Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Ağustos 2018, Pazartesi

Suç ve Ceza'yı Paris Hilton yazmadı

Paylaş  
8
5
7

• Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti.


Limak KKTC’de bir otel inşa etmiş. Açılışı için de dünyaca ünlü sosyete fenomeni Paris Hilton’u getirtmiş. Paris Hilton Ercan’dan ülkeye giriş yapmış ve otelin açılışında bir de şov yapmış.

Bence çok da güzel oldu. Dünyanın gözleri bir iki günlüğüne bu tarafa döndü, Paris Hilton’un ününden, ülkenizde nasibini aldı. Paris ile Limak ve KKTC ya da Kuzey Kıbrıs bir arada anılmış.

Pazar sabah aylaklığım sırasında twitter’da geziniyordum. Bu haftalık twitter mesaim içerisinde ülkemiz üniversitelerinde Sosyal Medya üzerine dersler veren ve etkinlikler düzenleyen bir akademik personelin Paris Hilton ile ilgili tweeti gözüme çarptı.

Yaşım gereği bu sosyal medya işinden gençler kadar anlamasam da bir iletişimci olarak iletişimin tanıtım bağlamında en önemli bir araç olduğunu ve sosyal medya hayatımıza girdiği andan itibaren, tanıtımın bir saadet zinciri edasıyla, takipçinin takipçisi, paylaşımın paylaşımı gibi olguların, tanıtmak istediğiniz şeyin binlere yüzbinlere hatta milyonlara ulaşmasının işten bile olmadığını biliyorum.

Demem o ki, bir sosyal medya otoritesi olarak ortalıkta dolaşan bir akademisyen arkadaşın, bilindik ‘her boka muhalif olmak enstrümanı ile popülarite artırma’ yarışına dahil olmuş ve Paris Hilton’un ülkemize gelişinin çok da matah bir şey olmadığını kendince anlatmaya çalışmış.

Ona katılıp onun ‘her boka muhalif olmak’ üzerinden elde edeceğine inandıkları popülariteden bir pay almak için yorumlar yapanlar da türemedi değil hani.

Yok Paris Hilton KKTC’nin nerede olduğunu bilmiyor, yok KKTC neresi diye sormuş.

Tabi bu sosyal medya uzmanı arkadaşımız, Paris Hilton’un unvanındaki yazar ibaresinden rahatsız olmuş numarası yaparak muhalif tutumuna bir kulp bulmuş.

‘Suç ve Ceza’yı mı yazmış diye de kinaye yapmaya çalışmış.

Evet Paris Hilton bir Fyodor Dostoyevski değil elbet. Kaleme aldığı kitaplar da Suç ve Ceza ya da Budala veya Ölüler Evinden Anılar değil elbet. Ama bizim sosyal medya uzmanının beğenmediği Bayan Hilton’un New York Times Best Seller Listesi’ne girmiş iki tane kitabı var. Confessions of an Heiress (Bir varisin itirafları) ve Your Heiress Diary (Varisinizin günlüğü) Çok satmışlar çok. Çok derken de milyonlarca.

Bu gerçeklik bizim sosyal medya uzmanı hocanın kriterlerine Paris Hilton’u yazar yapar mı bilemem ancak uzmanlık derecesini bilemediğim edebiyat alanından, uzmanlığından tweetinden dolayı endişe ettiğim sosyal medya alanına geri dönecek olursak, Hilton’un sosyal medya takipçi sayısından yola çıkarak, Paris Hilton’un buraya getirilmesi sağlam bir adım olmuş.

Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti. Konvansiyonel medyadaki yansımalarını saymıyorum bile. 

Ne diyeyim. Suç ve Ceza’yı o yazmadı o nedenle önemi yok. Gelmese de daha iyiymiş bazılarına göre.

Ya ben bu sosyal medya işini çözemedim ya da çözdüm diyenler bizi kandırıyorlar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Kasım 2018, Perşembe    Bu teklifi kabul edeni elektrik teper
15 Kasım 2018, Perşembe    Çözümsüzlüğün getirdiği Cumhuriyet çelişkisi
13 Kasım 2018, Salı    Akıncı’nın halet-i ruhiye’si
8 Kasım 2018, Perşembe    Anastasiades’ten ilginç itiraf
31 Ekim 2018, Çarşamba    UBP Genel Başkanını seçti de liderini seçebildi mi?
19 Ekim 2018, Cuma    Sarıçizmeli ve "Sosyal Medya Sövüşgenleri"
18 Ekim 2018, Perşembe    Aciz mi komik mi? Ya da her ikisi birden...
10 Ekim 2018, Çarşamba    Birileri şu KIB-TEK'in güncel hesaplarına bir baksın lütfen
3 Ekim 2018, Çarşamba    Sahi şu Meclis Başkanlığı meselesi ne oldu?
1 Ekim 2018, Pazartesi    Kıb-Tek'te organize olamamış organize işler

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bu teklifi kabul edeni elektrik teper
Rasıh REŞAT | 22 Kasım 2018, Perşembe

Üç beş yıl sonra, sözleşmesinin sona ermesiyle hayatımızdan çıkarmayı planladığımız AKSA’yı daha sistemden çıkarmadan, yeni bir bağımlılık ile hem KIB-TEK’i hem de halk ile üreticinin en büyük gider kale...
Çözümsüzlüğün getirdiği Cumhuriyet çelişkisi
Rasıh REŞAT | 15 Kasım 2018, Perşembe
Çözümsüzlüğün getirdiği Cumhuriyet çelişkisi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıldönümü etkinliklerini başlatan 21 pare top atışını her bir gümbürdemesi aklıma herkesin bildiği ama bir türlü dillendiremediği...
Akıncı’nın halet-i ruhiye’si
Rasıh REŞAT | 13 Kasım 2018, Salı
Akıncı’nın halet-i ruhiye’si
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın basın toplantısına gittim dün akşam.
Öyle aleladede bir basın toplantısı değildi. Evet, adına birileri Basın Konferansı adını vermiş garip bir şekilde am...