Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 26 Haziran 2019, Çarşamba

Olmaz olsun böyle dokunulmazlık

Paylaş  
19
4
15

Hiç niyetim yok ama anlaşılsın diye söylüyorum. Bir zamanlar milletvekili olursam. İlk iş, usulünü bulup dokunulmazlığımın ilk günden kaldırılmasını isteyeceğim.

Hatta “Bir zamanlar milletvekili olursam” ifadesini, aynen Gülşah Sanver gibi okuduğu yazılı metindeki ifadeyi geri aldığı gibi, geri alıp tutanaklardan kaldırılmasını talep ediyorum. Her kim ki artık KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili olursa, tavsiyem dokunulmazlığının kaldırılmasını yemin eder etmez kaldırılmasını istesin.

Meclis’te Aytaç Çaluda ile test sürüşü yapılan ve şimdi de Hüseyin Özgürgün ile sahneye konan bu siyasi oyuna baktığım zaman, milletvekili dokunulmazlığı bir milletvekili için özgürlük değil aslında büyük tehdit.

Polisten bir iki adamın, savcılar içerisinde biraz nüfusun, Meclis’te de çoğunluğun oldu mu, siyasi hayatını bitiremeyeceğin milletvekili yok artık.

Daha iyisi hiç dokunulmazlığın olmasın, en azından Meclis’te seni rezil etmelerine imkân tanınmış olmaz.

Masumiyet karinesi yerle bir, itibar suikastının bini bir para.

En azından dokunulmazlığı bulunmayan bir milletvekili, hakkında çıkan iddiaları mahkemede yanıt verir, aklanır ya da mahkum olur. Ancak Meclis’te son bir iki gündür yaşanan şarlatanlıklara maruz kalmaz.

İntikam alırcasına dişlerini gıcırdata gıcırdata, ellerini kaldıranların vefasızlığına maruz kalmaz.

Savcılık, polis, mahkeme… Neyse başına gelecek olan sessiz sedasız çeker. Milletin Meclisi’nde böyle bir muamele görmez.

Ne yaptık böylece şimdi?

Siyasi bir rakibi ortadan kaldırmak için, Meclis’in ve milletin birkaç vekilin itibarını yerle bir etmeye çalıştık.

Diyelim ki sözünü ettiğimiz milletvekili mahkeme tarafından suçlu bulunmaz ve aklanır.

Ne olacak?

Öyle Gülşah Sanver Manavoğlu gibi önce “Vatan Haini” deyip sözlerini geri aldığı gibi, sözler geri mi alınacak?

Yoksa özür mü dilenecek?

Adama elbirliği ile fazlasıyla zarar verilmiş. Meclis’te gerek rakibi ortadan kaldırmak, gerekse de hükümet olmaya giden yolu açmak için olmadık şeyler yapılmış.

Masumsa ne olacak?

Geçtiğimiz gün Ferdi Sabit Soyer’i izliyordum Diyalog TV’de. Her zamanki gibi bu süreci de çok güzel anlatmış ve bu konuda yorum yapmak isteyenlerin, sürecin terörize edilmesi nedeniyle geri durmak zorunda kaldığını ifade etmişti.

Baksanıza, vicdanına yenik düşen bir elin parmakları kadar milletvekili bu konuda bir tavır ortaya koymaya çalıştığı anda, “Vatan Haini” damgası yediler. Hem de Meclis kürsüsünden. Üstüne üstlük Meclis’in itibarını geri getirmek için oraya geldiğini ifade eden bir vekilden.

Meclis’teki çoğu milletvekilinden siyaset bağlamında daha tecrübeli birisi olarak yeni siyasete atılacak olan milletvekillerine öğüdümdür:

Milletvekili seçildiniz. Mazbatayı aldınız. Yemin edip göreve başlamadan milletvekili dokunulmazlığınızın kaldırılmasını talep edin ve bu konuda ısrar edin. Çünkü artık bu Meclis’te milletvekili dokunulmazlığı bir demokratik ayrıcalık değil, bir tehdit haline gelmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
10
 
0
 
1
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
29 Haziran 2019, Cumartesi
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Ozgorgunun temiz oldugunu sanan ali ve onun gibilerin bilmedigi veya bilmek istemedigi coook sey var! Adam memleketi goturdu ve hala daha temiz oldugunu savunanlar var. Inanilmaz!

26 Haziran 2019, Çarşamba
ali         - LEFKOŞA
SAYIN ÖZGÜRGÜN TEMİZDİR.İŞ BİLMEYEN ÜÇ TANE ACEMİ MEMUR İLE GÜDÜMLÜ ÖZERSAY VE ORGANİZE ÇETESİNİN KARALAMASIDIR.BU BÖYLE BİLİNSİN.

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...