Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 9 Mayıs 2018, Çarşamba

Gürçağ'a teşekkür ve bir istirham

Paylaş  
21
12
21

Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra uzun zamandır izlediğim Cumhuriyet Meclisi oturumlarında dinlediğim en önemli konuşmayı yaptı dün. 

Gereksiz saçmalıklar, parti didişmeleri ile intikam tugayı komutanları nutuklarının arasında böyle bir konuşmayı dinlemek hem endişelendirdi hem de doğrusunu ifade etmek gerekirse güven verdi. En azından o mecliste birileri bu konuyu düşünüyor ve gündeme getiriyor. 

Gürçağ, çocuklarda erken ergenlik, kanser, gelişim bozuklukları gibi konulara parmak bastı.

Çok iyi hazırlandığı belli olan konuşmasında gıda güvenliğinin kafalarda bir soru işareti olduğu ve alınan gıdaların sağlıklı olup olmadığı ile ilgili herkesin ortak endişesini dile getirdi. 

Akabinde Sağlık Bakanı ile Tarım Bakanı kürsüye çıkıp uzun uzun Gürçağ’ın konuşmasına yanıt verdi ancak yine doğrusunu söylemek gerekirse her iki bakanın söyledikleri “cekcak”, “önemlidir” , “eğitim şart” , “imkanlar ölçüsünde” kelime ve ifadeleri arasında döndü dolaştı ve beni bir baba ve yurttaş olarak tatmin etmedi. 

Babamın babası kanserden öldü, babam da kanserden öldü. Şimdi her markete gittiğimde ya da sofradaki meyve ve sebzeye baktığımda sıranın bana da geleceğinden neredeyse emin bir şekilde bu ürünleri tüketmek zorunda kalıyorum. 

Benle ilgili sıkıntı yok. 

“Başa gelen çekilir” deyip kendi kaderime razı olabilirim ancak çocuklarım için aynı teslimiyet içinde olmamı ne Sağlık Bakanı ne de Tarım Bakanı beklemesin lütfen. 

Çocuklara balık yedirmek, kırmızı etin brucellasından biraz uzaklaştırmak için zaman zaman “imkanlar ölçüsünde” balık restoranları ile ünlü bir yöremize gitmeye çalışırım. 

Güzel güzel oturduktan sonra yine o sağlıklı olup olmadıklarından endişe ettiğim sebze ve meyvelerle ilgili endişem başka bir nedenden dolayı depreşir. 

Hemen yakınında bulunan elektrik üretim tesisimizden çıkan zehirli gazların ve üretim artıklarının havaya salındığını bilmek, hatta zaman zaman görmek, kansere davetiyenin devlet eliyle yazılıp imzalandığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyor. 

“Filtre takılacak” dendi yıllarca ama kimse o yoldan gelmedi. Sadece konuşuldu. Biraz zararlı maddesi daha düşük bir yakıt alınmaya başlandı onunla idare ettirildik. Sorun çözüldü mü? Ne gezer.

O nedenle Sağlık Bakanı ve Tarım Bakanı ile ilgili yukarıda ifade ettiklerime Ekonomi ve Enerji Bakanı’nı da katıyorum ve ondan da çocuklarım ile ilgili kaderine teslim olmuş bir baba gibi davranmamı beklememesini rica ediyorum. 

Hele hele bölgede yaşamak zorunda kalanların günlük feryatları artık medyada yeralmadığı için o feryadın yok olduğu hayalciliğine kapılmaması tavsiyesinde de bulunuyorum.

Hatta daha da ötesine giderek, duyarlı vekil İzlem Gürçağ’ın gelecek hafta birde Teknecik baca zehrinin bölgeye etkileri konulu bir güncel konuşma yapmasını istirham ediyorum.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Ağustos 2018, Pazar    Yerim ben sizin toplumsal seferberliğinizi
18 Ağustos 2018, Cumartesi    Şu kira kuru meselesi
17 Ağustos 2018, Cuma    Şimdi oldu işte
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Deneyim, çene, domates ve bizim ekonomistler
14 Ağustos 2018, Salı    Fırsatçı tüccarların raflardaki gezintisi 
13 Ağustos 2018, Pazartesi    Her adam kendine...
7 Ağustos 2018, Salı    Bu ahalinin zekâsıyla dalga geçmeyin
6 Ağustos 2018, Pazartesi    Suç ve Ceza'yı Paris Hilton yazmadı
23 Temmuz 2018, Pazartesi    Topal'ın adamlığı, meclis'i, hatta hükümeti sarsacak gibi
17 Temmuz 2018, Salı    Bu elektrik Nami’yi çarpar, bizi ise kül eder

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yerim ben sizin toplumsal seferberliğinizi
Rasıh REŞAT | 19 Ağustos 2018, Pazar
• Siz belli bir zümreye hizmet ededurun. Onların çıkarlarını korumaya devam edin. Onların sözünden bir santim bile dışarı çıkmayın, sonra da bizden bu ülkeye sıkı sıkı sarılmamızı, devlete ve bu topraklara sahip çıkma...
Şu kira kuru meselesi
Rasıh REŞAT | 18 Ağustos 2018, Cumartesi
Hükümete övgüler yağdırdığım önceki günkü yazımdan sonra, dün toplanan Bakanlar Kurulu sonrası bu şekil bir yazı yazmak icap etti.
Kiralarda kur sabitlemesi işine birkaç açıdan bakmak lazım diye düşünüyorum.
Sterlin...
Şimdi oldu işte
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2018, Cuma
 
Her ne hikmetse hükümet ya da Başbakan ilk söylemesi ya da yapması gerekeni sonra söyledi ya da yaptı.
Dün bir grup meslektaşım ile Başbakanlık’ta ağırlandık. Çay kahve ve içinde bolibif olmayan sandviçler eşliğin...