Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma

Yaşamevi'nin yaşamevi olması için

Paylaş  
23
15
22

Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.

Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Yaşamevi’ndeki tüm sıkıntı ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlatmış durumdayız” başlıklı açıklamasına kulak verse, benim de sesim çıkmayacak ve bu yazıyı kaleme almayacaktım.

Ama Filiz Hanım, hem bizlere gazetecilik öğretmeye, hem de sırf açmış olmak için hayati eksiklerle hizmete soktuğu bu tesisin bu halini savunmaya ve eksiklikleri kamuoyunun gözünün içine sokmayı bir görev kabul eden gazetecilere saldırmayı doğru buldu.

Kıbrıs Postası muhabirlerinin Kalkanlı Yaşamevi çalışanları ya da hasta yakınları ile konuşmadığını iddia etti. Nereden biliyor? Boynuna sarılıp ağladığını iddia ettiği Kalkanlı Yaşamevi çalışanlarının ne zorluklarla, devletin terk ettiği bakıma muhtaç insanlara baktıklarını kendisi biliyor mu acaba? Bilse böyle davranmaz diye düşünürüm. 

Kıbrıs Postası’nı hastalar, hasta yakınları ve Kalkanlı Yaşamevi çalışanlarının düşmanı gibi göstermeye çalışmasını tek kelime ile “yavuz hırsızlık” olarak nitelemekten başka çare bırakmadı Sayın eski Bakan. Çünkü bu hastaları, bu hasta yakınlarını ve Kalkanlı Yaşamevi’nin çalışanlarına bu şartları reva görerek asıl düşmanlığı kendisinin yaptığının aslında kendisi dahil herkes farkında.

11 Temmuz Basın Günü’nde bizi arayarak Basın Günü’nü kutladığı “gerçek gazeteci” meslektaşlarıma asıl ben çağrı yapıyorum. Gidin ve görün.

Ve biraz sonra Filiz Hanım’a soracağım soruları siz de kendinize sorun.

Besim’in “Avrupa’nın bakımevlerini aratmayacak kalitede ve konforda” diye nitelendirdiği Kalkanlı Yaşamevi ile ilgili olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu tesis Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde bu şekilde faaliyet gösterse ilgili yetkili güneş yüzü dahi göremez. Eski Bakan’ın diline doladığı ancak bilmediği her halinden belli olan Avrupa’daki bakımevlerinde hastaların “kaderlerine razı getirilerek” ve sanki “Mümkün olan bu. Bununla idare edeceksiniz” denilerek yapılan bu muamele, “Negligence” sayılır ve düşkün birine ya da birilerine bu muameleyi reva görmek büyük suçtur.

Bizde bunu ortaya çıkaran gazete suçlu olur.

Filiz Hanım’ın kastettiği Avrupa herhalde, Michel Foucalt’nun “Büyük Kapatma” adlı makalesinde bahsettiği, 17’nci Yüzyıl Avrupası’ndaki tesislerdir herhalde.

Orada özveri ile görevlerini yapmaya çalışanlarla herhangi bir sorunumuz olmadığını Eski Bakan Filiz Besim de çok iyi biliyor ancak duygusallıklar ve gözyaşları ile bakanlığı dönemindeki eksiklik ve ihmallerini örtmeye çalışıyor.

Haberde; çalışanları, hastaları ve hasta yakınlarını rencide etmemek için, bilgimiz dahilinde olan birçok eksikliği, ihmali ve tespiti yazmadığımızı Filiz Besim pekala biliyor.

Filiz Hanım’ın saldırgan tutumunu anlayabiliyorum. Ama emin olmasını istediğimiz konu Kıbrıs Postası’nın Yaşamevi’ne değil, Yaşamevi’nin koşullarına karşıdır tepkisi.

Hastalara, hasta yakınlarına ve çalışanlara değil tepkimiz, onlara bu kötü koşulların olabilecek en iyi koşullar olduğuna inandırmaya çalışanlaradır.

Filiz Besim’e birkaç sorum olur bu noktada.

Bakıma muhtaç yaşlı bir yakınının psikiyatri hastaları ile aynı ortamda bakılmasına gönlü razı gelir mi?

Ya da psikiyatri hastası bir yakınının, psikiyatrist bir hekimin bulunmadığı bir yerde bakılmasına tahammülü olur mu?

Kıbrıs Postası’ndaki Filiz Besim’in kriterine göre “gerçek olmayan” gazeteciler bu sorulara hayır yanıtı verdiği için bu haberi yaptı.

Ve bu Yaşamevi’nin gerçekten yaşamevi olması için.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık
7 Haziran 2019, Cuma    Facebook hariciyecileri

banner
banner
banner
banner
banner

AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...
"Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
Rasıh REŞAT | 2 Temmuz 2019, Salı
Suriye rejiminin Paris Dakar-Rallisine Murat 124 ile katılma girişimi benzeri, 1966 model hava savunma sistemleri kendini dünyanın en sofistike savaş uçaklarına sahip İsrail’e karşı savunmaya çalışması sonucunda Kuzey...