Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 28 Şubat 2018, Çarşamba

Diğer "müşavirlere" de bakalım lütfen

Paylaş  
11
3
11

Şu müşavir yaratmama muhabbeti kabak tadı verse de takdir edilecek bir şey bence. En azından yeni müşavir yaratmamak niyeti güzel. Var olanları da göreve çağırıp hiçbir şey yapmasalar da boyunlarına kravatı takıp 8 saat bir devlet dairesinin çatısı altında haftada beş gün onları bulunmak zorunda bırakmak da güzel bir yaklaşım olabilirdi. 

Mademki arkadaşlar maaşı çekiyor, çalışmasalar da en azından zahmet edip yataklarından kalkmaları ve işe gitmeleri isabetli olurdu. 

Onları geçelim. 

Bu konuda hassas olan yeni hükümetimiz onların icabına bakar diye düşünüyorum. 

Asıl söylemek istediğim, bir de müşavirlik hakkı kazanmamış, hatta öyle bir durumu olmayan alt düzey devlet görevlilerinin kendilerini müşavir ilan etmeleridir. 

Bir bakana ya da bir siyasi partiye yakın olup da, siyasi ortam değişince kendini müşavir ilan eden arkadaşlar var. 

Ya kendini bir köşede saklayıp yeniden yakın olduğu siyasi partinin iktidara gelmesini bekleyip kendilerini unutturmaya çalışırlar, ya da görevli oldukları devlet kurumunun yakınından dahi uğramadan maaşı çekmeye devam ederler. 

Devletteki atıl iş gücü diye nitelendirilen ancak aslında kendilerini atıl hale bilerek sokan ve sorulduğunda da “Bana iş verilmiyor ki” deyip bahane üreten bir takım var. Müşavir şoför, müşavir odacı, müşavir memur, müşavir muhabir. Seç beğen al. 

Bir devlet kurumunda kağıt üzerinde çalıştığı görülüp devletten maaş çekerken, asli görev yerine hiç uğramadığı ve üstüne üstlük bir başka özel kuruluşta bilfiil mesai yapan devlet çalışanlarının örnekleri çok küçük bir araştırma ile tespit edilebilecek olgulardır.

Başbakan Tufan Erhürman geçen Cuma yaptığı basın toplantısında devlet kadrolarındaki insanları optimal seviyede kullanmak ve maksimum verimlilik almak için insan kaynakları uzmanlarından destek alacağını söylemişti. 

Aslında ilk etapta ona gerek de yok. 

Sadece personelin bir envanteri çıkarılıp, kim hangi dairede olması gerektiği ile ilgili bir liste çıkarılmalı ve kimlerin görev yerinde olduğu, kimlerin ise şu ya da bu nedenden dolayı kaytardığı tespit edilmeli. 

Bana göre üst düzey 100 kişiyi aşmayan müşavirlerle tabi ki uğraşılsın ve her ay banka hesaplarına yatan vergi ödeyenlerin parasının hakkı aranmalı, ancak diğer taraftan bu büyük tartışma içerisinde kendisini kaybettirmeyi başaran daha alt düzey devlet görevlilerin de aldıkları maaşları hak edip etmediklerini için görev yerinde olup olmadıkları ve oldukları süre içerisinde ne iş yapıp yapmadıklarına bakılmalı.

Kamu reformu dediğiniz şey bununla başlayabilir mesela. Hatta bunu başardığınız anda kamu reformuna bile gerek kalmaz belki de.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
10 Mart 2018, Cumartesi    Yasak kalktı ama düne kadar yasaktı...
24 Şubat 2018, Cumartesi    İlk elin günahı olmaz
19 Şubat 2018, Pazartesi    Eksik donanımlı sosyal medya çocukları
18 Şubat 2018, Pazar    Hadi Zaroğlu'nu vatandaşlıktan çıkarın da göreyim
17 Şubat 2018, Cumartesi    Peki çevre ve halk sağlığı ne olacak?
16 Şubat 2018, Cuma    Gün gelir Kıbrıs Türk medyası sizi by-pass ederse
14 Şubat 2018, Çarşamba    Zeki Ziya yine yaptı
12 Şubat 2018, Pazartesi    Bugün de ‘Muhalefet Programı’ okunacak
11 Şubat 2018, Pazar    Bakan bakanlığını yapsın, şoför de şoförlüğünü
10 Şubat 2018, Cumartesi    Wow diyemediğim bir hükümet programı

Yasak kalktı ama düne kadar yasaktı...
Rasıh REŞAT | 10 Mart 2018, Cumartesi
Yazmayayım diyorum. Akıllı uslu bir şekilde bir kenarda oturup izleyim diyorum. Başıma bela almayayım, sosyal medya mafyasını diline düşmeyeyim diyorum. Bu hükümete biraz zaman vereyim, aman vereyim diyorum ama zorluy...
İlk elin günahı olmaz
Rasıh REŞAT | 24 Şubat 2018, Cumartesi
Başbakan Tufan Erhürman alışık olmadığımız bir uygulama ile haftada bir basın ile bir araya gelme niyetini iletti bize bugünkü basın toplantısında.
8 gün önce hükümetin aldığı güvenoyu sonrasında, daha önce sosyal me...
Eksik donanımlı sosyal medya çocukları
Rasıh REŞAT | 19 Şubat 2018, Pazartesi
Dün, “Bertan Zaroğlu’nu vatandaşlıktan çıkarın da göreyim” diye bir yazı yazdım. Hükümet mensuplarının şov yaptığını ve eğer istisnai vatandaşlık konusunda bir adım atacaksa idi özellikle Cumhuriyetçi Türk Partisi, bu...