Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 11 Mart 2019, Pazartesi

İrsen Küçük

Paylaş  
38
21
38

İrsen Küçük’ün vefat haberi sabah erken geldi. Hemen akabinde ise sosyal medya paylaşımları. Dijital çağ taziyeleri olarak adlandırdığım bu paylaşımlara ve paylaşanlara bakarken, İrsen Bey’in Başbakanlığı dönemini hatırladım.

İrsen Küçük’ün yaptığı görevleri sıralayanlar vardı. Erenköy Mücahidi, Kurucu Meclis Üyeliği, Tarım Bakanlığı ve Başbakanlık.

İrsen Küçük’ün bir başka özelliği daha var bence kayıtlara geçmesi gereken.

İrsen Küçük, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihinin en büyük, en gaddar, en ihanet dolu, her çirkin oyunun dahi mubah sayıldığı, siyasi linç kampanyasına maruz bırakılan siyaset adamı unvanını da elinde bulunduruyor ne yazık ki.

Bu kampanya ne yazık ki kendi partilileri tarafından içeriden yürütülmüş ve ülkeyi yönetmeye çalışırken, sayısız UBP’li Brütüs ile de mücadele etmek zorunda bırakılmıştı.

Siyasete veda ettiği seçimde ise yine partilileri tarafından ihanete uğramış ve Genel Başkanı olduğu partiden, birinci sıra milletvekili adayı iken seçilememişti.

Üstüne üstlük bunu planlayan ve icra edenler seçim sonrasında bunu bir övünç kaynağı olarak da anlattılar.

Hepsini çok iyi biliyorum çünkü İrsen Küçük’ün Başbakanlığı’nın son döneminde bu saldırılara karşı kendini koruması ile ilgili olarak, akrabalık bağımıza hürmeten yakınında bulunmuş birisiydim.

Kravatını gevşetip, elindeki küçük tesbihinin imamesine uzun uzun bakıp, sırtından bıçaklandığı bir olayın daha üstesinden gelmeye çalıştığına çok tanıklık etmişliğim vardır.

Sonra kravatını sıkar, “Söyle yeğenim. Napıyoruz” derdi. 

Dün sosyal medya üzerinden timsah gözyaşı dökenler de gözüme çarpmadı değil.

Cenazesinde de bulunacaklardır elbette. En önde saf tutmak için birbirlerini iteceklerdir. Kimileri bu iyi insana yaptıkları kötülükleri pişmanlıkla hatırlayacaklar ve helallik almalarına fırsat vermeden göçen İrsen Küçük’ün arkasından af dileyeceklerdir. Kimilerinden pişmanlık beklenmez tabi. Dedik ya, onlar için her yol mubahtı.

Hâlbuki uzun siyasi hayatında dokunmadığı aile, iş ve aş vermediği ya da nüfuzunu iyiliği için kullanmadığı kişi ya da aile neredeyse yok.

“Evladımdır” diyerek Türkiye’deki bir karakoldan kurtardığı CTP’li gençten, “oğlumdur. Ne gerekiyorsa yapın” diyerek telefonla Türkiye’deki tedavisine her türlü müdahil olduğu kanser hastası bir başka muhalifi için yaptıkları, daha geçtiğimiz hafta dinlediğim hikâyelerdendir. Bunlardan daha binlercesi var.

İyi bir siyasetçi, sağlam bir devlet adamıydı.

Ama her şeydenönce çok iyi bir insandı İrsen Küçük.

“İrsen Küçük’ü nasıl bilirdiniz?” sorusuna kimsenin verebilecek başka yanıtı da yoktur. Kendisine bin bir kötülüğü edenlerin bile.

Tek tesellimiz, acısını hep içinde taze tuttuğu Kemal’ına kavuşmasıdır.

Rahat uyu iyi adam.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
27
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Mart 2019, Pazartesi
Feridun kemal         - Magusa
Dr. Dervia erogluna duyurulur.nur icinde yat baskan. Beni da bu cirkin oyuna alet ettiler.cok pismanim. 5 ay once pismanligimi da sana soylemistim. Gecti dedin. Ancak gecmedi, dun basladi. Etme bulma dunyasi.

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık

banner
banner
banner
banner
banner

AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...