Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe

Gezici ne zaman ortaya çıkacak?

Paylaş  
21
21
20

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek istediği ve sonrasında yaratılan düşmana karşı birlik beraberlik çağrısı ile konsolide olan grubun liderliği ile bu düşmandan bizi kurtaracak kahraman rolünü üstlenmek istediğini yazmıştım.

Gelen tepkiler arasında, “O iş için çok erken. Daha seçime 14 ay var” diyenler çıktı.

Hemen izah edeyim.

Yaratılmaya çalışılan krizin senaryosunda, Erdoğan’ın hem tek adamlılık, hem de padişahlık söylemine tepki vermesi vardı muhtemelen.

Erdoğan Türkiye’den gürleyecek, Akıncı da buradan kafa tutup kahraman olacaktı. Hemen akabinde, Elçilik önünde bir eylem yapılacak, sonra da bu eylem mitinge dönüşecekti. Yumurtalar havada uçuşacak, coplar rastgele inip kalkacaktı. Erdoğan yanıt vermeyince tabii işler istendiği hızda ilerlemedi ve Elçilik önündeki mektup eylemi sönük geçti.

Ama böyle oldu diye kriz farklı yöntemlerle büyütülmeyecek demek değil.

Misal, hayatında bir basın toplantısına katılmayan ancak 2015 seçimlerinde Gezici Şirketi’nin açıkladığı ilk kamuoyu yoklamasının basın toplantısında baş köşede oturan bir köşe yazarı, dün bir radyo programında, “Bizi bölen, sömüren, asimile eden Türkiye’ye karşı mücadele etmek için birlik beraberlik sağlanmalı” gibisinden laflar etti.

Bunlardan daha çok göreceğiz.

Ortalık gerilip, Türkiye’ye karşı nefret körüklenirken, diğer taraftan da diğer muhtemel adaylar da “Türkiye’nin adamları” olarak yaftalanacak.

Bu gerginlik içerisinde bir kamuoyu yoklaması yapılıp, Akıncı’nın seçimi kazandığı ilan edilecek ve seçim kampanyasına öyle başlanacak.

O Türkiye’ye karşı kafa tutan kahraman, diğerleri de Türkiye’nin dalkavukları.

Bu işlere erken başlanmasının nedeni de bu.  Şimdiden saflar istendiği gibi netleşmeli ki anket sonuçları da istendiği gibi çıkmalı.

2015’i bir daha yaşıyoruz sanki.

Daha adaylar netleşmeden, Gezici çıkıp seçimin ikinci tura kalacağını ve ikinci turda da Akıcı’nın kazanacağını ilan etmişti. Gezici bu süreçte kimse tarafından tutulmadığını, kendi hesabına prestij için anket çalışması yaptığını açıklamış, sonrasında kimden para aldığı gazetelerde boy boy yazılmıştı. Bu isimleri yeniden zikretmeye gerek yok sanırım.

Bugünler tam Murat Gezici günleri.

O nedenle merak ettiğim Gezici ne zaman gelip, Golden Tulip’te bir basın toplantısı ile 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu bir yıl önceden ilan edecek açıklamayı ne zaman yapacak.

Gerçi Erdoğan’ın hesaplandığı gibi hem tek adamlılık, hem de padişahlık göndermelerine yanıt vermemesi üzerine istenilen hızda tırmanmayan kriz nedeniyle henüz o kriz peak noktasına ulaştırılamadı, farklı yöntemler denenip, en yüksek noktada iken kamuoyu yoklaması yapılacaktır mutlaka.

Bu arada, bu konunun ve bu yazının Kıbrıs sorununun çözümü ya da çözümsüzlüğü ile zerre kadar ilgisi yok. O yüzden beni de Sevgili Ulaş Barış’ın ifadesiyle “Neo-Statükocu” olarak yaftalamaya kalkmayın sakın.

Bu bir siyasal iletişim yazısıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
13
 
1
 
6
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Şubat 2019, Salı
Rafet         - Lefkoşa
Ankete mankete gerek yok ÖZERSAY gümbür gümbür !!

7 Şubat 2019, Perşembe
Hilmi Bafidi         - Lefkosa
Bunca yillik gazetexi olarak, Gezicinin gelmememe sebebini cok iyi bilirsiniz herhalde:

2020 ikili bir secim olacak ve referandum * cumhurbaskani secimi olup bizim TAYFUR SOKMEN secilecek.

Biraz tarih okusaniz...

YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık
7 Haziran 2019, Cuma    Facebook hariciyecileri
3 Haziran 2019, Pazartesi    Hükümetin bozulmasından en çok kim fayda gördü?
23 Mayıs 2019, Perşembe    'Tak fişi bitir işi' hükümeti
22 Mayıs 2019, Çarşamba    Yönetin artık bu ülkeyi
18 Mayıs 2019, Cumartesi    Sırada üzerine işenecek kişi kim?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Eller poponun altından çıkınca
Rasıh REŞAT | 20 Haziran 2019, Perşembe
Özellikle kış aylarında ellerin üzerine oturmak, hassas olan ellerinizi soğuktan korumak için birebir bir yöntemdir. Ancak eller poponun altında hapsolmuş olduğundan herhangi bir işlevi mümkün kılmıyor haliyle. Yani e...
Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
Rasıh REŞAT | 19 Haziran 2019, Çarşamba
Kıbrıs sorunu ile ilgili Türkiye’deki sosyal demokratlar iktidar olarak en son konuştuklarında, Bülent Ecevit, “Güney Kıbrıs’ı AB’ye alırsanız, Kuzey Kıbrıs’ı tek taraflı ilhak ederiz” demişti.
Kıbrıs’taki kendini so...
Sen değil, başkası söylesin...
Rasıh REŞAT | 12 Haziran 2019, Çarşamba
Türkçe ‘de en uzun kelimenin ‘Çekoslovaklaştıramadıklarımızdanmısınız’ olduğunu söylerlerdi bir zamanlar. Ama artık Çekoslovakya diye bir ülke olmadığına göre, bu kelime de artık geçerliliğini yitirmiş bulunuyor.
Bu ...