Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 8 Ekim 2019, Salı

"Dalga geçme yarışı başlarsa" inanın biz çok eğleniriz...

Paylaş  
68
36
64

Kendi yağı ile kendi ciğerini kavurarak ülkenin denetleyici gücü, bilgilendirici enstrümanı ve demokrasinin asli unsuru olarak faaliyet gösteren geleneksel medya, ne yazık ki UBP-HP hükümetinin maskarası haline getirilmeye çalışıldı bu dönemde.

Bu konuda Geleneksel Medya Destek Komitesi, Gazeteciler Birliği, Kıbrıs Postası, Kıbrıs, Havadis ve Detay’da örgütlü Basın Emekçileri Sendikası, Yenidüzen’de örgütlü Devrimci Genel İş Sendikası ve Türk Ajansı Kıbrıs’ta örgütlü Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası ortak bir tepki verdi ve hükümetin bu süreç içerisindeki gayrı samimi tutumu karşısında ses verdi.

BRT’de Örgütlü Bay-Sen’in BRT Yasası beklentisi nedeni ile hükümete karşı çıt çıkaramayacağını ifade edip bu dayanışma içerisinde yer almaması üzücü de olsa, genel itibarıyla gazeteci dayanışması bu “şerden türeyen hayır” olarak da not edilebilir bence.

Ayrıca, BRT'deki üreten gazeteci dostların, sendika yönetiminden bağımsız, yüreklerini yüreklerimize katacaklarından da şüphemiz yok...

Geleneksel Medya Destek Komitesi’nin bir üyesi olarak sürecin ta başından beri içindeyim. Konunun ne kadar adil ve hassas olduğunu ve ne denli iyi niyetle kurgulandığını bilenlerdenim.

O dönemin yöneticileri de durumu iyi kavradı mevcut hükümetten farklı olarak olanaklar ölçüsünde hep samimi davrandı.

“Para yok, bekleyin” dediler aylarca bekledik. Ama eninde sonunda gazetelere can suyu vazifesi gören o minik katkılar yapıldı.

Öyle aman aman büyük paralardan da bahsetmiyorum. Kriterleri yerine getiren ve çalıştırdığı basın emekçisi sayısı bakımından en yüksek dilimden katkı almaya hak kazanan bir gazete, ayda siyasi partilerin milletvekili başına hazineden aldıkları aylık katkıdan az bir para alıyordu.

Hüseyin Özgürgün, Serdar Denktaş, Cemal Özyiğit ve Tufan Erhürman bu konuda medyanın içinde bulunduğu durumu anlatmalarımızla anlamış, Kıbrıs Türk medyasının desteğe ihtiyacı olduğuna kani olmuş ve bu desteği geleneksel medyaya sağlamıştı. Hem de tümü bu destek oldukları medyadan eleştiri anlamında çok çektikleri halde, “Siz bize söveceksiniz biz de size para mı vereceğiz” demeden, demokrasiye ve çok sesliliğe imkânları ölçüsünde destek oldular. Kendilerine teşekkür ederim.

Bugün gazetecilerin örgütlü bir şekilde tepki verdiği ve bu tepkilerini sertleştirerek devam ettireceklerini bildiğim Ersin Tatar ve Kudret Özersay’a olan tutum “para verilmedi o yüzden kızdık” değil.

Kıbrıs Türk medyası, Kıbrıs Türk gazeteleri Ersin Tatar’dan da Kudret Özersay’dan da önce vardı.  Onların bütçeye bu işi için konmasına karşın, karar almamakla bu, kendi partilerine giden aylık yüzbinlerce TL’lik hazine katkısının yanında devede kulak biti kadar kalan medya desteğini vermedikleri için kızmıyor gazeteciler onlara.

Maliye Bakanı, konuyu Başbakana; Başbakan konuyu Başbakan Yardımcısına, Başbakan yardımcısı konuyu “çalışması için” gizemli birine havale edip, aylarca bizimle dalga geçilmesidir kızgınlığımız.

Samimiyetsizlik vurgumuz bundandır.

Yoksa bu hükümet bize katkı yapmazsa, biz yok olmayız.

Ancak bunu da bir yere not ederiz.

Ersin Tatar ile Kudret Özersay da sadece gazeteciler ile değil, kimse ile dalga geçilmemesi gerektiğini er veya geç anlarlar, anlatırız.

Çünkü “dalga geçme yarışı başlarsa”, inanın biz çok eğleniriz. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
2
 
1
 
3
 
2
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ekim 2019, Çarşamba    Ahmet Çakar denen arkadaşın bize öğrettiği 
13 Ekim 2019, Pazar    Yarın ayın 14'ü
12 Ekim 2019, Cumartesi    Barış diye diye terörü savunur hale gelmek  
18 Eylül 2019, Çarşamba    Serdar Denktaş ile "Off the Record"
13 Eylül 2019, Cuma    Bu işler için yaşlanıyorum galiba...
11 Eylül 2019, Çarşamba    Devlet daireleri tecrübem ve karışık duygular
10 Eylül 2019, Salı    Serdar Denktaş niye istifa eder?
8 Eylül 2019, Pazar    Bir de,"Sizin oraları çok sakin" demezler mi...
7 Eylül 2019, Cumartesi    Consigliere'i reddedilen Don Guterres ne diyecek?
6 Eylül 2019, Cuma    Ercan'da işler hiç iyi gitmiyor

banner
banner
banner
banner

Ahmet Çakar denen arkadaşın bize öğrettiği 
Rasıh REŞAT | 16 Ekim 2019, Çarşamba
Ahmet Çakar denen densiz terbiye yoksununun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için söyledikleri resmen kanıma dokundu.
Bir başka ülkenin medya organında benim ülkemin Cumhurbaşkanı’na hakaret...
Yarın ayın 14'ü
Rasıh REŞAT | 13 Ekim 2019, Pazar
Yarın ayın 14’ü.

Ayın 14’ü aslında güzelliği tarif eder.

Müslüm Gürses’in öyle bir de şarkısı vardı güzel bir kadını anlatan.

Ayın dolunay halinin muhteşem görüntüsü güzel bir kadının yüzü ile bağdaştırılarak an...
Barış diye diye terörü savunur hale gelmek  
Rasıh REŞAT | 12 Ekim 2019, Cumartesi
Cyprus Mirror diye İngilizce bir haber sitesi hazırlamaya başladığım son bir iki aydır İngilizce yayınları daha çok takip eder oldum. Eskiden de takip ediyordum ama bu son dönem epey yoğunlaştım.
Tam üzerine Türkiye’...