifade etmektense karşı tarafı zorda bırakacak şekilde davranışlar pasif agresif bir tutumdur. Zaman zaman birçok insan bunu savunma mekanizması olarak kullanabilirken birçok kişide ise bu karakter daha çok kişilik bozukluğu halini almıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
9 Kasım 2019, Cumartesi    Geçmişten bugüne
2 Kasım 2019, Cumartesi    Paranoya sadece şizofrenide olmaz
26 Ekim 2019, Cumartesi    ErteleME!
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
5 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...

banner
banner
banner
banner

Geçmişten bugüne
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 9 Kasım 2019, Cumartesi
Günümüzde birçok tanıya yaklaşımımız değişmeye başladı. Semptom yani belirti odaklı değil kişilik özellikleri açısından sorunları ele almaya ve belirtilerin ila ki bir hastalığın temsili olarak değil kişilikle ilgili ...
Paranoya sadece şizofrenide olmaz
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 2 Kasım 2019, Cumartesi
Psikolojik destek merkezlerine başvuruda bulunan bazı tablolardan bahsedeceğim. Kişilerin aileleri özellikle çocuklarının (genç/yetişkin) şizofreni olması ile ilgili endişeler taşımaktalar. Özellikle şüphecilikle baş ...
ErteleME!
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 26 Ekim 2019, Cumartesi
Haftaya sınav var ya da ödev. Çalışması gerektiğini bilen öğrenci. Dişçinin tek çare olduğunu kabul ettiği halde bir türlü çürük dişi için randevu alamayan adam. Evet, hepsi de bir şeyi gerçekleştirebilmek için yeteri...