Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 13 Mayıs 2019, Pazartesi

Daraldım...

Paylaş  
33
49
34

Ben sıkıldım arkadaşlar…

Onun için yazmıyorum… Yazsam, çoğunlukla gece gündüz kavga etmem icap edecek. Yaşım kemale erdi, bıktım! Susup oturmayı da denemeye karar verdim.

Bir halkın böyle gündemi mi olur? Bezdim…

Alın şu hükümet “bet”ini… Mal meydanda, her şey apaçık ama milletin hoşuma gidiyor’ Nesi? Konuşması… Susuyorum…

Başkanlık Sistemi hakkında yazmaktan da usandım… İlk yazdığımda, olanca mat beyinli, “Denktaş’a işler” dediydi… O kadar eskidir, o konudaki iddia ve önerim! Şimdi de “sen Tayyipçi misin?” diye soran geri zekâlılardan bıktım. Evet… Tayyipçi’yim… George Washington da Tayyipçi idi, De Goulle de… Başkanlık Sistemi ile yönetilen ABD için, “Çağımızın en demokratik devleti” diyen, Karl Marx ile F. Engels de… Var mı başka diyeceğiniz?

Bu sütunun arşivinde o konuda elli tane yazı var, yukarıdan “bütün yazıları” başlığını tıklayın, okursunuz… Gazete arşivlerine zahmet ederseniz, çok daha eskilerini de bulabilirsiniz…

Dünya ve kavramlar, “Tayyibin işine yarayanlar ve yaramayanlar” diye ikiye ayrılmıyor… Ya da Denktaş’ın…  Bakın işte onun işine yaramasın diye sağlığında bu meseleyi konuşturmadınız, halâ altı ayda bir hükümet krizi çıkarıp, bir yandan da “istikrar yok” diye ağlaşıyorsunuz! Kimin işine yarıyormuş?

Sistem konuşuyoruz…

İmamoğlu meselesine de bayılıyorum… Bilmeyen de sanır ki İstanbul’un belediye başkanı için KKTC ehalisinin de oyu var! Ulan oğlum, size ne? Yarın bir Türkiye gazetesi, “ Kıbrıslılar İmamoğlu’nun peşinde” diye manşet atarsa, bu o adamcağızın lehine mi olur, aleyhine mi? Çok merak ediyorum… Ya bir de münafık çıkar da “KKTC’nin Urumcuları da İmamoğlu’nu destekliyor” derse? Zaten “Pontusçudur” demeye getirenler, başladı bile… Cilalayın, bakalım…

Ve sonra siz 300 bini bulmayan cürmünüzle Türkiye’nin iç işlerinde taraf olunca, yarın onların da 80 milyonluk gövde ile bizim iç işlerimize karışmasına ne diyeceksiniz?

“O başka, bu başka” mı?

Sıkıldım, vallahi…

Alın bir başka absürdlük:

Anastas gumbaromuz, evveleden Dimitri yoldaşımızın marifetiyle Kıbrıs meselesini topraktan çıkardı, denizlere de yaydı! Bunlara sorarsanız,Girit’ten başlayarak, bir kayalığa, oradan yüz ölçümü 10 mk2 olan Meis adasına bir çizgi çekiyorlar, denizin hepsi kendilerinin. Antalya limanının 3 mil açığına kadar, bunların! Kıt’a Sahanlğı başkadır, Münhasır Ekonomik Alan başkadır, FIR Hattı ise bambaşkadır. Önce onu hatırlatayım ama hepsini birleştirir, egemenlik diye lanse edersen, Bodrum’da denizde yüzmek için, bunlardan Schengen Vizesi alman gerekiyor.  Oysa bu zemin yaptıkları Deniz Hukuku Konferansı’nın kararları Atlantik Okyanusu için alınan kararlardır ve daha o zamandan Türkiye ile Rusya, itiraz edip, tanımadıklarını açıklamışlardı. O konferansın tarafları da bir ek kararla, “İç denizlerde, meselenin karşılıklı görüşmeler yoluyla taraflarca karara bağlanacağını, olmazsa konunun uluslar arası mahkemelerde çözüleceğini” ilan etmişti! Bizim badriodiler, bunu bizle görüşmüyor! Yunanistan da Türkiye ile görüşmüyor; mahkemeyi de kabul etmiyor! Akıllarınca fiili durum yaratıp, Sicilya’dan bu yanı bütün Doğu Akdenize el koyacaklar!

Akdeniz’e en uzun kıyısı bulunan ülke Türkiye, ama hiçbir hakkı yok! Hepsi Anastas’ın…

Biz? Biz zaten “yok”uz…

Bu durumda, filli duruma karşı, kim olsa kendi de fiili durum yaratır! Türkiye’nin yaptığı da bu… Sonucu ne olur? İki taraf da kararlıysa, savaş çıkar! Ya da biri geriler… Türkiye gerilemeyecek, o belli… Ayvalık’tan İzmir’e gitmek için Anastasiadis’ten vize alacak hali, yok!

Poliviu önceden yazdıydı, dün de Rolandis anlattı…

Bununla ilgilenen yok!

Millet Kudret’in peşinde…

Sıkıldım…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
35
 
0
 
4
 
0
 
2
 
2
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
6
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Mayıs 2019, Salı
Orhun Aşıkoğlu         - Londra
Sıkıntı yüzünden ahaliye küsüp de yazmaktan vazgeçeceğine köşe yazılarını kitaplarla değiştir. Lefke Sevgilim 2 kitabını yaz! Başka kitaplar da yaz... Böylelikle üretimin devam etmiş olur, kimseye de bulaşmazsın.

14 Mayıs 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Sn Beratlı haddimi de aşmış olabilirim ama sizin sıkılma yada daralma hakkınız yok... Lütfen yazmaya devam edin. Sağa sola cevap yetiştirmesenize de gerek yok. Diyeceğinizi deyin kuyruğuna basılanlar salya sümük ciyaklamaya devam etsinler.

14 Mayıs 2019, Salı
ibrahim buyukarslan         - Londra
Türk’üm deyelim her haksızlığı adaletsizliği sineye cekelim eleştirenleri da rumcu ilan edelim ne geldiyse başımıza iste bu zihniyet sebebiyle geldi.

13 Mayıs 2019, Pazartesi
        - Girne

13 Mayıs 2019, Pazartesi
        -

13 Mayıs 2019, Pazartesi
ibrahim buyukarslan         - Londra
KKTC de da millet denize para verip vize almadan denize giremiyor.tüm sahillerde kumlarda küçük kaya parçacıklarında izinsiz yapılaşmalar çok.anastayı görmeden önce bizim mandırayı da görmeliyiz.anastadan istemeyi biliriz ama bizimkilerden birşey değen yok.kudret bir TC projesidir.ısbastırada fandi gibi ortaya atıldı.

YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Eylül 2019, Pazartesi    Dizi yazı 3
22 Eylül 2019, Pazar    Dizi yazı 2
21 Eylül 2019, Cumartesi    Dizi yazı 1
2 Eylül 2019, Pazartesi    Şahgude'nin var bir bağı, üzümü yoksa ye yaprağı
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Gelsin gitsin Zennube
30 Ağustos 2019, Cuma    İkinci tur ve sonrası 5
29 Ağustos 2019, Perşembe    İlk tur:
28 Ağustos 2019, Çarşamba    Toplumlar arası görüşmeler başlıyor ve hiç bitmiyor 3
27 Ağustos 2019, Salı    Efikton -  Efkteon
26 Ağustos 2019, Pazartesi    1968 toplumlararası görüşmeler nasıl başladı? 1

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dizi yazı 3
Doç. Dr. N. BERATLI | 23 Eylül 2019, Pazartesi
2. Cenevre Görüşmeleri:

Üç garantör gücün Cenevre’de üstünde anlaştıkları bir diğer konu, Makarios’un uzak tutulmasıdır. Yunanistan’a fırsat vermek üzere,Yürkiye Dışişleri Bakanı Turhan Güneş, Kıbrıs Türk toplumunu, ...
Dizi yazı 2
Doç. Dr. N. BERATLI | 22 Eylül 2019, Pazar
1. Cenevre Görüşmeleri:

BM Güvenlik Konseyi’nin 20 Temmuz 1974 günü aldığı 353 Numaralı karara uyan üç garantör ülkenin Dış İşleri bakanları, 25 Temmuz 1974 günü Cenevre’de toplanıp, hem ateş kes kararını hem de Kıb...
Dizi yazı 1
Doç. Dr. N. BERATLI | 21 Eylül 2019, Cumartesi
(Yeni kitabımın 6. Bölümü’nden devam)
1974 YILI GÖRÜŞMELERİ:
7. tur Toplumlararası Görüşmeler, MMO’nun Yunanlı subayları ve EOKA B’nin Makarios’u bir darbe ile devirmesi üzerine, başlayamadı. Darbeciler’in “cumhurba...