Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 2 Kasım 2019, Cumartesi

Paranoya sadece şizofrenide olmaz

Paylaş  
71
22
71

Psikolojik destek merkezlerine başvuruda bulunan bazı tablolardan bahsedeceğim. Kişilerin aileleri özellikle çocuklarının (genç/yetişkin) şizofreni olması ile ilgili endişeler taşımaktalar. Özellikle şüphecilikle baş etmekte zorlanan aileler karşılarında nasıl bir tablo olduğunu merak etmekteler. Psikotik belirtilerin görüldüğü tek rahatsızlık şizofreni hastalığı değildir. Belirli kişilik bozukluklarında da yönetilemeyen kaygı durumunda veya epileptik rahatsızlıklarda psikoz ortaya çıkabilmektedir.

Çocukluk döneminde özellikle tedavi edilmeyen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ileriki dönemlerde karşımıza kişilik bozuklukları olarak çıkabilmektedir. Toplum içerisinde tanı ve tedavi almadan yaşamaya devam eden bu kişilere ise trafikte, iş yerinde veya aile içerisinde rastlıyoruz. Trafikte anlamsız hız yapan, makaslar atarak ilerleyen sürücüler mesela, aldığı riskin sonuçlarını düşünmeden gaza sonuna kadar basıyorsa bu sağlıklı bir yetişkin olamaz. Veya diğer insan veya hayvanların duygularını veya hayatlarını önemsemeden saldırgan tutumundan rahatsızlık duymayan antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler baş etmesi en güç olanlar.

Diğer bir risk etmeni de kişinin anne veya babasının kişiliğinden kaynaklı çocukluk döneminde duygusal travmaya, ihmale veya istismara maruz kalmasıdır. Çocuklar büyürken maruz kaldıkları bu davranış biçimine karşı kendilerini savunacak şekilde karakteristik özellik geliştirirler.

Kişilik bozukluğu olan kişilere verilebilecek örneklerse şunlardır; kendileri ile ilgili algıları istikrarsızdır, çocuklarından onlara bakmalarını beklerler, aşırı cezalandırıcı davranırlar ve çocuğu terk etmekle tehdit ederler, çocuklarını korkutur ve üzerler, kendilerine vurarak, keserek veya yakarak zarar verirler. Dürtüsellikle ilgili sorunlar ise aşırı para harcama, cinsel deneyimde sınırsızlık, madde kötüye kullanımı, riskli sürücü davranışları ve tıkınırcasına yemek yemeği örnek gösterebiliriz. Kendilerine ait olanla dışarıdan birisinin ilgilenmesi durumunda kıskanır ve terkedileceklerine dair olan inanışları yüzünden küsebilir ya da karşı tarafa agresif tutumla yaklaşabilirler. Yıkıcı olan diğer belirti ise yoğun ve ayarsız öfke aktarımlarıdır. Duygu durumları ani değişkenlik gösterebilir ve abartılı şekilde bunu ifade ederler. Gerginlik yaşadıkları zaman ise şüphecilikleri artar ve gerçekle temasları kesilebilir. Kaygıyı zapt edemedikleri noktada psikoza girebilirler.

Bu insanların hayat duruşları katıdır. Siyah ve beyaz gibi. Arası yoktur. Ortası yoktur. Davranış kalıpları da o yöndedir. Yakınlarını en çok zorlayan ise bu kişilerin başkaları ile normal ilişkide olmalarıdır. Dışarıdaki rollerinde uygun davranışlar sergilerler. Herkes ile hatta her çocuk ile farklı ilişki kurarlar.

Bu kişilerin tedavisi mümkün müdür? Uzun ve zorlu bir süreçtir ancak sağlıklı ve daha dengeli bir kişilik mümkündür. Özellikle çocukluk çağı travmalarının iyi çalışılarak şimdiki kendilik algısının güçlendirilmesi önemlidir. Ailenin bilgilendirilmesi ve desteği de bu durumda önemlidir.

Bunların haricinde son olarak epileptik nöbetin etki ettiği bölgeye bağlı olarak da kişide psikoz gelişebilmektedir. Bu duruma psikoz gelişen kişilerin başkalarına zarar verme ihtimali artmaktadır. Ancak bu durum cezayi ehliyet durumunu değişmemektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Kasım 2019, Cumartesi    Kim haklı?
9 Kasım 2019, Cumartesi    Geçmişten bugüne
26 Ekim 2019, Cumartesi    ErteleME!
19 Ekim 2019, Cumartesi    Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
5 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1

banner
banner
banner
banner
banner

Kim haklı?
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 16 Kasım 2019, Cumartesi
İletişimin teknolojiyle desteklendiği ve insanların birbirinden milisaniyeler içerisinde haber alabildiği bu çağda hâlâ insanlar arası iletişimde sorunlar devam etmekte. Peki sorunu oluşturan nedenler nedir? Neden kiş...
Geçmişten bugüne
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 9 Kasım 2019, Cumartesi
Günümüzde birçok tanıya yaklaşımımız değişmeye başladı. Semptom yani belirti odaklı değil kişilik özellikleri açısından sorunları ele almaya ve belirtilerin ila ki bir hastalığın temsili olarak değil kişilikle ilgili ...
ErteleME!
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 26 Ekim 2019, Cumartesi
Haftaya sınav var ya da ödev. Çalışması gerektiğini bilen öğrenci. Dişçinin tek çare olduğunu kabul ettiği halde bir türlü çürük dişi için randevu alamayan adam. Evet, hepsi de bir şeyi gerçekleştirebilmek için yeteri...