Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Ağustos 2018, Pazartesi

Suç ve Ceza'yı Paris Hilton yazmadı

Paylaş  
18
14
17

• Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti.


Limak KKTC’de bir otel inşa etmiş. Açılışı için de dünyaca ünlü sosyete fenomeni Paris Hilton’u getirtmiş. Paris Hilton Ercan’dan ülkeye giriş yapmış ve otelin açılışında bir de şov yapmış.

Bence çok da güzel oldu. Dünyanın gözleri bir iki günlüğüne bu tarafa döndü, Paris Hilton’un ününden, ülkenizde nasibini aldı. Paris ile Limak ve KKTC ya da Kuzey Kıbrıs bir arada anılmış.

Pazar sabah aylaklığım sırasında twitter’da geziniyordum. Bu haftalık twitter mesaim içerisinde ülkemiz üniversitelerinde Sosyal Medya üzerine dersler veren ve etkinlikler düzenleyen bir akademik personelin Paris Hilton ile ilgili tweeti gözüme çarptı.

Yaşım gereği bu sosyal medya işinden gençler kadar anlamasam da bir iletişimci olarak iletişimin tanıtım bağlamında en önemli bir araç olduğunu ve sosyal medya hayatımıza girdiği andan itibaren, tanıtımın bir saadet zinciri edasıyla, takipçinin takipçisi, paylaşımın paylaşımı gibi olguların, tanıtmak istediğiniz şeyin binlere yüzbinlere hatta milyonlara ulaşmasının işten bile olmadığını biliyorum.

Demem o ki, bir sosyal medya otoritesi olarak ortalıkta dolaşan bir akademisyen arkadaşın, bilindik ‘her boka muhalif olmak enstrümanı ile popülarite artırma’ yarışına dahil olmuş ve Paris Hilton’un ülkemize gelişinin çok da matah bir şey olmadığını kendince anlatmaya çalışmış.

Ona katılıp onun ‘her boka muhalif olmak’ üzerinden elde edeceğine inandıkları popülariteden bir pay almak için yorumlar yapanlar da türemedi değil hani.

Yok Paris Hilton KKTC’nin nerede olduğunu bilmiyor, yok KKTC neresi diye sormuş.

Tabi bu sosyal medya uzmanı arkadaşımız, Paris Hilton’un unvanındaki yazar ibaresinden rahatsız olmuş numarası yaparak muhalif tutumuna bir kulp bulmuş.

‘Suç ve Ceza’yı mı yazmış diye de kinaye yapmaya çalışmış.

Evet Paris Hilton bir Fyodor Dostoyevski değil elbet. Kaleme aldığı kitaplar da Suç ve Ceza ya da Budala veya Ölüler Evinden Anılar değil elbet. Ama bizim sosyal medya uzmanının beğenmediği Bayan Hilton’un New York Times Best Seller Listesi’ne girmiş iki tane kitabı var. Confessions of an Heiress (Bir varisin itirafları) ve Your Heiress Diary (Varisinizin günlüğü) Çok satmışlar çok. Çok derken de milyonlarca.

Bu gerçeklik bizim sosyal medya uzmanı hocanın kriterlerine Paris Hilton’u yazar yapar mı bilemem ancak uzmanlık derecesini bilemediğim edebiyat alanından, uzmanlığından tweetinden dolayı endişe ettiğim sosyal medya alanına geri dönecek olursak, Hilton’un sosyal medya takipçi sayısından yola çıkarak, Paris Hilton’un buraya getirilmesi sağlam bir adım olmuş.

Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti. Konvansiyonel medyadaki yansımalarını saymıyorum bile. 

Ne diyeyim. Suç ve Ceza’yı o yazmadı o nedenle önemi yok. Gelmese de daha iyiymiş bazılarına göre.

Ya ben bu sosyal medya işini çözemedim ya da çözdüm diyenler bizi kandırıyorlar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
7 Şubat 2019, Perşembe    Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
31 Ocak 2019, Perşembe    Bravo Erkut
30 Ocak 2019, Çarşamba    Benim işim bu, ya sizinki?
27 Ocak 2019, Pazar    Akıncı'nın markası kriz
26 Ocak 2019, Cumartesi    İki devleti gösterip sıtmaya razı etmek
22 Ocak 2019, Salı    AP Milletvekilliği adaylığı ve “15 Year Challenge”
16 Ocak 2019, Çarşamba    Protokolde zaman ilerledikçe müzakere gücünüz azalıyor
15 Ocak 2019, Salı    Kurtlar gerçekten vegan değilse?
13 Ocak 2019, Pazar    Majesteleri ve Tektaş'ı
10 Ocak 2019, Perşembe    Böyle bir çark var mı, ona bakın lütfen

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek ...
Bravo Erkut
Rasıh REŞAT | 31 Ocak 2019, Perşembe
Bravo Erkut
Tarım Bakanı Erkut Şahali çok eski dostumdur. İstanbul’da üniversite yıllarında ben hem öğrencilik yapıp hem gazetecilik işlerine ufak ufak dalmaya çalışırken, o da öğrencilik yapıp ÜTK’da siyasete kendin...
Benim işim bu, ya sizinki?
Rasıh REŞAT | 30 Ocak 2019, Çarşamba
Benim işim bu, ya sizinki?
Cuma akşamı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile katıldığım canlı yayın sonrasında herkes ağzına geleni söyledi.
Diğer açıklamalar gibi meslektaşlarım ve arkadaşlarımdan bir açıklama daha...