Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2018, Perşembe

Neydi olacağı

Paylaş  
31
11
29

Neydi olacağı

Bizim Mehmet Ekin Vaiz’in zaman zaman kahkahalara boğduğu, zaman zaman ise kara kara düşündürdüğü skeçlerden oluşan haber bülteninin adıdır yazının başlığı. Kıbrıslılar, “Zaten beklenen de buydu” ya da “Ne bekliyordunuz ki?” anlamında kullanırlar bu ifadeyi.

Neydi olacağı.

Sondan başlayalım.

Şimdilerde devam eden ve devam edecek gibi görünen hayvancı eylemi mesela.

Neydi olacağı.

Devlet arpa fiyatını sübvanse edecek. Birkaç büyükbaş hayvancı servetine servet katacak. Yapmazsa da aynı büyükbaşlar başkenti ve memleketi birbirine katacak, darp edecek, yakıp yıkacak. Hükümet yapamayacağını söylüyor. Gerçekten zor durumda olan küçük üreticiyi tenzih ederek söylüyorum, ‘Ağalar’bundan sonra çarkları diledikleri hızda dönmeyeceği için çıldıracak.

Milli Eğitim Bakanımız Cemal Özyiğit’in planlanmış, randevusu alınmış görüşmesi gerçekleşmeyecek. Onuruna verileceği duyurulan öğle yemeği yenmeyecek. Bütçede belki de en az pay ayrılan konu olan kültür konusunda bir işbirliği anlaşması yapıp dönecek ama eğitimin e’si ile ilgili muhatap bulamayacak.

Neydi olacağı.

İmamın ordularına teslim olmayacağını ifade ederken, başörtülü kızlara diploma vermeyi geciktirirken ve din derslerini sözüm ona seçmeli yaparken bunların olacağını herkes biliyordu. O neden düşünemedi bilmiyorum.

Bakan Özyiğit bu konuda ne açıklama yaptı bilemiyorum ama ne derse desin görüşememe nedenini herkes gibi o da biliyor.

Ben o büyük büyük lafları ettikten sonra Ankara’ya gitmezdim doğrusu. Lefkoşa’da kalır ‘mücadeleme’ buradan devam eder, kimseden birşey istemek üzere gitmezdim.   

Devam edelim.

Başbakan Tufan Erhürman epeydir talep ettiği randevuyu sonunda aldı. Bu arada Başkan yardımcısı ile sürekli istişare halinde olduğunu defalarca ifade edip durdu. Ortaya çıkan sonuç, başkan yardımcısı ile görüşmeye devam.

Neydi olacağı.

Müsteşarı ve ekonomik protokolü müzakere etmek üzere görevli teknik heyet başkanını sendikal platformun çalıştayına gönderir ve içinde ‘dayatma paket’  gibi ifadelerin bulunduğu açıklamanın üzerinde fotoğraf vermesine neden olunursa ve yapısal bir sıkıntı olan fazla mesailer konusunda dik durulamayıp sendikalara teslim olunursa, olacağı buydu.

Size rahatlıkla iddia ediyorum ki, Ankara’da yapılan görüşme hiç de istenildiği gibi gitmedi.

Bu görüşmenin olumlu şekilde sonuçlanmaması, önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin seyrini değiştirecek, hatta netleştirecek diye de iddiamı pekiştirmek durumundayım.

Başbakan Yardımcımız ve Dışişleri Bakanımızın paylaştığı Obamavari resimlere de bakmayın. Onun görüşmesi de pek parlak geçmedi anlaşılan.

İki yıl önce Berat Albayrak Enerji Bakanı iken helikopterle sismik arama yapan gemiyi ziyaret etmişti. O günlerde de ‘yılsonuna kadar sondaja başlarız’ denmişti. Kudret Özersay ile Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinin sonucundan iki yıl önce söylenen bir söz çıkınca anlayacaksınız ki, oradan da diplomatik nezaket haricinde bir şey yok.

Neydi olacağı.

Neydi olacağı diyorum çünkü 7 Ocak seçimlerinden sonra Kudret Özersay üç kez arandı. Kendisine inadından vazgeçmesi ve akıl ile demokrasinin emrettiği şekilde davranması ve ülkede istikrarın hakim olması için öncü olması istendi.

O ne yaptı peki?

“Hayır olmaz” dedi. “Ben yamalı bir bohçanın dört yamasından biri olacağım, bohça tutar tutmaz beni ilgilendirmez. Sizi hiç ilgilendirmez” diye yanıt verdi.

Neydi olacağı...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
1
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
7 Şubat 2019, Perşembe    Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
31 Ocak 2019, Perşembe    Bravo Erkut
30 Ocak 2019, Çarşamba    Benim işim bu, ya sizinki?
27 Ocak 2019, Pazar    Akıncı'nın markası kriz
26 Ocak 2019, Cumartesi    İki devleti gösterip sıtmaya razı etmek
22 Ocak 2019, Salı    AP Milletvekilliği adaylığı ve “15 Year Challenge”
16 Ocak 2019, Çarşamba    Protokolde zaman ilerledikçe müzakere gücünüz azalıyor
15 Ocak 2019, Salı    Kurtlar gerçekten vegan değilse?
13 Ocak 2019, Pazar    Majesteleri ve Tektaş'ı
10 Ocak 2019, Perşembe    Böyle bir çark var mı, ona bakın lütfen

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek ...
Bravo Erkut
Rasıh REŞAT | 31 Ocak 2019, Perşembe
Bravo Erkut
Tarım Bakanı Erkut Şahali çok eski dostumdur. İstanbul’da üniversite yıllarında ben hem öğrencilik yapıp hem gazetecilik işlerine ufak ufak dalmaya çalışırken, o da öğrencilik yapıp ÜTK’da siyasete kendin...
Benim işim bu, ya sizinki?
Rasıh REŞAT | 30 Ocak 2019, Çarşamba
Benim işim bu, ya sizinki?
Cuma akşamı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile katıldığım canlı yayın sonrasında herkes ağzına geleni söyledi.
Diğer açıklamalar gibi meslektaşlarım ve arkadaşlarımdan bir açıklama daha...