Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 23 Mayıs 2019, Perşembe

'Tak fişi bitir işi' hükümeti

Paylaş  
37
24
35

Ersin Tatar kendi dünyasında neye göre kabinesinde isim listesini oluşturdu bilmiyorum ama kabinede UBP tarafında bir kadın olmayışı haricinde bir falsosu yok gibi görünüyor.

Ecnebilerin, ‘Plug in Play’ dedikleri, bizim lisanda ‘Tak fişi bitir işi’ olarak ifade edilebilen, hemen işe başlayacak ve uyum süresine ihtiyaç duymayacak bir kabine oluşturdu yeni Başbakan.

Bir başka ifadeyle, sağı solu tanımaya gerek kalmadan derhal işe koyulacak isimler var.

Sıradan başlayalım isterseniz.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu. Maliye Bakanlığı Bakanlık Müdürü ve Başbakanlık Müsteşarı gibi makamlarda bulunmuş, analitik bütçeyi gördüğü zaman ‘bomba sanıp’ karakola haber vermeyecek bir kişi. Hemen işe koyulabilir.

Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy. Kabinenin abilerinden. Birkaç tur Ulaştırma Bakanlığı’ndan geçmiş, meclis komitelerinde dirsek çürütmüş tecrübelilerden. Amerika’da Ekonomi ve Siyaset tahsili almış. O deliğe uygun bir fiş.

Sağlık Bakanı Ali Pilli. Kabinenin ilk kez bakanlık yapacaklardan. Ömrü boyunca kamu hekimliği yapmış, iki dönemdir milletvekilliği görevinde bulunmuş ve kabinenin en yaşlı iki üyesinden biri. Sağlık alanının sorunlarına hakim. Konuştuğum kadarıyla da, içindeki sorun çözme hırsı çılgın işlere imza atma potansiyeline sahip.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu. Daha önce aynı görevde bulunmuş, Tarım Bakanlığı’nın yanı sıra, hükümetin en kapsamlı bakanlığı olan İçişleri Bakanlığı görevini de yürütmüş tecrübeli bir isim. Eğitim kökenli olması ve sendikalarla itiş kakış bağlamında pabuç bırakmayacak mizaçta bir bakan. İlk Eğitim Bakanlığı dönemindeki korkusuz girişimlerinin devamı gelirse gazeteler onu bu dönem çok yazacak gibi görünüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu. Sağlık ve Turizm Bakanlığı görevlerini daha önceki kabinelerde üstlenmiş yine tecrübeli sayılabilecek bir Bakan. Selefi kadar renkli olmasa da, pratik çözümler üretebilen ve hızlı sonuca gitmek konusunda namı olan kabinenin diğer üyesi. Uzlaşmacı kişiliği ile birçok Tıp-İş eyleminin son bulmasını sağlayan Sucuoğlu, çalışma yaşamına o bağlamda aşina.

Tarım Bakanı Dursun Oğuz. Oğuz da ilk kez bakanlık koltuğunun tadına bakacak olanlardan. UBP Genel Sekreterliği görevinin yanı sıra muhalefet dönemlerinin Gölge Tarım Bakanı olarak Meclis kürsüsünü eskitenlerden. Konularına hakim dersine uzun süredir çalışıyor. O da koltuğunun gereklilerine yabancılık çekmeyecek olan kabinenin diğer bir üyesi.

Son olarak ise Turizm Bakanı Ünal Üstel. Kaç kez bakanlık yaptığının sayısını belki de kendi de bir çırpıda söyleyemeyen, kabinenin tecrübelilerinden. Bakanlar Kurulu’nun tam manasıyla abisi konumundaki Üstel, Turizm Bakanlığı görevini daha önce yürütmüş, neyin nasıl ve ne zaman yapılacağını iyi bilenlerden.

Kabinenin geriye kalan üç Bakanlığı ise Halkın Partisinden Kudret Özersay, Ayşegül Baybars ve Tolga Atakan. Kabinenin en genç bakanları 15 ayda oturdukları koltukların ne anlama geldiğini Dörtlü Hükümet sırasında geçirdikleri staj döneminde iyice kavramışlardır diye düşünürüm.

Yani, kabinede oturdukları koltukları ilk günden dolduramayan yok.

Yani, hükümetin göreve başladığı ilk günden iş yapmaya başlamaması için hiçbir neden yok.

Yani, kabinede kimsenin bahane üretmeye, inceleme yapmaya, çalışma başlatmaya ve üzerine yatacak lüksü yok.

Yani normalde, sağı solu kavraması için verilen 100 günlük iltimasa ihtiyacı yok.

Yani bu hükümet güvenoyu alıp ilk, hade ikinci Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gözle görülür kararlar alıp icraata geçmezse, eleştirilmesi vaciptir.   

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
7
 
0
 
6
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Mayıs 2019, Cuma
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Rasih bey, ama emin olabilin ki bu gelen "bilgili ve tecrubel" bakanlar isi bitirecekler. Hic suphen olmasin. O konuda cok tecrubelidirler. Biz de avaz avaz bakacagiz. Hey yavrum hey!

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...