Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 12 Haziran 2019, Çarşamba

Sen değil, başkası söylesin...

Paylaş  
18
6
17

Türkçe ‘de en uzun kelimenin ‘Çekoslovaklaştıramadıklarımızdanmısınız’ olduğunu söylerlerdi bir zamanlar. Ama artık Çekoslovakya diye bir ülke olmadığına göre, bu kelime de artık geçerliliğini yitirmiş bulunuyor.

Bu Çekoslovakya diye bildiğimiz ülke birçok badireyi atlattıktan sonra, 1993 yılında uluslararası ilişkiler literatürüne ‘Kadife Ayrılık’ diye kendini kaydeden bir hareketle, iki ayrı, egemen devlet olarak birbirlerinden anlaşarak ayrılıp, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya diye iki ayrı ülke haline dönüştüler.

1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yıkılması üzerine kurulan ve varlığını 1993’e kadar sürdürürken, Birleşmiş Milletler’de tek sandalye ile temsil edilmiş, daha sonra bölünüp iki ülke haline dönüşen bu ülkeye Birleşmiş Milletler 2 adet sandalyeyi çok görmemiş.

Yazıyı buraya kadar okuyanlar, benim ‘Çekoslovakya ikiye bölünüp iki egemen devlet olabiliyorsa, Kıbrıs da hazır de-facto olarak bölünmüşken, neden uluslararası toplum, Kıbrıs’taki ayrı devlet fikrini kabul etmiyor?’ diye sorduğumu düşünecekler.

Beni bilenler öyle bir şey sormayacağımı da bilirler elbette. 

Benim bu Çekoslovakya bahsi ile ilgili takıldığım mevzu başka.

Bu Slovak Dışişleri Bakanı adamızı ziyaret etti ya geçtiğimiz gün. Hatta Havadis Gazetesi’nden Başaran Düzgün abimize de ‘AB’nin garantör olmayacağını’ da söylemiş ve bir kez daha malumu gözler önüne sermeyi hazır adaya gelmişken başardı.

Mevzu yine o değil.

Takıldığım konu, Slovakya Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıslı Rum mevkidaşı Nikos Hristostodilides ile birlikte yaptığı açıklamada söyledikleridir.

Konuk olduğu ülkenin siyaseti öyle diye, ayrılarak, ayrı egemen ülke haline dönen bir ülkenin dışişleri bakanı ‘tek çare birleşmektir’ niye der anlamadım. Sormazlar mı, ki ben soruyorum şu an, tek bir ülke iken iki ayrı ülke olmayı tercih ettikten sonra Kıbrıs’a gelip ‘birleşmekten başka çareniz yok’ söylemi niye?

Anlıyorum, bu iş ‘al gülüm, ver gülüm’ işidir.

AB içinde 28 ülke birbirleri ile iyi geçinerek, birbirlerinin isteklerini yerine getirmek gibi bir yaklaşımları var. Ama insan bu kadar da geçmişi ile ters düşmez ki.

Ben Kıbrıs, defakto olarak ayrı iken birleşmesini illaki isterim. Konu zaten hangi temelde ve nasıl birleşeceğidir. Daha da ileriye giderek, ne derece birleşeceğini tartışıyoruz. Federal temelde mi, konfederal düzlemde mi? Sıkı mı Gevşek mi. Ya da şimdilerde, AB içinde bir, ama dışarıda ayrı ayrı mı olacak diye fikir üretirken, iki ayrı devlet haline dönüşen Çekoslovakya’dan türeyen Slovakya’nın Dışişleri Bakanı gelip bize ‘sizin birleşmeniz lazım. Başka çareniz yok’ dediğinde komik oluyor biraz.

Sen 75 yıllık bir ülkeyi ikiye bölüp iki ayrı egemen ülke yap, sonra da 45 yıldır ayrı olan iki ülkenin birleşmekten başka çaresi olmadığını söyle.

Sen değil başkası söylesin. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
19
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Haziran 2019, Çarşamba
Sosyal Demokrat         - Nicosia
Sanirsin cok ciddi bir yazi! Yau allah askina bu yazi ne amaca hizmet ediyor sayin resat? Slovakya dis islerinin ne dedigini elestirecegine hukumetin, cumhurbaskaninin ya da tc hukumetinin agzindan cikanlara kafa yorup bir degerlendirme yapin.

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...