Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 8 Mayıs 2019, Çarşamba

Dikey Ölüm

Paylaş  
20
22
19

‘Dikey Ölüm’ diye bir şey var. Ünlü bir işadamından dinlemiştim bir zamanlar. Artık iş görmeyen, ancak istifa etmediği gibi kimsenin de işten atmaya kıyamadığı, bu nedenle de yerine daha fazla iş üretecek birisinin atanamadığı  bir üst düzey yöneticisi için bu ifadeyi kullanmıştı.

Bizim hükümet ile ilgili olarak ise ‘Dikey Ölüm’ gerçekleşmiş bulunuyor desek yanlış olmaz sanırım.

Hükümet, aynen o ünlü işadamının kastettiği yönetici gibi, şu anda herhangi bir iş görmekten aciz ne yazık ki.

Protokol yok, o nedenle de kaynak yok. Kaynak olmayınca da icraat olmuyor.

Bahanaleri hep dinledik durduk.

Sistem değişikliği, Türkiye’de seçim. Şimdi yeniden seçim. Bahane üreteceksek çok.

Birkaç seferdir söylüyorum gerek televizyonda gerekse de bu köşede.

Parasız yapılabilecek işler de var.

Hem de çok.

Misal, Belediye Reformu.

İçişleri Bakanlığı hazır, ancak hükümet ortakları, henüz örgütleri, MYK’ları ve etkilenecek olan partili belediye başkanlarının gönlünü yapıp kaç tane belediyeye KKTC yerel yönetim sistemini indirgeyeceklerini belirleyememişler.

6 mı olacak, yoksa daha fazla mı? Buna karar vermek ve yürümek için para mı lazım? Değil.

Bu sadece bir örnek. Başka örnekler de var elbet, TDP MYK’sında tartışılmayı bekleyen ya da CTP PM’sinden bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen.

Bunu eleştirmek anlamında söylemiyorum. Sadece dört partili bir hükümetin doğasında böyle sıkıntıların olmasının muhtemel, hatta kaçınılmaz olduğu gerçeğinden bahsediyorum.

Zeki Çeler’in lansmanını yaptığı yerel işgücüne doğrudan maaşlarına katkı yapmayı tasarladığı proje. Ona takıldı, buna takıldı, rafa kalktı.

E nerde TDP’nin iradesi? Proje doğru ya da yanlış. Daha iyisi olur muydu olmaz mıydı, o başka bir tartışma konusu. Hükümete ortak olan ve bir iradesi olması gereken Toplumcu Demokrasi Partisi’nin bir bakanının yönetme iradesi, diğer üç partinin konsensüs ısrarına takılmıyor mu?

Bu da, “Sen benim getirdiğime itiraz ettin, ben de seninkine ederim” yaklaşımını getirmez mi? İkili koalisyonlarda bu oluyordu ama iki tarafın mutabık kalması, dört tarafın mutabık kalmasından çok daha kolaydır.

Bakmayın “son derece uyumluyuz” demelerine.

Farz edelim ki, Serdar Denktaş üniversite için kiraladığı arazinin bir kısmını iade edince, Halkın Partisi kanadı da tatmin olup hükümetten çekilmeme kararı aldı.

Bundan sonra DP kanadı Halkın Partisi’nin getirdiği herhangi bir konuyu kılı kırk yarmadan ve yokuşa sürmeden kabul eder mi? Etmez elbet.

Bu durumda bu hükümetten icraat beklemek, ölü gözünden yaş beklemekle eşdeğer olmaz mı?

Değerli okurlar. Ben bu hükümetin bozulmasını isteyenlerden değilim. Çünkü, yeni bir hükümetin kurulması, hükümet programı, güvenoyu, bakanlık alamayan milletvekillerinin küsmesi ve kazan kaldırması, bürokrat görevden alma ve atamalar, ülkede kaybedilen bir 15 ayın üstüne en az 10 ay daha kaybedilmesi demektir bana göre.

Ancak ‘Dikey Ölüm’ü gerçekleşmiş olan hükümetin öldüğünün birileri tarafından deklare edilmesi ve cenazesinin bir an önce kalkması gerekir ki, icraatsızlık ile geçirdiğimiz zaman daha da uzamasın.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
8 Mayıs 2019, Çarşamba
Hasan         - Girne
23 Hazirana gadar kayyum ne var ne yok temizler.. Çuvalnan oylar da hazırlanır.. Ali bu seçimde Istanbula BİNER.. İmamoğlu da İnce gibi unutulur gider.. Euro, Sterling da bize girer.. Bu filmin sonu kötü biter..Ha KKTC'de hukumet degismis ha degismemis ne farheder ki!!! 45 sene eyi bile yaşadık bu halde bu memleketde ama 45 sene sonra tarih kitablarinda bir zamanlar Kibrisli Turkler'de yasardi bu adanin kuzeyinde yazacak,aci ama gercek.

YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık
7 Haziran 2019, Cuma    Facebook hariciyecileri
3 Haziran 2019, Pazartesi    Hükümetin bozulmasından en çok kim fayda gördü?
23 Mayıs 2019, Perşembe    'Tak fişi bitir işi' hükümeti
22 Mayıs 2019, Çarşamba    Yönetin artık bu ülkeyi
18 Mayıs 2019, Cumartesi    Sırada üzerine işenecek kişi kim?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Eller poponun altından çıkınca
Rasıh REŞAT | 20 Haziran 2019, Perşembe
Özellikle kış aylarında ellerin üzerine oturmak, hassas olan ellerinizi soğuktan korumak için birebir bir yöntemdir. Ancak eller poponun altında hapsolmuş olduğundan herhangi bir işlevi mümkün kılmıyor haliyle. Yani e...
Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
Rasıh REŞAT | 19 Haziran 2019, Çarşamba
Kıbrıs sorunu ile ilgili Türkiye’deki sosyal demokratlar iktidar olarak en son konuştuklarında, Bülent Ecevit, “Güney Kıbrıs’ı AB’ye alırsanız, Kuzey Kıbrıs’ı tek taraflı ilhak ederiz” demişti.
Kıbrıs’taki kendini so...
Sen değil, başkası söylesin...
Rasıh REŞAT | 12 Haziran 2019, Çarşamba
Türkçe ‘de en uzun kelimenin ‘Çekoslovaklaştıramadıklarımızdanmısınız’ olduğunu söylerlerdi bir zamanlar. Ama artık Çekoslovakya diye bir ülke olmadığına göre, bu kelime de artık geçerliliğini yitirmiş bulunuyor.
Bu ...