Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 11 Mart 2019, Pazartesi

İrsen Küçük

Paylaş  
28
21
28

İrsen Küçük’ün vefat haberi sabah erken geldi. Hemen akabinde ise sosyal medya paylaşımları. Dijital çağ taziyeleri olarak adlandırdığım bu paylaşımlara ve paylaşanlara bakarken, İrsen Bey’in Başbakanlığı dönemini hatırladım.

İrsen Küçük’ün yaptığı görevleri sıralayanlar vardı. Erenköy Mücahidi, Kurucu Meclis Üyeliği, Tarım Bakanlığı ve Başbakanlık.

İrsen Küçük’ün bir başka özelliği daha var bence kayıtlara geçmesi gereken.

İrsen Küçük, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihinin en büyük, en gaddar, en ihanet dolu, her çirkin oyunun dahi mubah sayıldığı, siyasi linç kampanyasına maruz bırakılan siyaset adamı unvanını da elinde bulunduruyor ne yazık ki.

Bu kampanya ne yazık ki kendi partilileri tarafından içeriden yürütülmüş ve ülkeyi yönetmeye çalışırken, sayısız UBP’li Brütüs ile de mücadele etmek zorunda bırakılmıştı.

Siyasete veda ettiği seçimde ise yine partilileri tarafından ihanete uğramış ve Genel Başkanı olduğu partiden, birinci sıra milletvekili adayı iken seçilememişti.

Üstüne üstlük bunu planlayan ve icra edenler seçim sonrasında bunu bir övünç kaynağı olarak da anlattılar.

Hepsini çok iyi biliyorum çünkü İrsen Küçük’ün Başbakanlığı’nın son döneminde bu saldırılara karşı kendini koruması ile ilgili olarak, akrabalık bağımıza hürmeten yakınında bulunmuş birisiydim.

Kravatını gevşetip, elindeki küçük tesbihinin imamesine uzun uzun bakıp, sırtından bıçaklandığı bir olayın daha üstesinden gelmeye çalıştığına çok tanıklık etmişliğim vardır.

Sonra kravatını sıkar, “Söyle yeğenim. Napıyoruz” derdi. 

Dün sosyal medya üzerinden timsah gözyaşı dökenler de gözüme çarpmadı değil.

Cenazesinde de bulunacaklardır elbette. En önde saf tutmak için birbirlerini iteceklerdir. Kimileri bu iyi insana yaptıkları kötülükleri pişmanlıkla hatırlayacaklar ve helallik almalarına fırsat vermeden göçen İrsen Küçük’ün arkasından af dileyeceklerdir. Kimilerinden pişmanlık beklenmez tabi. Dedik ya, onlar için her yol mubahtı.

Hâlbuki uzun siyasi hayatında dokunmadığı aile, iş ve aş vermediği ya da nüfuzunu iyiliği için kullanmadığı kişi ya da aile neredeyse yok.

“Evladımdır” diyerek Türkiye’deki bir karakoldan kurtardığı CTP’li gençten, “oğlumdur. Ne gerekiyorsa yapın” diyerek telefonla Türkiye’deki tedavisine her türlü müdahil olduğu kanser hastası bir başka muhalifi için yaptıkları, daha geçtiğimiz hafta dinlediğim hikâyelerdendir. Bunlardan daha binlercesi var.

İyi bir siyasetçi, sağlam bir devlet adamıydı.

Ama her şeydenönce çok iyi bir insandı İrsen Küçük.

“İrsen Küçük’ü nasıl bilirdiniz?” sorusuna kimsenin verebilecek başka yanıtı da yoktur. Kendisine bin bir kötülüğü edenlerin bile.

Tek tesellimiz, acısını hep içinde taze tuttuğu Kemal’ına kavuşmasıdır.

Rahat uyu iyi adam.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
27
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Mart 2019, Pazartesi
Feridun kemal         - Magusa
Dr. Dervia erogluna duyurulur.nur icinde yat baskan. Beni da bu cirkin oyuna alet ettiler.cok pismanim. 5 ay once pismanligimi da sana soylemistim. Gecti dedin. Ancak gecmedi, dun basladi. Etme bulma dunyasi.

YAZARIN SON 10 YAZISI
6 Mart 2019, Çarşamba    Münazarayı Erhürman kazandı
28 Şubat 2019, Perşembe    Bu çalışmayı önemsiyorum. Önemseyelim.
7 Şubat 2019, Perşembe    Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
31 Ocak 2019, Perşembe    Bravo Erkut
30 Ocak 2019, Çarşamba    Benim işim bu, ya sizinki?
27 Ocak 2019, Pazar    Akıncı'nın markası kriz
26 Ocak 2019, Cumartesi    İki devleti gösterip sıtmaya razı etmek
22 Ocak 2019, Salı    AP Milletvekilliği adaylığı ve “15 Year Challenge”
16 Ocak 2019, Çarşamba    Protokolde zaman ilerledikçe müzakere gücünüz azalıyor
15 Ocak 2019, Salı    Kurtlar gerçekten vegan değilse?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Münazarayı Erhürman kazandı
Rasıh REŞAT | 6 Mart 2019, Çarşamba
Münazarayı Erhürman kazandı
Batılı demokrasilerde, ecnebicesi ‘Debate’ olan münazaralar özellikle seçim yaklaştıkça yapılır. Amerikan başkanlık seçimlerinde ya da İngiliz genel seçimleri öncesinde bunlar canlı yayınl...
Bu çalışmayı önemsiyorum. Önemseyelim.
Rasıh REŞAT | 28 Şubat 2019, Perşembe
Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ilk önce kutlamak isterim. Normalde bir kamuoyu yoklaması ya da araştırmanın sonuçlarını bir siyasi açıklayacak bir basın toplantısı düzeni oluşturu...
Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek ...