Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 15 Nisan 2011, Cuma

Onur meselesi

Paylaş  
62
117
58

Kıbrıslı Türkler (veya Kıbrıs Türkleri) “kıbrıstürkü”  veya “Türkçe konuşan, Kıbrıslı” olmakla övünen kişi olduklarını söylemeğe başlarsa (bazı sendika ağaları gibi) milli benliklerini kaybetmiş olurlar.

Milli kimliğini, asli benliğini inkar eden veya kaybeden kişi ise onurunu da kaybetmiş olur.

Bizi önce ailemiz, sonra da rahmetle andığımız ilk okul öğretmenlerimiz “Türk olmanın” gururu ile yetiştirdiler.

Atatürk ilkelerini anlattılar, yurtta barış, acunda (dünyada) barış ilkesinin kutsallığını öğrettiler, egemenlik nedir, yurtseverlik nedir, kölelik nedir bunlar üzerinde durdular.

Vatan sevgisini kendilerinin yaptıkları fedakarlıklarla fiilen kanıtlayarak öğrettiler.

Tek bir ders saatini boşa geçirmeyelim diye, hastalıklara meydan okuyarak derslerine geldiler.

Onları sevgi ile, saygı ile, rahmetle anıyoruz.

1700 kadar İlkokul öğretmenlerimizin sendikaları KTÖS’ün Kongresine 1080 kişi katılmış ve bunların 700 kadarı “sendikanın onurumdur” diyen eski takıma “göreve devam” demiş: Bu 700 kişiden kaçı bu beylerin Türkiye aleyhtarlığına, Rum yalakalığına, milliyetçiliğe tükürüp “Türkçe konuşan Kıbrıslı” olduklarına oy vermiştir, bilinemez.

Ancak bilinmesi lazım.

Anayasamızın giriş kısmına bakarak, sendikal faaliyet gösterisi altında yaptıkları akıl almaz terbiye ve ahlak dışı, insanlığa ve Türklüğe sığmayan davranışlarını yasal açıdan da incelemek gerekmektedir.

Eğitim, milli eğitim olacaksa, “sendikal  eylemdir” perdesi altında millete küfür etmeyi sanat haline getirmiş olanlara yasal tedbirlerle fırsat vermemek gerekir.

Bunlar, sebepli, sebepsiz düzenledikleri  grevlerle çocuklarımızın eğitilmemesini sağlamaktadırlar.

Okul aile Birlikleri ve bunlara oy vermeyen öğretmenler, bu mesnetsiz grevler karşısında ve bu ağaların Anavatan’a yönelttikleri kahpelikler karşısında ayaklandıkları gün, bizim tanıyıp, saygı duyduğumuz onurlu öğretmenler canlandı diye sevineceğiz.

KTÖS’ün kongresine Rum temsilciler de katılmış.

Ağalara övgülerle dolu konuşmalar yapmışlar.

“Sizinle gurur duyuyoruz, bize örnek oluyorsunuz” bile demişler.

En önemlisi 1080 öğretmenimizin gözlerinin içine bakarak ve “Kıbrıs’ta barış engellenemez” diyerek barışı tarif eden PEO’dan Tombazos’un şu sözleri:

“KTÖS, Kıbrıs Türk çalışanlarının en mücadeleci kesimidir. Ortak eylem içindeyiz. KTÖS’ün mücadelesinin dayandığı somut çerçeve bizim de çerçevemizdir. Kıbrıs sorunu BM kararlarında belirtildiği gibi siyasal eşitlik, iki bölgeli, iki toplumlu  federal çözüm formülü ile halledilebilir”.

Tombazos, “tek halk, tek devlet, tek egemenlik, 1960 antlaşmalarını çiğneyerek garantisiz ve Türkiyesiz AB üyeliği, AB normlarına göre “Kıbrıslıların” ada sathında istedikleri yere yerleşmelerini” öngören Hristofyas’ın temsilcisidir!

BM kararlarının yüzde seksenbeşini Türk tarafının kabul etmediğini biliyor.

Bu kararlar uygulansa Rum idaresini meşru hükümet olarak kabul ettik demektir.

Ve, tek bir kişi, bu kadarcığına olsun, itiraz etmiyor.

Niye etsin ki?

Sendika ağaları da BM kararları çerçevesinde uzlaşma için Hristofyas’ın eteğini öpmediler mi?

1955’den bu güne, bu kahraman halkın verdiği mücadele, üç-beş tane kendini bilmezin oyuncağı mı oldu?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
13
ONAY BEKLEYENLER
4
17 Nisan 2011, Pazar
hasan kemal         - londra
Sayin Engin Deniz,

Türk milletini, kibrislilar afyonlular, samsunlular diye ayırmak isteyen, ingiliz ve ruma vede onların yardakcılarına gereken karşılığı verdiğiniz için teşekkürler

Siz hangi dunyada yasarsiniz?

Hataylilar dernegi, Cukurovalilar dernegi, karadenizliler dernegi, Konyalilar dernegi, bunlar Rum tarafina mi kayitli?

Uyan ey muslum.
Sen gelirkan biz giderdik.

17 Nisan 2011, Pazar
hasan kemal         - londra
Londraya Selam,
Belki benim turkcam eyi degil veya elerimi sizin gibin bes defa yikamam ve 10 defa ikarim.

Durum degismez bizi son elli senedir turkiyaya usak ettin.

Memleketi katiller tacizciler, dinciler, karilarini dovenler, cocuklara sarkintilik yapanlar, dilenciler, baldiri ciplaklarla doldurdun.

KKTC bir fellah memleketini andirir.

Eyer Turk bu isi

Ingiliz ''No thanks mate'' der.

17 Nisan 2011, Pazar
erman akay         - londra
sızde bıraz haysıyet olsa kıprıslı turklere yaptıgınız bu kadar kotulukten ve soyledıgınız yalanlardan sonra gıdıp ıntıhar etmenız ve ya halkınızdan ozur dlemenız en erdemlı ıs olurdu

17 Nisan 2011, Pazar
can asli         - istanbul
sayin denktas rum mallarini haksiz yere almak oturdugunuz yerden gazel okumak sizce aytica onur meselesimidir.sizin karniniz tok gelecek endiseniz sizin ve torunlarinizin yok tabi ki devamli halkiniza gazel okuyorsunuz

17 Nisan 2011, Pazar
Engin Deniz         - istanbul
Her kimlik kimliğini oluşturan değer dizlieri diğerlerinden üstün tutar. Değerlerde kökende yatar. Türk milletini, kibrislilar afyonlular, samsunlular diye ayırmak isteyen, ingiliz ve ruma vede onların yardakcılarına gereken karşılığı verdiğiniz için teşekkürler Sn. Denktaş

17 Nisan 2011, Pazar
Londraya         - Selam
Amerikan pasportu tasiyan herkes Amerikalidir.kimse geldigi ulkeyi unutmaz.Gurur bu kardesim kurur degil.Bazilari kurur odun gibi.

16 Nisan 2011, Cumartesi
hasan kemal         - londra
Son elli senedir bizi Turkiyeye usak eden bir kimse olarak sessiz sedasiz yasamaya devam et.

Dedelerimizi ve babalarimizi kandirdin bizi kandiraman.

Benim ailem 300 sene evvel ayrildi Turkiyeden ve Kibrisli oldugum icin kurur duyarim.

300 sene evvel Ingiletereden ayrilip Amerikaya yerlesen Ingilizler Ingilizmi yoksa Amerikandir?

16 Nisan 2011, Cumartesi
ibrahim         - londra
bu memlekette en son konusmasi gereken denktas bey gene herkesten suphe ediyor.yalniz kendisidir milliyetci hem tayfalari.ama nasil milliyetcidirler orasi supheli.bana gore sahte milliyetci.her adimi yalan ve saibeli.kazandigi tek bir secim yok.hep kazadirilmis secimler.1973,te sayin dr.kucuk secimden geri cektiriliyor,berberoglu tehdit ediliyor,kimler yapiyor tehditi,turkiyedeki yonetenler veya derin devlet.yani sen bu kibrisli turklerin sevgisiyle bir erlere gelmedin bundan sonrada gelmen.bize rumu senin anlatmana gerek yok biz rumun ne kadar kotu oldugunu cok iyi biliyoruz ve bereber yasamak istemiyoruz,ama aramizdaki kotulerida cok iyi biliyoruz ve bunlarin basindada siz geliyorsunuz.herhalde bilginiz dahilindedir bir yazin da halk ogrensin nasil kuruldu HALKIN SESI gazetesi.O konudada cok seyler soylendi.

15 Nisan 2011, Cuma
Barış Varoğlu         - LEFKOŞA
sayın denktaş sizi rahatsız eden 1400 üyesi olan öğretmenler sendikasının , 900 ünün onurlu sendikacıları desteklemesiyse baştan kaybettinz..bırakın artık bu işleri.kıbrısta barış engellenemmez sloganından gocunmanz doğal,unutamadınz herlde 100.000lerin o sloganı attığı günleri ve sizi paket yapdıımz günleri..doğal bunlar doğal..üzlmeyn unutursnz.

15 Nisan 2011, Cuma
barış emir         - lefkoşa
onur meselesi evet sayın denktaş. Yorgacis gibi kıbrıslıtürkleri yok etmek isteyen bir adama olgun ve iyi bir devlet adamıydı demek heralde onurlu olmakdan gelir. Yada gendi halkını yutulacak lokmaya benzetmek. Yeter artık gidin emekli olun torunlarınıznan oynayın ama dikkat edin da GELEN TÜRKLER yada TURİSTLER birley yapmasın torunlarnıza malum ipini koparan gelir bunun içine. GÜn gelecek tarih sizi sanık sandalyesinde yargılaycak

15 Nisan 2011, Cuma
Ilker KILIC         - Londra
Turkiye basbakani Erdogan; Libya libyalilarindir, Yemen yemenlilerindir, Bahreyn bahreynlilerindir, Cezayir cezayirlilerindir, Fas faslilarindir, Misir misirlilarindir diyor “ARAPLAR’indir” demedi. Erdogan’dan hareketle herhalde Turkiye de turkiyelilerindir ve Kibris da kibrislilarindir. Onurlu insan kendi ulkesine sahip cikandir.

15 Nisan 2011, Cuma
Faik M. Basaran         - Amsterdam - Iskele

Simdiki ogretmenlere ibret olur umidiyle 1960'li yillarin o hala muhabbet ve derin saygi duydugumuz ogretmenlerinden birini, Onder Santel hocamizi burada yad edecegim.

1964 yilinin o berbat, carpismali gunlerinden biriydi. Okula gitmistik. Onder Santel hocamiz da okuldaydi. Kuzucuklarina ders vermeye gelmisti her gunku gibi...

Rumlarca kursunlanmis, yaralanmisti... Yarasindan akan kan, yara bandini da asmis, gomlegini kizila boyuyordu.

"Aman hocam," dedik biz cocuklar, "kaniniz durmadi, akiyor!"

"Evet," demisti Onder hocamiz. "Ama hala ders verebilecek durumdayim."

.............................

15 Nisan 2011, Cuma
erkan         - bursa
Dün okuduğum bir haberde K.K.T.C de bulunan bazı sendikalar yunanistanda verilen bir eğitim seminerine katılmışlar..Dikkat edin Yunanistanda verilen eğitim semineri.YUNANİSTAN...SENDİKALAR...EĞİTİM...Kıbrısta son zamanlarda yaşanan Bazı sendikaların Türkiye karşıtı gösterilerinin ve büyük elçilikteki bayrağı indirme teşebbüslerinin nereden alınan emir ve eğitimle yapıldığı gün gibi açık değil mi?Akıllı ve yurtsever bütün Kıbrıslı Türklerin bu gerçeği gördüğüne eminim..

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
24 Mayıs 2011, Salı    Seyirci kalınamaz
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
20 Mayıs 2011, Cuma    AB Başkanlığı
18 Mayıs 2011, Çarşamba    Yanlıştan dönmedikçe (2)
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a

banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Seyirci kalınamaz
Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı
Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.
Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eş...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...