Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2018, Perşembe

Neydi olacağı

Paylaş  
19
2
18

Neydi olacağı

Bizim Mehmet Ekin Vaiz’in zaman zaman kahkahalara boğduğu, zaman zaman ise kara kara düşündürdüğü skeçlerden oluşan haber bülteninin adıdır yazının başlığı. Kıbrıslılar, “Zaten beklenen de buydu” ya da “Ne bekliyordunuz ki?” anlamında kullanırlar bu ifadeyi.

Neydi olacağı.

Sondan başlayalım.

Şimdilerde devam eden ve devam edecek gibi görünen hayvancı eylemi mesela.

Neydi olacağı.

Devlet arpa fiyatını sübvanse edecek. Birkaç büyükbaş hayvancı servetine servet katacak. Yapmazsa da aynı büyükbaşlar başkenti ve memleketi birbirine katacak, darp edecek, yakıp yıkacak. Hükümet yapamayacağını söylüyor. Gerçekten zor durumda olan küçük üreticiyi tenzih ederek söylüyorum, ‘Ağalar’bundan sonra çarkları diledikleri hızda dönmeyeceği için çıldıracak.

Milli Eğitim Bakanımız Cemal Özyiğit’in planlanmış, randevusu alınmış görüşmesi gerçekleşmeyecek. Onuruna verileceği duyurulan öğle yemeği yenmeyecek. Bütçede belki de en az pay ayrılan konu olan kültür konusunda bir işbirliği anlaşması yapıp dönecek ama eğitimin e’si ile ilgili muhatap bulamayacak.

Neydi olacağı.

İmamın ordularına teslim olmayacağını ifade ederken, başörtülü kızlara diploma vermeyi geciktirirken ve din derslerini sözüm ona seçmeli yaparken bunların olacağını herkes biliyordu. O neden düşünemedi bilmiyorum.

Bakan Özyiğit bu konuda ne açıklama yaptı bilemiyorum ama ne derse desin görüşememe nedenini herkes gibi o da biliyor.

Ben o büyük büyük lafları ettikten sonra Ankara’ya gitmezdim doğrusu. Lefkoşa’da kalır ‘mücadeleme’ buradan devam eder, kimseden birşey istemek üzere gitmezdim.   

Devam edelim.

Başbakan Tufan Erhürman epeydir talep ettiği randevuyu sonunda aldı. Bu arada Başkan yardımcısı ile sürekli istişare halinde olduğunu defalarca ifade edip durdu. Ortaya çıkan sonuç, başkan yardımcısı ile görüşmeye devam.

Neydi olacağı.

Müsteşarı ve ekonomik protokolü müzakere etmek üzere görevli teknik heyet başkanını sendikal platformun çalıştayına gönderir ve içinde ‘dayatma paket’  gibi ifadelerin bulunduğu açıklamanın üzerinde fotoğraf vermesine neden olunursa ve yapısal bir sıkıntı olan fazla mesailer konusunda dik durulamayıp sendikalara teslim olunursa, olacağı buydu.

Size rahatlıkla iddia ediyorum ki, Ankara’da yapılan görüşme hiç de istenildiği gibi gitmedi.

Bu görüşmenin olumlu şekilde sonuçlanmaması, önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin seyrini değiştirecek, hatta netleştirecek diye de iddiamı pekiştirmek durumundayım.

Başbakan Yardımcımız ve Dışişleri Bakanımızın paylaştığı Obamavari resimlere de bakmayın. Onun görüşmesi de pek parlak geçmedi anlaşılan.

İki yıl önce Berat Albayrak Enerji Bakanı iken helikopterle sismik arama yapan gemiyi ziyaret etmişti. O günlerde de ‘yılsonuna kadar sondaja başlarız’ denmişti. Kudret Özersay ile Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinin sonucundan iki yıl önce söylenen bir söz çıkınca anlayacaksınız ki, oradan da diplomatik nezaket haricinde bir şey yok.

Neydi olacağı.

Neydi olacağı diyorum çünkü 7 Ocak seçimlerinden sonra Kudret Özersay üç kez arandı. Kendisine inadından vazgeçmesi ve akıl ile demokrasinin emrettiği şekilde davranması ve ülkede istikrarın hakim olması için öncü olması istendi.

O ne yaptı peki?

“Hayır olmaz” dedi. “Ben yamalı bir bohçanın dört yamasından biri olacağım, bohça tutar tutmaz beni ilgilendirmez. Sizi hiç ilgilendirmez” diye yanıt verdi.

Neydi olacağı...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
1
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Eylül 2018, Cuma    Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
31 Ağustos 2018, Cuma    Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
25 Ağustos 2018, Cumartesi    Bir Post-Bayram yazısı
19 Ağustos 2018, Pazar    Yerim ben sizin toplumsal seferberliğinizi
18 Ağustos 2018, Cumartesi    Şu kira kuru meselesi
17 Ağustos 2018, Cuma    Şimdi oldu işte
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Deneyim, çene, domates ve bizim ekonomistler
14 Ağustos 2018, Salı    Fırsatçı tüccarların raflardaki gezintisi 
13 Ağustos 2018, Pazartesi    Her adam kendine...
7 Ağustos 2018, Salı    Bu ahalinin zekâsıyla dalga geçmeyin

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
Rasıh REŞAT | 21 Eylül 2018, Cuma
Cübbenin rengi değişince kahraman olunmuyor
Afrika’ya yapılan saldırı davasında KKTC mahkemelerinden beklenmedik derecede hızlı bir şekilde çıkan mahkumiyet kararı karşısında bizi şaşırtan ve de adalete güven duygumu...
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
Rasıh REŞAT | 31 Ağustos 2018, Cuma
Hani “eşit işe eşit ücret” hassasiyeti?
İrsen Küçükbaşbakanlığındaki KKTC hükümetinin “Göç Yasası” diye sendikalar tarafından adlandırılan ve şimdilerde bakanların bile bu isimle adlandırdığı, “Kamu Çalışanlarının Ma...
Bir Post-Bayram yazısı
Rasıh REŞAT | 25 Ağustos 2018, Cumartesi
Evet mübarek Kurban Bayramı’nı hep birlikte eda ettik.
9 günlük tatilin sonuna doğru yaklaşıyoruz.
Bugünün ve de yarının tadını çıkarın çünkü Pazartesi günü gerçekler yeniden tokat gibi yüzümüze vuracak.
Unutmuş ol...