Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 28 Şubat 2018, Çarşamba

Diğer "müşavirlere" de bakalım lütfen

Paylaş  
12
3
12

Şu müşavir yaratmama muhabbeti kabak tadı verse de takdir edilecek bir şey bence. En azından yeni müşavir yaratmamak niyeti güzel. Var olanları da göreve çağırıp hiçbir şey yapmasalar da boyunlarına kravatı takıp 8 saat bir devlet dairesinin çatısı altında haftada beş gün onları bulunmak zorunda bırakmak da güzel bir yaklaşım olabilirdi. 

Mademki arkadaşlar maaşı çekiyor, çalışmasalar da en azından zahmet edip yataklarından kalkmaları ve işe gitmeleri isabetli olurdu. 

Onları geçelim. 

Bu konuda hassas olan yeni hükümetimiz onların icabına bakar diye düşünüyorum. 

Asıl söylemek istediğim, bir de müşavirlik hakkı kazanmamış, hatta öyle bir durumu olmayan alt düzey devlet görevlilerinin kendilerini müşavir ilan etmeleridir. 

Bir bakana ya da bir siyasi partiye yakın olup da, siyasi ortam değişince kendini müşavir ilan eden arkadaşlar var. 

Ya kendini bir köşede saklayıp yeniden yakın olduğu siyasi partinin iktidara gelmesini bekleyip kendilerini unutturmaya çalışırlar, ya da görevli oldukları devlet kurumunun yakınından dahi uğramadan maaşı çekmeye devam ederler. 

Devletteki atıl iş gücü diye nitelendirilen ancak aslında kendilerini atıl hale bilerek sokan ve sorulduğunda da “Bana iş verilmiyor ki” deyip bahane üreten bir takım var. Müşavir şoför, müşavir odacı, müşavir memur, müşavir muhabir. Seç beğen al. 

Bir devlet kurumunda kağıt üzerinde çalıştığı görülüp devletten maaş çekerken, asli görev yerine hiç uğramadığı ve üstüne üstlük bir başka özel kuruluşta bilfiil mesai yapan devlet çalışanlarının örnekleri çok küçük bir araştırma ile tespit edilebilecek olgulardır.

Başbakan Tufan Erhürman geçen Cuma yaptığı basın toplantısında devlet kadrolarındaki insanları optimal seviyede kullanmak ve maksimum verimlilik almak için insan kaynakları uzmanlarından destek alacağını söylemişti. 

Aslında ilk etapta ona gerek de yok. 

Sadece personelin bir envanteri çıkarılıp, kim hangi dairede olması gerektiği ile ilgili bir liste çıkarılmalı ve kimlerin görev yerinde olduğu, kimlerin ise şu ya da bu nedenden dolayı kaytardığı tespit edilmeli. 

Bana göre üst düzey 100 kişiyi aşmayan müşavirlerle tabi ki uğraşılsın ve her ay banka hesaplarına yatan vergi ödeyenlerin parasının hakkı aranmalı, ancak diğer taraftan bu büyük tartışma içerisinde kendisini kaybettirmeyi başaran daha alt düzey devlet görevlilerin de aldıkları maaşları hak edip etmediklerini için görev yerinde olup olmadıkları ve oldukları süre içerisinde ne iş yapıp yapmadıklarına bakılmalı.

Kamu reformu dediğiniz şey bununla başlayabilir mesela. Hatta bunu başardığınız anda kamu reformuna bile gerek kalmaz belki de.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
6 Eylül 2018, Perşembe    Neydi olacağı
31 Ağustos 2018, Cuma    Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
25 Ağustos 2018, Cumartesi    Bir Post-Bayram yazısı
19 Ağustos 2018, Pazar    Yerim ben sizin toplumsal seferberliğinizi
18 Ağustos 2018, Cumartesi    Şu kira kuru meselesi
17 Ağustos 2018, Cuma    Şimdi oldu işte
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Deneyim, çene, domates ve bizim ekonomistler
14 Ağustos 2018, Salı    Fırsatçı tüccarların raflardaki gezintisi 
13 Ağustos 2018, Pazartesi    Her adam kendine...
7 Ağustos 2018, Salı    Bu ahalinin zekâsıyla dalga geçmeyin

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Neydi olacağı
Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2018, Perşembe
Neydi olacağı
Bizim Mehmet Ekin Vaiz’in zaman zaman kahkahalara boğduğu, zaman zaman ise kara kara düşündürdüğü skeçlerden oluşan haber bülteninin adıdır yazının başlığı. Kıbrıslılar, “Zaten beklenen de buydu” ya da ...
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
Rasıh REŞAT | 31 Ağustos 2018, Cuma
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
İrsen Küçükbaşbakanlığındaki KKTC hükümetinin “Göç Yasası” diye sendikalar tarafından adlandırılan ve şimdilerde bakanların bile bu isimle adlandırdığı, “Kamu Çalışanlarının Ma...
Bir Post-Bayram yazısı
Rasıh REŞAT | 25 Ağustos 2018, Cumartesi
Evet mübarek Kurban Bayramı’nı hep birlikte eda ettik.
9 günlük tatilin sonuna doğru yaklaşıyoruz.
Bugünün ve de yarının tadını çıkarın çünkü Pazartesi günü gerçekler yeniden tokat gibi yüzümüze vuracak.
Unutmuş ol...