Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 18 Mayıs 2019, Cumartesi

Sırada üzerine işenecek kişi kim?

Paylaş  
11
3
11

Eski Yargıç, yeni ifade özgürlüğü savaşçısı kahraman avukat Tacan Reynar, Kıbrıs Postası’nı hedef göstererek, “Bunu da bir yere yazdık” diye Tweeter üzerinden bize parmağını sallayınca, benim bu konuyla alakalı pozisyonumu netleştirmem farz oldu.

Öncelikle Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’in hapis cezası ile cezalandırılmasını asla istemem. Hatta hiç kimse yazıp yayınladıkları yüzünden hapse gönderilmemesi gerektiğini düşünürüm.

Afrika Gazetesi ile ilgili kararı eleştiriyorum ama Şener Levent’i hapse atmadıkları için değil, bu yayınlanan şeyin hakaret olduğunu düşündüğüm ve hatta bildiğim için. Ve de hepsinden önemlisi açtığı yolu gördüğüm için.

Mahkemenin ne dediğine bakmaksızın, gerekçeli kararı ne olursa olsun, bu karikatür ya da kolajın kişilik haklarına saldırı ve hakaret içerdiğini herkes biliyor.

“Öyle değil” diyenler, bilgisayarda Erdoğan’ın yerine kendi fotoğraflarını koyup, kolajı, kendi sosyal medya hesaplarında paylaşsınlar, inanayım.

Bu yüzden de asla kimseyi rencide edecek, ona hakaret ettiğimi düşünmesine dahi neden olabilecek bir yayın yapmam. Bununla ilgili de bir mahkeme kararına ihtiyacım yok.

Mesleğinin sorumluluğunu taşıyan hiçbir gazetecinin yapacağını da düşünmem. Şener Levent’in sorumsuz olduğunu düşündüğümden değil elbet bu satırlar. Levent’in bu kolajı kucağında bulduğunu ve sahip çıkmak zorunda kaldığını bilmiyor değiliz hani.

Şunu da ifade edeyim de yanlış olmasın. Ne Recep Tayyip Erdoğan, ne de Şener Levent benim babamın oğulları değil. Birbirlerine diledikleri kadar hakaret de edebilirler, beni hiç ırgalamaz.

Ancak iş meslekle ilgili kutsal kavramlara bulaşınca ve bir hukukçu çıkıp, “Bunların ifade özgürlüğüne verdikleri değer işte bu kadar” gibi ifadeler kullanmaya başlayınca, orada herkes bir dursun.

Biz ifade özgürlüğünü de biliriz, sınırları olduğunu da.

Bu sınırları çizmek için bir mahkeme kararına gereksinim hiç duymadık.

Ben şimdi birisine bu sütundan ağır birkaç ifade yazsam ve o birisi tarafımdan hakarete uğradığını düşünse, en çok ben üzülürüm. Mesleğimi doğru yapmadığımı, doğru kelimeleri kullanmadığımı, karşımdaki rencide ettiğimi düşünür kahrolurum.

Hep söylerim, “Her şey yazılabilir, önemli olan nasıl yazdığınızdır”

Yunanlıların Erdoğan’a bakış açılarının olumlu olduğunu kimse iddia etmedi ki. Erdoğan’ı bir kaşık suda boğmak istediklerini bilmeyen de yok. Hatta üzerine idrarını yapmak isteyen hastalar da olabilir. Ama bunu yayın yoluyla ifade ederken, bunu anlatmanınbin bir türlü yolu var hem de hakaret şüphesi ve hissi uyandırmadan. Afrika Erdoğan ile ilgili hiç mi sert eleştiri yapmadı. Hemen hemen her gün.

Hukukçu arkadaş, alanıma girip bana gazetecilik öğretmeye çalışabilir ama ben onun alanına girip ona hukuk öğretmeye çalışmayacağım. Çünkü ancak onun bildiği gazetecilik kadar hukuk biliyorum.

Mesleğimle ilgili şunu söyleyebilirim ama.

Türkiye’ye karşı kazandığınızı sandığınız siyasi zaferinizi,  basın özgürlüğü gibi bizim için önemli bir kavram ile kamufle etmeye çalışırken, artık her önüne gelenin dilediği kolajı dilediği kişiyi rencide edecek şekilde yapıp yayınlamasının önünü açtınız.

Dedim ya, sorumlu gazetecilerin bu yola tevessül edeceğine hiç ihtimal vermem ama Kıbrıs Türk medyasının halini siz de görüyorsunuz. Gittikçe kalabalıklaşan ve birçoğu artık basın meslek ilkelerinden bihaber kimselerin elinde bulunan basın yayın organları bu açtınız yolu tepe tepe kullanacaklardır.

Üzüntüm Şener Abi ve Ali Osman Abi’nin mahkum olmaması değil asla,o kolajın hakaret sınıfından çıkarılıp normalleştirilmesidir.

Ben yayınlamam ama yayınlayanlar çıkacak artık. Sırada üzerine işenecek kişi kim olacak onu merak ederim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Mayıs 2019, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Gün gelecek bu ifade özgürlüğü işi bu yolu açanlara dokunacak... Seyredin siz cümbüşü.... Feryat figan-salya sümük-etik-hukuk-bireysel hak-insanlık onuru-AB normları- çağdaş basın yasaları cart curt-adil olmayan mahkemelerimiz vs..... Bir zamanlar birbirinin kopyası senaryolardan oluşan arabesk filmlere insanlar nasıl bu kadar ilgi gösteriyorlar diye düşünürdüm. Ardından son yıllardaki malum TV dizileri furyası.... Ama Kıbrısın Kuzeyinde yaşayan bizlerin bu trajik görgüsüz, şımarık ve toplumsal değerlerden yoksun görüntümüze her alanda şahit olduk sonra aslında birbirinin benzeri nostaljik arabesk film senaryolarının da gerçekte bir kalitesi olduğunu anlamaya başladım. Bu sonuç ile kaybeden BASINIMIZDIR, buna bağlı olarak kutuplaşıp bölünmenin yolunu açacak olan karar ile esas kayben ise HALKIMIZ olacaktır. Bana ne kazanandan yada kendini şimdilik birşey kazanmış sayandan 😡

18 Mayıs 2019, Cumartesi
dervis         - girne
ben kendi resmimi erdoganinkinin yerine koyup niye paylasayim..turkiyeyi iran yapmaya calisan ben miyim..kibrisliliara beslemeler ben mi dedim..ulkesini diktator gibi yoneyen ben miyim..rasuh resat..sen fazla sempatiksin galiba..ya da enayi..

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...