Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 13 Ağustos 2018, Pazartesi

Her adam kendine...

Paylaş  
15
11
16

İngiliz Edebyatı’nın babası sayılan GeoffreyChaucer’inTheKnightsTale (Şovalye’ninhikayesi) adlı romanında geçen bir ifadedir başlıktaki.

“Eachmanforhimself” olan orijinal ifade, “Eğer sen kendi kendini kollamazsan, başka kimse seni kollamayacaktır” anlamını taşır ancak bunu bencil bir yaklaşımla değil, doğanın kanunu gereği olduğu gerçeğini vurguluyor.

Cuma günü yaşanan TL’nin düşüşü dolaysıyla da Sterlin, Euro ve Dolar kurlarının astronomik noktalara tırmanması, birçoğumuzun başını elleri arasına alarak kara kara düşünmeye itti ve Cuma günü toplanan Bakanlar Kurulu sonrasında gelebilecek bir açıklama ile ümitlenmeyi ümit etti.

Hükümetin sessizliğini çaresizliği olarak gören bir başka kesim ise, aynen Chaucer’in dediği gibi, her adam kendine prensibi ile kimseden bir şey beklemeden harekete geçti.

Misal yüksek sterlin kiraları ödeyen işletmeler. Hemen harekete geçerek, kira ödedikleri mal sahiplerine çeşitli yollarla, Sterlin kuru olarak mevcut olanı değil, bir önceki ay hangi kurdan kira ödedilerse ondan ödeyeceklerini tebliğ ettiler. Bunu yaparken de birbirlerini örgütlediler.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, “Biz kuru sabitlemiştik, o kurdan kiralarımızı TL cinsinden ödeyeceğiz” anlamına gelen bir açıklama yaptı.

Yani işletmeler en büyük döviz giderleri olan kira işini bir anlamada, ne devletten ne de hükümetten bir şey bekleyerek çözmüş, ya da çözmek yolunda hatırı sayılır büyülükte bir adım atmış oldu.

Bu örnekler çoğaltılabilir, kuvvetle muhtemel önümüzdeki günlerde de “Kendi sorunumu kendim çözmek zorundayım. Birinin benim için çözmesini beklersem yok olurum” mantığı ile çalışan doğa kanunu daha da belirgin bir şekilde hayatımızda olacak.

Herkes kendi çaresini üretecek ve bu çetin koşullarda hayatta kalma mücadelesini bireysel olarak ya da işletme olarak verecek.

Yine batı edebiyat üstatlarından Fransız yazar Alexander Duma’nın “Üç Silahşörler” adlı romanında geçen “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” söyleminin tam tersi bir durum ortaya çıkıyor ki bana sorarsanız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en temel sorunu da bu.

Herkes “ben” demek zorunda bırakılmış, çünkü kimse, ülkeyi yönetenler de dahil, “Biz” denmesi için olanak yaratmamış. O mantıkla olaya bakmamış.

Gemisini kurtaran kaptan, gemisini kurtarmamızı istedikleri bireyler çıkarsa da oy uğruna onların gemilerini de kurtarırız elbet. Ancak filoyu, ya da donanmayı düşünen çıkmadı.

Gelelim yeniden günümüze.

Cuma günkü döviz buhranından sonra, herkes hafta sonunu düşünerek geçirmiştir. Bugün haftanın ilk gününde bu düşüncelerin ürünü olan bireysel tedbirleri hep birlikte izleyeceğiz. Toplumsal bir tedbir olmadığı için kim güçlü ise onun sözünün geçtiği bir doğa kanunu ortamı olduğu için, döviz kullanım zincirinde bireysel tedbirlerden dolayı yarar sağlayacak, ya da zararını azaltacak unsurlar olacakken, daha da büyük zarar görenler çıkacak elbet.

Ama dedik ya doğa kanunu ya da daha da ileriye giderek ekonomik orman kanunları devreye girmişse bunun kaçarı da yok.

Her adam kendine maalesef.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
7 Şubat 2019, Perşembe    Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
31 Ocak 2019, Perşembe    Bravo Erkut
30 Ocak 2019, Çarşamba    Benim işim bu, ya sizinki?
27 Ocak 2019, Pazar    Akıncı'nın markası kriz
26 Ocak 2019, Cumartesi    İki devleti gösterip sıtmaya razı etmek
22 Ocak 2019, Salı    AP Milletvekilliği adaylığı ve “15 Year Challenge”
16 Ocak 2019, Çarşamba    Protokolde zaman ilerledikçe müzakere gücünüz azalıyor
15 Ocak 2019, Salı    Kurtlar gerçekten vegan değilse?
13 Ocak 2019, Pazar    Majesteleri ve Tektaş'ı
10 Ocak 2019, Perşembe    Böyle bir çark var mı, ona bakın lütfen

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek ...
Bravo Erkut
Rasıh REŞAT | 31 Ocak 2019, Perşembe
Bravo Erkut
Tarım Bakanı Erkut Şahali çok eski dostumdur. İstanbul’da üniversite yıllarında ben hem öğrencilik yapıp hem gazetecilik işlerine ufak ufak dalmaya çalışırken, o da öğrencilik yapıp ÜTK’da siyasete kendin...
Benim işim bu, ya sizinki?
Rasıh REŞAT | 30 Ocak 2019, Çarşamba
Benim işim bu, ya sizinki?
Cuma akşamı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile katıldığım canlı yayın sonrasında herkes ağzına geleni söyledi.
Diğer açıklamalar gibi meslektaşlarım ve arkadaşlarımdan bir açıklama daha...