Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 10 Ekim 2018, Çarşamba

Birileri şu KIB-TEK'in güncel hesaplarına bir baksın lütfen

Paylaş  
3
5
4

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’in bir önceki yönetimi, evet o Ekonomi ve Enerji Bakanı tarafından kurumu zarara uğratmakla suçlanan var ya onlar, kurumu borçlandırmadan, elektrik fiyatlarına zam da yapmadan kurumu vergi rekortmenleri listesine sokmayı başarmış.

Ben ekonomiden falan anlamam.

Zaman zaman cebimdeki parayı bile yönetmekten aciz, sıradan bir adamım.

Ama herkes gibi, bir kurum ya da şirket kar ederse ancak vergi verdiğini bilirim.

KIB-TEK’in yeni yönetimi deli gibi zam yapıyor ve zır deli gibi de bankalardan borçlanıyor.

Zam yapınca haliyle tahsilat miktarı artıyor. Tahsilat oranından bahsetmiyorum. Tahsilat oranında sıkıntı yok. Akıllı sayaç sitemine geçilmiş, ödemeyenin elektriği cart diye kesiliyor. Kuzu kuzu gidip ödemek zorunda kalıyor. Tahsilat oranları yüzde 90’ların üzerinde. Bunun için de yolsuzluk şüphesi uyandırmak üzerine siyasetini bina etmiş ve icraat yapamıyor oluşunu, başkalarını hırsızlıkla damgalamakla örtmeye çalışan siyasi çevreler, bir sürü abuk subuk laflar etmişler ama olsun.

Zam yapınca her ay topladığınız para miktarı artıyor haliyle. Üstüne de neredeyse 200 milyon TL’ye varan bir borçlanma furyası içine girilmiş.

Tamam; diyeceksiniz ki, döviz ve petrol fiyatları arttı. Eski yönetim zamanında da mevcut yönetim zamanındaki kadar olmasa da, döviz ve petrol fiyatlarında artışlar olduğunu bir yana bırakacak olursak bir an için, bu ekstra topladığınız para ve bankalardan aldığınız borç ile oluşan para miktarından döviz ve petrol fiyatlarındaki artış çıktığı zaman geriye kalan para nerede?

Unutmayın ki, kurumlar vergisi ödemiş, altında sizin imzalarınız bulunan mali raporda karda olan bir kurum devraldınız.

Dedim ya bu işlerden anlamam. Ama aptal da değilim.

Sattığınız ürünün fiyatını arttırıyorsunuz, üstüne üstlük rekor miktarlarda borçlanıyorsunuz, önceki dönemlerde yapılan yatırımın “y”si yok.

Sonra da, “Bir önceki arkadaşlar kurumu zarara uğrattı, yolsuzluk var. Maliye Teftiş Kurulu gelsin, Sayıştay gitsin” gibi açıklamalar yapıyorsunuz.

Siyasi bir dürtüm yok inanın.

Olsa, “Oh be bunlar yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Ahali farkı görsün” derim.

Demiyorum.

Dürtüm sadece ve sadece 1000 TL elektrik parası ödemek zorunda kalan bir vatandaşın dürtüsüdür. Ve bu 1000 TL’lerin, bu borçlanma ve zamlarla daha da yükseleceğini hisseden bir vatandaş endişesidir.

Sözün özü, bir yerlerde yanlış bir şeyler var.

Zamlı tarifeden toplanan paradaki artış ile bankalardan alınan borç, döviz krizi ve petrol fiyatlarının yarattığı külfetin bayağı üstünde gibi duruyor. 

2018 sonunda açıklanan bilanço bu sefer karlılığı daha da yüksek gösterirse o da fena. Kar amacı gütmeyen bir kurumu vatandaşın ensesinde boza pişirerek karını arttırmak da yanlış.

Ha, zarar varsa. O zaman işiniz zor çekeceğiniz var.

Bence birileri,hem de dışarıdan birileri şu KIB-TEK’in güncel hesaplarına bir baksın lütfen.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ekim 2018, Perşembe
aziz kent         - Lapda
Verilmeyen en pahalı Elektrik
ve halkımıza yıllardır hakaret eden idarecileri şımdiye kadar onların bilincsızliğinden dolayı satın almaya mecbur kaldığımız jeneratörlere verdiğimiz paralar ile belkide 10 tane verimli KIB -TEK ALIRDIKve hemde çok evet çok daha ucuza halkımıza elektrik verirdik İngilizler bile GÜNEŞİ OLMAYAN ülkelerinde güneşten enerji üretirken biz hala daha KIB -TEK İ OYUNCAĞIMIZ OLARAK BAZ KIŞILERDEN KULLANILARAK VERİMLİ OLAMIYOR HÜKÜMETLERDE BİR TÜRLÜ BU İDARECİLERIN ELİNDEN KURTULMASINA UĞRAŞMIYOR YAZIKLAR OLSUN

10 Ekim 2018, Çarşamba
Veli         - Lefkoşa
Sayin rasih resat bu simdiki hükümette okadar bilgisiz beceriksiz adam varki her tarafi mafediyorlar bunlar 1 yil daha kalirsa devlet batacak. Ubp zamaninda kurum zam yapmadan borclanmadan vergi sampiyonu oldu demekki kar yüksek. 9 ayda bu simdikdihükümet batti diyor bu kadarda zam yaptilar.bu nasil bir beceriksizliktir acaba sayin nami sayin şahali sayin özgit ile hayalperest çelerile memleketi sorma gir hanina ceviren aysegül hanim ve saglik bakani ilacsiz doktorsuz hastane birakacak bu halka beceriksizlikten bunlar gitmeli hepsi sayin atakana lafim yok is yapar

YAZARIN SON 10 YAZISI
10 Aralık 2018, Pazartesi    "Şimdinin haberini sonraya bırakma"
8 Aralık 2018, Cumartesi    Allah Süleyman Soylu’dan razı olsun
7 Aralık 2018, Cuma    "Doğal afet" demeyin, bozuluyorum
25 Kasım 2018, Pazar    Emirname ile ilgili "yuhalama birliği"
22 Kasım 2018, Perşembe    Bu teklifi kabul edeni elektrik teper
15 Kasım 2018, Perşembe    Çözümsüzlüğün getirdiği Cumhuriyet çelişkisi
13 Kasım 2018, Salı    Akıncı’nın halet-i ruhiye’si
8 Kasım 2018, Perşembe    Anastasiades’ten ilginç itiraf
31 Ekim 2018, Çarşamba    UBP Genel Başkanını seçti de liderini seçebildi mi?
19 Ekim 2018, Cuma    Sarıçizmeli ve "Sosyal Medya Sövüşgenleri"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Şimdinin haberini sonraya bırakma"
Rasıh REŞAT | 10 Aralık 2018, Pazartesi
Yıldönümleri heyecan kaynağıdır. Heyecan kaynağı olduğu kadar da bir yıla şöyle geriye doğru bakıp; nereden nereye geldik, hangi noktadaydık hangi noktaya ulaştık, nerede verilebilecek en doğru kararı verdik, nerede y...
Allah Süleyman Soylu’dan razı olsun
Rasıh REŞAT | 8 Aralık 2018, Cumartesi
Allah Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tuttuğunu altın etsin.
Sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı’nın sağ ve afiyette olduğunu öğrendik.
Samimiyetle söylüyorum ki ciddi cidd...
"Doğal afet" demeyin, bozuluyorum
Rasıh REŞAT | 7 Aralık 2018, Cuma
Polis yaptığı duyurularda, Ciklos mevkiinde görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğünü açıklayıp, sürücülerin dikkatli olmasını öğütlerken ciddi miydi? 1 Metre önünü göremeyen yaya bile bir adım ileriye gidemezken, a...