Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 10 Ekim 2018, Çarşamba

Birileri şu KIB-TEK'in güncel hesaplarına bir baksın lütfen

Paylaş  
13
14
14

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’in bir önceki yönetimi, evet o Ekonomi ve Enerji Bakanı tarafından kurumu zarara uğratmakla suçlanan var ya onlar, kurumu borçlandırmadan, elektrik fiyatlarına zam da yapmadan kurumu vergi rekortmenleri listesine sokmayı başarmış.

Ben ekonomiden falan anlamam.

Zaman zaman cebimdeki parayı bile yönetmekten aciz, sıradan bir adamım.

Ama herkes gibi, bir kurum ya da şirket kar ederse ancak vergi verdiğini bilirim.

KIB-TEK’in yeni yönetimi deli gibi zam yapıyor ve zır deli gibi de bankalardan borçlanıyor.

Zam yapınca haliyle tahsilat miktarı artıyor. Tahsilat oranından bahsetmiyorum. Tahsilat oranında sıkıntı yok. Akıllı sayaç sitemine geçilmiş, ödemeyenin elektriği cart diye kesiliyor. Kuzu kuzu gidip ödemek zorunda kalıyor. Tahsilat oranları yüzde 90’ların üzerinde. Bunun için de yolsuzluk şüphesi uyandırmak üzerine siyasetini bina etmiş ve icraat yapamıyor oluşunu, başkalarını hırsızlıkla damgalamakla örtmeye çalışan siyasi çevreler, bir sürü abuk subuk laflar etmişler ama olsun.

Zam yapınca her ay topladığınız para miktarı artıyor haliyle. Üstüne de neredeyse 200 milyon TL’ye varan bir borçlanma furyası içine girilmiş.

Tamam; diyeceksiniz ki, döviz ve petrol fiyatları arttı. Eski yönetim zamanında da mevcut yönetim zamanındaki kadar olmasa da, döviz ve petrol fiyatlarında artışlar olduğunu bir yana bırakacak olursak bir an için, bu ekstra topladığınız para ve bankalardan aldığınız borç ile oluşan para miktarından döviz ve petrol fiyatlarındaki artış çıktığı zaman geriye kalan para nerede?

Unutmayın ki, kurumlar vergisi ödemiş, altında sizin imzalarınız bulunan mali raporda karda olan bir kurum devraldınız.

Dedim ya bu işlerden anlamam. Ama aptal da değilim.

Sattığınız ürünün fiyatını arttırıyorsunuz, üstüne üstlük rekor miktarlarda borçlanıyorsunuz, önceki dönemlerde yapılan yatırımın “y”si yok.

Sonra da, “Bir önceki arkadaşlar kurumu zarara uğrattı, yolsuzluk var. Maliye Teftiş Kurulu gelsin, Sayıştay gitsin” gibi açıklamalar yapıyorsunuz.

Siyasi bir dürtüm yok inanın.

Olsa, “Oh be bunlar yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Ahali farkı görsün” derim.

Demiyorum.

Dürtüm sadece ve sadece 1000 TL elektrik parası ödemek zorunda kalan bir vatandaşın dürtüsüdür. Ve bu 1000 TL’lerin, bu borçlanma ve zamlarla daha da yükseleceğini hisseden bir vatandaş endişesidir.

Sözün özü, bir yerlerde yanlış bir şeyler var.

Zamlı tarifeden toplanan paradaki artış ile bankalardan alınan borç, döviz krizi ve petrol fiyatlarının yarattığı külfetin bayağı üstünde gibi duruyor. 

2018 sonunda açıklanan bilanço bu sefer karlılığı daha da yüksek gösterirse o da fena. Kar amacı gütmeyen bir kurumu vatandaşın ensesinde boza pişirerek karını arttırmak da yanlış.

Ha, zarar varsa. O zaman işiniz zor çekeceğiniz var.

Bence birileri,hem de dışarıdan birileri şu KIB-TEK’in güncel hesaplarına bir baksın lütfen.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ekim 2018, Perşembe
aziz kent         - Lapda
Verilmeyen en pahalı Elektrik
ve halkımıza yıllardır hakaret eden idarecileri şımdiye kadar onların bilincsızliğinden dolayı satın almaya mecbur kaldığımız jeneratörlere verdiğimiz paralar ile belkide 10 tane verimli KIB -TEK ALIRDIKve hemde çok evet çok daha ucuza halkımıza elektrik verirdik İngilizler bile GÜNEŞİ OLMAYAN ülkelerinde güneşten enerji üretirken biz hala daha KIB -TEK İ OYUNCAĞIMIZ OLARAK BAZ KIŞILERDEN KULLANILARAK VERİMLİ OLAMIYOR HÜKÜMETLERDE BİR TÜRLÜ BU İDARECİLERIN ELİNDEN KURTULMASINA UĞRAŞMIYOR YAZIKLAR OLSUN

10 Ekim 2018, Çarşamba
Veli         - Lefkoşa
Sayin rasih resat bu simdiki hükümette okadar bilgisiz beceriksiz adam varki her tarafi mafediyorlar bunlar 1 yil daha kalirsa devlet batacak. Ubp zamaninda kurum zam yapmadan borclanmadan vergi sampiyonu oldu demekki kar yüksek. 9 ayda bu simdikdihükümet batti diyor bu kadarda zam yaptilar.bu nasil bir beceriksizliktir acaba sayin nami sayin şahali sayin özgit ile hayalperest çelerile memleketi sorma gir hanina ceviren aysegül hanim ve saglik bakani ilacsiz doktorsuz hastane birakacak bu halka beceriksizlikten bunlar gitmeli hepsi sayin atakana lafim yok is yapar

YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Mayıs 2019, Perşembe    'Tak fişi bitir işi' hükümeti
22 Mayıs 2019, Çarşamba    Yönetin artık bu ülkeyi
18 Mayıs 2019, Cumartesi    Sırada üzerine işenecek kişi kim?
17 Mayıs 2019, Cuma    Demir ve Fidel, Rasıh Reşat'a yazdılar: İyi ki doğdun Baba
16 Mayıs 2019, Perşembe    Çantada keklik değil...
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Şaka değil
13 Mayıs 2019, Pazartesi    Her şey çok güzel olur mu bilmem ama...
10 Mayıs 2019, Cuma    Senaryo çok
9 Mayıs 2019, Perşembe    Cumhurbaşkanlığı seçimi zili çaldı
8 Mayıs 2019, Çarşamba    Dikey Ölüm

banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Tak fişi bitir işi' hükümeti
Rasıh REŞAT | 23 Mayıs 2019, Perşembe
Ersin Tatar kendi dünyasında neye göre kabinesinde isim listesini oluşturdu bilmiyorum ama kabinede UBP tarafında bir kadın olmayışı haricinde bir falsosu yok gibi görünüyor.
Ecnebilerin, ‘Plug in Play’ dedikleri, bi...
Yönetin artık bu ülkeyi
Rasıh REŞAT | 22 Mayıs 2019, Çarşamba
Artık beylik lafların sonu geldi.
Şu hassasiyet bu hassasiyet de artık sökmez.
“Şunu dedik ama böyle davranıyoruz” işlerini da unutalım bir zahmet.
“Siz bizim için böyle demiştiniz, ne oldu ya şimdi’ demekten de va...
Sırada üzerine işenecek kişi kim?
Rasıh REŞAT | 18 Mayıs 2019, Cumartesi
Eski Yargıç, yeni ifade özgürlüğü savaşçısı kahraman avukat Tacan Reynar, Kıbrıs Postası’nı hedef göstererek, “Bunu da bir yere yazdık” diye Tweeter üzerinden bize parmağını sallayınca, benim bu konuyla alakalı pozisy...