Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2018, Perşembe

Neydi olacağı

Paylaş  
32
11
30

Neydi olacağı

Bizim Mehmet Ekin Vaiz’in zaman zaman kahkahalara boğduğu, zaman zaman ise kara kara düşündürdüğü skeçlerden oluşan haber bülteninin adıdır yazının başlığı. Kıbrıslılar, “Zaten beklenen de buydu” ya da “Ne bekliyordunuz ki?” anlamında kullanırlar bu ifadeyi.

Neydi olacağı.

Sondan başlayalım.

Şimdilerde devam eden ve devam edecek gibi görünen hayvancı eylemi mesela.

Neydi olacağı.

Devlet arpa fiyatını sübvanse edecek. Birkaç büyükbaş hayvancı servetine servet katacak. Yapmazsa da aynı büyükbaşlar başkenti ve memleketi birbirine katacak, darp edecek, yakıp yıkacak. Hükümet yapamayacağını söylüyor. Gerçekten zor durumda olan küçük üreticiyi tenzih ederek söylüyorum, ‘Ağalar’bundan sonra çarkları diledikleri hızda dönmeyeceği için çıldıracak.

Milli Eğitim Bakanımız Cemal Özyiğit’in planlanmış, randevusu alınmış görüşmesi gerçekleşmeyecek. Onuruna verileceği duyurulan öğle yemeği yenmeyecek. Bütçede belki de en az pay ayrılan konu olan kültür konusunda bir işbirliği anlaşması yapıp dönecek ama eğitimin e’si ile ilgili muhatap bulamayacak.

Neydi olacağı.

İmamın ordularına teslim olmayacağını ifade ederken, başörtülü kızlara diploma vermeyi geciktirirken ve din derslerini sözüm ona seçmeli yaparken bunların olacağını herkes biliyordu. O neden düşünemedi bilmiyorum.

Bakan Özyiğit bu konuda ne açıklama yaptı bilemiyorum ama ne derse desin görüşememe nedenini herkes gibi o da biliyor.

Ben o büyük büyük lafları ettikten sonra Ankara’ya gitmezdim doğrusu. Lefkoşa’da kalır ‘mücadeleme’ buradan devam eder, kimseden birşey istemek üzere gitmezdim.   

Devam edelim.

Başbakan Tufan Erhürman epeydir talep ettiği randevuyu sonunda aldı. Bu arada Başkan yardımcısı ile sürekli istişare halinde olduğunu defalarca ifade edip durdu. Ortaya çıkan sonuç, başkan yardımcısı ile görüşmeye devam.

Neydi olacağı.

Müsteşarı ve ekonomik protokolü müzakere etmek üzere görevli teknik heyet başkanını sendikal platformun çalıştayına gönderir ve içinde ‘dayatma paket’  gibi ifadelerin bulunduğu açıklamanın üzerinde fotoğraf vermesine neden olunursa ve yapısal bir sıkıntı olan fazla mesailer konusunda dik durulamayıp sendikalara teslim olunursa, olacağı buydu.

Size rahatlıkla iddia ediyorum ki, Ankara’da yapılan görüşme hiç de istenildiği gibi gitmedi.

Bu görüşmenin olumlu şekilde sonuçlanmaması, önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin seyrini değiştirecek, hatta netleştirecek diye de iddiamı pekiştirmek durumundayım.

Başbakan Yardımcımız ve Dışişleri Bakanımızın paylaştığı Obamavari resimlere de bakmayın. Onun görüşmesi de pek parlak geçmedi anlaşılan.

İki yıl önce Berat Albayrak Enerji Bakanı iken helikopterle sismik arama yapan gemiyi ziyaret etmişti. O günlerde de ‘yılsonuna kadar sondaja başlarız’ denmişti. Kudret Özersay ile Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinin sonucundan iki yıl önce söylenen bir söz çıkınca anlayacaksınız ki, oradan da diplomatik nezaket haricinde bir şey yok.

Neydi olacağı.

Neydi olacağı diyorum çünkü 7 Ocak seçimlerinden sonra Kudret Özersay üç kez arandı. Kendisine inadından vazgeçmesi ve akıl ile demokrasinin emrettiği şekilde davranması ve ülkede istikrarın hakim olması için öncü olması istendi.

O ne yaptı peki?

“Hayır olmaz” dedi. “Ben yamalı bir bohçanın dört yamasından biri olacağım, bohça tutar tutmaz beni ilgilendirmez. Sizi hiç ilgilendirmez” diye yanıt verdi.

Neydi olacağı...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
1
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık

banner
banner
banner
banner
banner

AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...