Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Ağustos 2018, Pazartesi

Suç ve Ceza'yı Paris Hilton yazmadı

Paylaş  
19
14
18

• Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti.


Limak KKTC’de bir otel inşa etmiş. Açılışı için de dünyaca ünlü sosyete fenomeni Paris Hilton’u getirtmiş. Paris Hilton Ercan’dan ülkeye giriş yapmış ve otelin açılışında bir de şov yapmış.

Bence çok da güzel oldu. Dünyanın gözleri bir iki günlüğüne bu tarafa döndü, Paris Hilton’un ününden, ülkenizde nasibini aldı. Paris ile Limak ve KKTC ya da Kuzey Kıbrıs bir arada anılmış.

Pazar sabah aylaklığım sırasında twitter’da geziniyordum. Bu haftalık twitter mesaim içerisinde ülkemiz üniversitelerinde Sosyal Medya üzerine dersler veren ve etkinlikler düzenleyen bir akademik personelin Paris Hilton ile ilgili tweeti gözüme çarptı.

Yaşım gereği bu sosyal medya işinden gençler kadar anlamasam da bir iletişimci olarak iletişimin tanıtım bağlamında en önemli bir araç olduğunu ve sosyal medya hayatımıza girdiği andan itibaren, tanıtımın bir saadet zinciri edasıyla, takipçinin takipçisi, paylaşımın paylaşımı gibi olguların, tanıtmak istediğiniz şeyin binlere yüzbinlere hatta milyonlara ulaşmasının işten bile olmadığını biliyorum.

Demem o ki, bir sosyal medya otoritesi olarak ortalıkta dolaşan bir akademisyen arkadaşın, bilindik ‘her boka muhalif olmak enstrümanı ile popülarite artırma’ yarışına dahil olmuş ve Paris Hilton’un ülkemize gelişinin çok da matah bir şey olmadığını kendince anlatmaya çalışmış.

Ona katılıp onun ‘her boka muhalif olmak’ üzerinden elde edeceğine inandıkları popülariteden bir pay almak için yorumlar yapanlar da türemedi değil hani.

Yok Paris Hilton KKTC’nin nerede olduğunu bilmiyor, yok KKTC neresi diye sormuş.

Tabi bu sosyal medya uzmanı arkadaşımız, Paris Hilton’un unvanındaki yazar ibaresinden rahatsız olmuş numarası yaparak muhalif tutumuna bir kulp bulmuş.

‘Suç ve Ceza’yı mı yazmış diye de kinaye yapmaya çalışmış.

Evet Paris Hilton bir Fyodor Dostoyevski değil elbet. Kaleme aldığı kitaplar da Suç ve Ceza ya da Budala veya Ölüler Evinden Anılar değil elbet. Ama bizim sosyal medya uzmanının beğenmediği Bayan Hilton’un New York Times Best Seller Listesi’ne girmiş iki tane kitabı var. Confessions of an Heiress (Bir varisin itirafları) ve Your Heiress Diary (Varisinizin günlüğü) Çok satmışlar çok. Çok derken de milyonlarca.

Bu gerçeklik bizim sosyal medya uzmanı hocanın kriterlerine Paris Hilton’u yazar yapar mı bilemem ancak uzmanlık derecesini bilemediğim edebiyat alanından, uzmanlığından tweetinden dolayı endişe ettiğim sosyal medya alanına geri dönecek olursak, Hilton’un sosyal medya takipçi sayısından yola çıkarak, Paris Hilton’un buraya getirilmesi sağlam bir adım olmuş.

Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti. Konvansiyonel medyadaki yansımalarını saymıyorum bile. 

Ne diyeyim. Suç ve Ceza’yı o yazmadı o nedenle önemi yok. Gelmese de daha iyiymiş bazılarına göre.

Ya ben bu sosyal medya işini çözemedim ya da çözdüm diyenler bizi kandırıyorlar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala

banner
banner
banner
banner
banner

Sorunum yok, sorum var
Rasıh REŞAT | 24 Temmuz 2019, Çarşamba
Başbakan Ersin Tatar’ın,“Her şeyin çok güzel olacağını” müjdelediği basın toplantısı sonrasında dağıtılan, adına protokol mu desek, ara anlaşma mı desek bilemediğimiz ‘eylem planını’ inceledim biraz.
Tümü önemli eyle...
AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...