Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 26 Ekim 2019, Cumartesi

ErteleME!

Paylaş  
65
15
64

Haftaya sınav var ya da ödev. Çalışması gerektiğini bilen öğrenci. Dişçinin tek çare olduğunu kabul ettiği halde bir türlü çürük dişi için randevu alamayan adam. Evet, hepsi de bir şeyi gerçekleştirebilmek için yeterince iyi hissetmeyi bekliyorlar.

Nasıl iyi hissederim sorusunu ararken YouTube’daki videolara dalıp belki çoktan sevdikleri dizinin ikinci bölümüne başlamışlardır bile. Ya da çekmeceleri boşaltıp yeniden düzenlemek gibi çok gerekli başka işlerle alakadar olabilirler. Biraz sosyal medya, biraz uyku, aniden bastıran temizlik yapma ihtiyacı.  Sonra bir bakmışlar ki zaman geçmiş. E artık çok geç. Yarın yaparım! Şeklinde gelen rahatlatıcı karar.

Erteleme sorunu yaşayan insanlar görevlerini tamamlamaktan öte görevin geride kalmasını isterler. Burada esas fark edilmesi gereken konu ise erteleme sorununun temelinde neyin yattığıdır. Başarıya ilişkin duyulan endişe mi? Ağrıya dayanamayacağına dair olan inanç mı? Yoksa güçlü bir karaktere sahip olduğu bilinen babanın dişçi koltuğundan ürktüğünün bilinmesini istememesi mi?

Dışardan bakıldığında rahat görünen bu insanların aslında zaman ilerledikçe stres düzeylerinde artış gözlemlenir. Eğer ertelemeyi göreve ilişkin bir donup kalma olarak ele alacak olursak da bu durup yine kişinin mükemmeliyetçi tutumu ile yetersizlik hisleri arasında sıkışıp kalması ve buna karşın verdiği bir savunma tepkisidir. En fazla sorun başlamakla ilgilidir. Başlangıç verilene kadar akla hayale gelmeyecek tüm gereksiz işler yapılabilir. Burada kişinin odaklanması gereken soru şu olmalı: bu işi bitirmek için iyi hissetmek zorunda mıyım? Ders çalışıp sınava hazırlanmak için çok iyi mi hissetmeliyim? Çünkü altta yatan sorun başarısız olursam kaygısından başka bir şey değildir. Ve planında bir türde çalışma vardır. Onu gerçekleştirmesine rağmen başarılı olma veya başarısız olma ihtimalleri vardır. Ancak bunun için başka bir çözümü yoktur. Çünkü çözüm yine ‘çalışmaktır’.

Başlangıç sonrasında aklına gelen başka birşeyle meşgul olma ise yine bir savunma mekanizması olan ‘kaçınma’ davranışıdır. Çözüme kavuşmak adına ertelemeye dair döngüyü anlamak önemlidir. Erteleme, suçluluk, endişe ve bahane üretme döngüsü yine bir erteleme ile devam eder. Güzel olan ise istediğiniz noktada bu döngüyü kırma hakkınız var. Suçluluk hissettiğiniz an eyleme geçebilirsiniz, endişenizi fark ettiğiniz an eyleme geçebilirsiniz. Ya da bahane üretmek yerine eyleme geçebilirsiniz.

Çözüm için birkaç adım belirlemekte fayda var. Öncelikle bu işi yapıp yapmayacağı ile ilgili karar almak. Ve ne olursa olsun başlamak! Olumsuz duyguları fark etmek önemli. Kaçınma hissi geldiği an hedef nokta göz önüne gelmeli. Belki bu noktada kişilere hedeflerine ulaştıkları an ile ilgili, bir an hayal etmelerini tavsiye edebilirim. Başarabilmek ya da o an’a ulaşabilmek ile ilgili daha somut bir durum oluşturulursa çalışma anına daha gerçekçe yaklaşılabilir kişi.

Hedefin çok büyük olması da kişide hedefine ulaşmakla ilgili kaygı yaratabileceğinden başlamakta sorun yaşatabilir. Bu nedenle hedefi küçük parçalara bölmek de işe yarayabilir. Her bölünen adım için yeni bir son tarih oluşturmakta da fayda vardır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
9 Kasım 2019, Cumartesi    Geçmişten bugüne
2 Kasım 2019, Cumartesi    Paranoya sadece şizofrenide olmaz
19 Ekim 2019, Cumartesi    Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
5 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...

banner
banner
banner
banner

Geçmişten bugüne
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 9 Kasım 2019, Cumartesi
Günümüzde birçok tanıya yaklaşımımız değişmeye başladı. Semptom yani belirti odaklı değil kişilik özellikleri açısından sorunları ele almaya ve belirtilerin ila ki bir hastalığın temsili olarak değil kişilikle ilgili ...
Paranoya sadece şizofrenide olmaz
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 2 Kasım 2019, Cumartesi
Psikolojik destek merkezlerine başvuruda bulunan bazı tablolardan bahsedeceğim. Kişilerin aileleri özellikle çocuklarının (genç/yetişkin) şizofreni olması ile ilgili endişeler taşımaktalar. Özellikle şüphecilikle baş ...
Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 19 Ekim 2019, Cumartesi
Bazı insanların üsluplarını anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Karşı taraf size şaka yaptığını ifade ederken sizin canınızı sıkacak veya rahatsız edecek şeyler mi söylüyor? Karşınızdaki kişi pasif agresif bir kar...