Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 13 Ağustos 2018, Pazartesi

Her adam kendine...

Paylaş  
4
2
5

İngiliz Edebyatı’nın babası sayılan GeoffreyChaucer’inTheKnightsTale (Şovalye’ninhikayesi) adlı romanında geçen bir ifadedir başlıktaki.

“Eachmanforhimself” olan orijinal ifade, “Eğer sen kendi kendini kollamazsan, başka kimse seni kollamayacaktır” anlamını taşır ancak bunu bencil bir yaklaşımla değil, doğanın kanunu gereği olduğu gerçeğini vurguluyor.

Cuma günü yaşanan TL’nin düşüşü dolaysıyla da Sterlin, Euro ve Dolar kurlarının astronomik noktalara tırmanması, birçoğumuzun başını elleri arasına alarak kara kara düşünmeye itti ve Cuma günü toplanan Bakanlar Kurulu sonrasında gelebilecek bir açıklama ile ümitlenmeyi ümit etti.

Hükümetin sessizliğini çaresizliği olarak gören bir başka kesim ise, aynen Chaucer’in dediği gibi, her adam kendine prensibi ile kimseden bir şey beklemeden harekete geçti.

Misal yüksek sterlin kiraları ödeyen işletmeler. Hemen harekete geçerek, kira ödedikleri mal sahiplerine çeşitli yollarla, Sterlin kuru olarak mevcut olanı değil, bir önceki ay hangi kurdan kira ödedilerse ondan ödeyeceklerini tebliğ ettiler. Bunu yaparken de birbirlerini örgütlediler.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, “Biz kuru sabitlemiştik, o kurdan kiralarımızı TL cinsinden ödeyeceğiz” anlamına gelen bir açıklama yaptı.

Yani işletmeler en büyük döviz giderleri olan kira işini bir anlamada, ne devletten ne de hükümetten bir şey bekleyerek çözmüş, ya da çözmek yolunda hatırı sayılır büyülükte bir adım atmış oldu.

Bu örnekler çoğaltılabilir, kuvvetle muhtemel önümüzdeki günlerde de “Kendi sorunumu kendim çözmek zorundayım. Birinin benim için çözmesini beklersem yok olurum” mantığı ile çalışan doğa kanunu daha da belirgin bir şekilde hayatımızda olacak.

Herkes kendi çaresini üretecek ve bu çetin koşullarda hayatta kalma mücadelesini bireysel olarak ya da işletme olarak verecek.

Yine batı edebiyat üstatlarından Fransız yazar Alexander Duma’nın “Üç Silahşörler” adlı romanında geçen “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” söyleminin tam tersi bir durum ortaya çıkıyor ki bana sorarsanız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en temel sorunu da bu.

Herkes “ben” demek zorunda bırakılmış, çünkü kimse, ülkeyi yönetenler de dahil, “Biz” denmesi için olanak yaratmamış. O mantıkla olaya bakmamış.

Gemisini kurtaran kaptan, gemisini kurtarmamızı istedikleri bireyler çıkarsa da oy uğruna onların gemilerini de kurtarırız elbet. Ancak filoyu, ya da donanmayı düşünen çıkmadı.

Gelelim yeniden günümüze.

Cuma günkü döviz buhranından sonra, herkes hafta sonunu düşünerek geçirmiştir. Bugün haftanın ilk gününde bu düşüncelerin ürünü olan bireysel tedbirleri hep birlikte izleyeceğiz. Toplumsal bir tedbir olmadığı için kim güçlü ise onun sözünün geçtiği bir doğa kanunu ortamı olduğu için, döviz kullanım zincirinde bireysel tedbirlerden dolayı yarar sağlayacak, ya da zararını azaltacak unsurlar olacakken, daha da büyük zarar görenler çıkacak elbet.

Ama dedik ya doğa kanunu ya da daha da ileriye giderek ekonomik orman kanunları devreye girmişse bunun kaçarı da yok.

Her adam kendine maalesef.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Eylül 2018, Cuma    Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
6 Eylül 2018, Perşembe    Neydi olacağı
31 Ağustos 2018, Cuma    Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
25 Ağustos 2018, Cumartesi    Bir Post-Bayram yazısı
19 Ağustos 2018, Pazar    Yerim ben sizin toplumsal seferberliğinizi
18 Ağustos 2018, Cumartesi    Şu kira kuru meselesi
17 Ağustos 2018, Cuma    Şimdi oldu işte
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Deneyim, çene, domates ve bizim ekonomistler
14 Ağustos 2018, Salı    Fırsatçı tüccarların raflardaki gezintisi 
7 Ağustos 2018, Salı    Bu ahalinin zekâsıyla dalga geçmeyin

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
Rasıh REŞAT | 21 Eylül 2018, Cuma
Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
Afrika’ya yapılan saldırı davasında KKTC mahkemelerinden beklenmedik derecede hızlı bir şekilde çıkan mahkumiyet kararı karşısında bizi şaşırtan ve de adalete güven duygumu...
Neydi olacağı
Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2018, Perşembe
Neydi olacağı
Bizim Mehmet Ekin Vaiz’in zaman zaman kahkahalara boğduğu, zaman zaman ise kara kara düşündürdüğü skeçlerden oluşan haber bülteninin adıdır yazının başlığı. Kıbrıslılar, “Zaten beklenen de buydu” ya da ...
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
Rasıh REŞAT | 31 Ağustos 2018, Cuma
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
İrsen Küçükbaşbakanlığındaki KKTC hükümetinin “Göç Yasası” diye sendikalar tarafından adlandırılan ve şimdilerde bakanların bile bu isimle adlandırdığı, “Kamu Çalışanlarının Ma...