Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Ağustos 2018, Pazartesi

Suç ve Ceza'yı Paris Hilton yazmadı

Paylaş  
7
5
6

• Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti.


Limak KKTC’de bir otel inşa etmiş. Açılışı için de dünyaca ünlü sosyete fenomeni Paris Hilton’u getirtmiş. Paris Hilton Ercan’dan ülkeye giriş yapmış ve otelin açılışında bir de şov yapmış.

Bence çok da güzel oldu. Dünyanın gözleri bir iki günlüğüne bu tarafa döndü, Paris Hilton’un ününden, ülkenizde nasibini aldı. Paris ile Limak ve KKTC ya da Kuzey Kıbrıs bir arada anılmış.

Pazar sabah aylaklığım sırasında twitter’da geziniyordum. Bu haftalık twitter mesaim içerisinde ülkemiz üniversitelerinde Sosyal Medya üzerine dersler veren ve etkinlikler düzenleyen bir akademik personelin Paris Hilton ile ilgili tweeti gözüme çarptı.

Yaşım gereği bu sosyal medya işinden gençler kadar anlamasam da bir iletişimci olarak iletişimin tanıtım bağlamında en önemli bir araç olduğunu ve sosyal medya hayatımıza girdiği andan itibaren, tanıtımın bir saadet zinciri edasıyla, takipçinin takipçisi, paylaşımın paylaşımı gibi olguların, tanıtmak istediğiniz şeyin binlere yüzbinlere hatta milyonlara ulaşmasının işten bile olmadığını biliyorum.

Demem o ki, bir sosyal medya otoritesi olarak ortalıkta dolaşan bir akademisyen arkadaşın, bilindik ‘her boka muhalif olmak enstrümanı ile popülarite artırma’ yarışına dahil olmuş ve Paris Hilton’un ülkemize gelişinin çok da matah bir şey olmadığını kendince anlatmaya çalışmış.

Ona katılıp onun ‘her boka muhalif olmak’ üzerinden elde edeceğine inandıkları popülariteden bir pay almak için yorumlar yapanlar da türemedi değil hani.

Yok Paris Hilton KKTC’nin nerede olduğunu bilmiyor, yok KKTC neresi diye sormuş.

Tabi bu sosyal medya uzmanı arkadaşımız, Paris Hilton’un unvanındaki yazar ibaresinden rahatsız olmuş numarası yaparak muhalif tutumuna bir kulp bulmuş.

‘Suç ve Ceza’yı mı yazmış diye de kinaye yapmaya çalışmış.

Evet Paris Hilton bir Fyodor Dostoyevski değil elbet. Kaleme aldığı kitaplar da Suç ve Ceza ya da Budala veya Ölüler Evinden Anılar değil elbet. Ama bizim sosyal medya uzmanının beğenmediği Bayan Hilton’un New York Times Best Seller Listesi’ne girmiş iki tane kitabı var. Confessions of an Heiress (Bir varisin itirafları) ve Your Heiress Diary (Varisinizin günlüğü) Çok satmışlar çok. Çok derken de milyonlarca.

Bu gerçeklik bizim sosyal medya uzmanı hocanın kriterlerine Paris Hilton’u yazar yapar mı bilemem ancak uzmanlık derecesini bilemediğim edebiyat alanından, uzmanlığından tweetinden dolayı endişe ettiğim sosyal medya alanına geri dönecek olursak, Hilton’un sosyal medya takipçi sayısından yola çıkarak, Paris Hilton’un buraya getirilmesi sağlam bir adım olmuş.

Twitter’daki kendi hesabını 17 Milyon 225 Bin kişi, facebook hesaplarının birini 7 buçuk milyon kişi, instagram da ise çok değil 9.3 Milyon kişi. Bu kadar insan Limak, KKTC, Kuzey Kıbrıs kelimelerini duydu gördü takip etti. Konvansiyonel medyadaki yansımalarını saymıyorum bile. 

Ne diyeyim. Suç ve Ceza’yı o yazmadı o nedenle önemi yok. Gelmese de daha iyiymiş bazılarına göre.

Ya ben bu sosyal medya işini çözemedim ya da çözdüm diyenler bizi kandırıyorlar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Eylül 2018, Cuma    Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
6 Eylül 2018, Perşembe    Neydi olacağı
31 Ağustos 2018, Cuma    Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
25 Ağustos 2018, Cumartesi    Bir Post-Bayram yazısı
19 Ağustos 2018, Pazar    Yerim ben sizin toplumsal seferberliğinizi
18 Ağustos 2018, Cumartesi    Şu kira kuru meselesi
17 Ağustos 2018, Cuma    Şimdi oldu işte
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Deneyim, çene, domates ve bizim ekonomistler
14 Ağustos 2018, Salı    Fırsatçı tüccarların raflardaki gezintisi 
13 Ağustos 2018, Pazartesi    Her adam kendine...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
Rasıh REŞAT | 21 Eylül 2018, Cuma
Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
Afrika’ya yapılan saldırı davasında KKTC mahkemelerinden beklenmedik derecede hızlı bir şekilde çıkan mahkumiyet kararı karşısında bizi şaşırtan ve de adalete güven duygumu...
Neydi olacağı
Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2018, Perşembe
Neydi olacağı
Bizim Mehmet Ekin Vaiz’in zaman zaman kahkahalara boğduğu, zaman zaman ise kara kara düşündürdüğü skeçlerden oluşan haber bülteninin adıdır yazının başlığı. Kıbrıslılar, “Zaten beklenen de buydu” ya da ...
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
Rasıh REŞAT | 31 Ağustos 2018, Cuma
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
İrsen Küçükbaşbakanlığındaki KKTC hükümetinin “Göç Yasası” diye sendikalar tarafından adlandırılan ve şimdilerde bakanların bile bu isimle adlandırdığı, “Kamu Çalışanlarının Ma...