Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 18 Mayıs 2011, Çarşamba

Yanlıştan dönmedikçe (2)

Paylaş  
66
144
66

Rum tarafına göre “adil ve kalıcı” formül 1963’de yerle bir ettikleri Cumhuriyetin üniter bir devlet olduğunu kabul etmemize bağlıdır.

”Ortaklık ne demek?” diyorlar. “Kıbrıs’ta tek halk vardır” diyerek, eski ortakları olan Kıbrıs Türklerini azınlık sınıfına alıyorlar.

Eşitliği kabul etmiş gibi davranarak görüşmelere devam etmeleri; Klerides’in itiraf ettiği gibi, taktiksel bir yaklaşımdan ibarettir.

O halde, Sayın BM Genel Sekreteri üçlü konferanslara prestijini yatırmadan önce “Kıbrıs meselesinin” Rumlar açısından Kıbrıs’ın tümüne sahip çıkmak için “milli bir mesele” olduğunu ve Kıbrıslı Türk ortağın, Garantör Türkiye ile birlikte buna asla boyun eğmeyeceği bir hak ve hürriyet meselesi olduğunu teslim etmelidir.

1960 devletinin ortaklık olduğunu, Rumların Türklere tahakküm hakkı olmadığını, Kıbrıs’ın AB üyeliğinin Kıbrıs Türklerini bağlamadığını, garantilerin gündeme alınamayacağını, Kıbrıs meselesinin 1974’de başlayan bir istila meselesi olmadığını; bunun 1963’de başlayan bir Rum-Yunan taarruzu olduğunu; 1963’den bugüne Kıbrıs Türk halkına yapılan zulüm için tazminat ödenmesi gerektiğini; bu konuda Yunanistan’ın da Rum idaresi kadar sorumlu olduğunu kabul ve tescil etmeden Kıbrıs meselesinin halledilemeyeceğini 1968’den bu yana yaşananlar teyit etmemişse, hiçbir şey teyit edemeyecektir demektir.

O zaman, çare, görüşmelerden ve BM’den ümidi keserek, KKTC’nin kendi yoluna devam etmesidir.

Sayın Genel Sekreter! “Kıbrıs Hükümeti” olarak karşınıza aldığınız Rum idaresinin 1960’daki ortaklık hükümeti olmadığını, tam aksine BM’de tescil edilmiş olan o hükümeti yıkan ve Türk ortağa yıllarca zulüm yapan Rum idaresi olduğunu bilmemeniz mümkün değildir.

Bunların “meşru hükümet” iddiaları hak ve hukuka dayanmıyor; gaspa, cinayete, insan haklarını kökten ihlâle dayanıyor.

Halbuki, 20 yıl devlet dışında bırakılarak yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin hür iradeleri ile kurdukları KKTC meşru bir doğuştur.

Buna ABD ve Garantör İngiltere “UDI” diyorlar diye, siz bu mantıksız değimi benimsemeye mecbur değilsiniz.

KKTC, meşru bir kuruluştan kopmuş, ayrılmış değildir. Meşru 1960 ortaklık devletinden silah zoru ile kopup ayrılan taraf Rum tarafıdır.

Bunların kan akıtarak, masum Türk halkını toplu mezarlara gömerek, ABD ve İngiltere sayesinde elde ettikleri bir ünvan sizi yanıltmış olamaz. Adil bir anlaşma, sahtekârlara ve toplu mezar kazıcılara prim vererek elde edilemez.

Kalıcı bir anlaşma garantilerin dokunulmazlığının ve iki eşit egemen halkın varlığının teyidine bağlıdır.

Türk garantisi tartışılmazdır. 29 yaşına gelmiş KKTC’nin varlığı da tartışılmazdır.

Bu garanti olmasaydı bugün Kıbrıs’ta Türk kalmayacaktı. KKTC olmasaydı, Kıbrıs çoktan bir Yunan adası olacaktı.

O halde Kıbrıs meselesi, Türk-Rum ortaklığının Rum ortak tarafından yıkılması meselesidir.

Adil ve kalıcı bir anlaşma, bu ortaklığın, yeniden, Rum’un yıkamayacağı bir şekilde oluşmasıdır.

Bu da, iki egemen halk, iki devlet esasına dayanmalıdır.

Başka çare yoktur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
15
ONAY BEKLEYENLER
0
25 Haziran 2011, Cumartesi
VATANDAŞ         - GİRNE
GÜÇLÜ OLAN HAKLIDIR GERİSİ BOŞ,SON 7 YILA KADAR KKTC KÖY GİBİ İDİ NE YOL NE HASTAHANE NE DR ÖNCE GÜÇLÜ BİR EKONOMİ YARATILACAK ,GELEN PARALARLA YATIRIM YAPILACAKTI. ASRIMIZ SICAK SAVAŞ DÖNEMİNDE DEĞİL,GANİMET DÖNEMİ HİÇ DEĞİL,EKONOMİK KAZANILIYOR SAVAŞLAR,GERİSİ BOŞ KONUŞMA,SÖYLEYENE DEĞİL YAPANA İNANIRIM, ZATEN KIBRISIN SORUNU RUMLAR DEĞİL ,BUNU BİLMEMEK İÇİN KÖR OLMAK LAZIM ,STRATEJİK OLARAK ,İNGİLTERE ,İSRAİL ,ABD HER ÜLKENİN GÖZÜ BURADA, PİYON OYNATIYORLAR TÜRK-RUM PİYONLARI .

25 Haziran 2011, Cumartesi
VATANDAŞ         - GİRNE
BÜTÜN OLAYLARIN BAŞLANGICI İNGİLİZLERDİR FAKAT KKTC HALKI İNGİLİZLERİ TÜRKLERDEN DAHA ÇOK SEVİYOR.
RUMLAR İNGİLZLERİ ADADAN ATMAK İSTEMİŞ ,TÜRKLERE BİRLEŞME TEKLİF ETMİŞ ,TÜRKLER İNGİLİZLERİ SAVUNMUŞ ,ARABALARINA KOYUP KAÇIRMIŞLAR ,İNGİLİZLERSE MİNNETLERİNİ ÇOK İYİ GÖSTERİYOR ,RUM TARAFINI DESTEKLİYOR.KKTC TÜRKLERİ HALA İNGİLİZLERİ TC VATANDAŞI KARDEŞLERİNDEN DAHA ÇOK SEVİYOR, TÜRKLER HİÇBİR ZAMAN DOSTUNU DÜŞMANINI BİLEMEMİŞTİR.OSMANLIDAN BERİ MALESEF.

23 Haziran 2011, Perşembe
Necati         - Ankara
Sayın Cumhur Başkanımız,

Biz 75 Milyon Türk olarak, her zaman açmış olduğunuz yoldan yürüyeceğimize and içeriz.

Tanrı sizi başımızdan eksik etmesin.

19 Mayıs 2011, Perşembe
engin         - magusa
Ali Kocaman'a bravo.Simdiye kadar Denktas hakkinda yapilan yorumlarin en dogrusu ve en gercekci olani.Bu yorumda ne bir suc, ne de bir gunah unsuru vardir.Dort dortluk bir yorum.

19 Mayıs 2011, Perşembe
engin         - magusa
Mehmet Aga'nin, tek kisilik diktatorluk ve agalik duzenini cok sevdigi belli.Bunun ismi kole ruhluluk ve kisiliksizliktir.Denktas biyiye gelince.Imam Tayyip,Demirel'e de cok konusma demisti.Denktas biyi ,bu yasta artik maskara olmaktan kurtulmak icin bir kenara cekilmeli ve posalari cikmis iki limon olarak Demirel'le tavla oynamalidir.

19 Mayıs 2011, Perşembe
ali kocaman         - kastamono
duzeninizi kurdunuz ailenize defalarca kose dondurdunuz.dunurun boyaci salih paralari hortumladi.tabi iki ayri devlet.cunki heasp vermekten korkuyorsunuz ve kktc insanini uyukudan uyandirmamak istiyorsunuz.bir gun gocup gittiginizde sizi kac kisi mezariniz basinda kktcli olarak acaba ziyaret edecektir.

19 Mayıs 2011, Perşembe
BIR         - SORU
SN DENKTAS EJDER ASLANBABA'YI MANEVI EVLAT EDINECEKMISINIZ ACABA 42000 TURK'E KKTC VATANDASLIGI VERILMESINI ONERDIGI ICIN?

19 Mayıs 2011, Perşembe
Al Temur         - Mağusa
Sayın Denktaş bu kadar ileri görüşlü ise neden Lahey'de Annan Planını görüşeceğini Türkiyenin isteğine rağmen beyan etmededi da Rumların AB'yer girişinin yolunu açtı ?? Sn Denktaş halâ 20 yüzyıl politikacılığı yapar. Zaman onu değiştirmediği gibi tecrübe sahibi de olmadı bundan sonra olmaz da. sağlıklı yaşamağa baksın.

19 Mayıs 2011, Perşembe
Kibrisli         - Kibrisli
Mehmet aga, sen kendi inandiklarini savunarak konusmaya calis da bir yere varalim, eger Kibrisliturk'un selametiysa amac. Onun soyledigini begenmedim saldirayim, bununkini begenmedim susdurmaya calisayim esgide galdi bu yontemler.

18 Mayıs 2011, Çarşamba
Yurtsever         - Lefkoşa
Amin.

Bak. Başardığı şeyler de varmış demek ki.Hakkını yememek lazım.

Mehmet Aga gibi dualarla hamaset yapanlar da yetiştirmiş.

Aga hamasete sığınma bilgi,belge,bulgu ile bizi çürüt.Gahramannar sizi.Hodri meydan.

Aga, o senin yorumun kimse Ruma bağlanmak istemiyor. Nerede var öyle bir yorumum? Haydi bakem tek bir tane bulsana.Bulamazsın.

Allah size uzun uzun ömürler versin.

Amiiiiiiiin.

18 Mayıs 2011, Çarşamba
Mehmet         - Aga
Senelerdir bu asagidaki yorumcular Sayin Denktas'i asagilayip duruyorlar.Sebep mi soruyorsunuz?KKTC'nin Rumlara baglanmasini istiyorlar ve biliyorlar ki KKTC'nin tek koruyucusu Sayin Denktas'dir.IYI KI VARSIN SAYIN DENKTAS.ALLAH SANA SIHHATLI UZUN OMUR VERSIN.

18 Mayıs 2011, Çarşamba
Kibrisli         - Kibrisli
Diger bir deyisle, onceki yazilarinizdan birinde, Turkiye'ye ekonomik bagimliligin gecici oldugunu iddia etmistiniz. Bu iddianizi nasil destekliyorsunuz? Cozum istegimizi birakirsak, kac yil sonra ve nasil bu bagimliliktan kurtulma vaadi veriyorsunuz kendini bilmezler diye tanimladiginiz bizlere?

18 Mayıs 2011, Çarşamba
Kibrisli         - Kibrisli
Diger bir deyisle, onceki yazilarinizdan birinde, Turkiye'ye ekonomik bagimliligin gecici oldugunu iddia etmistiniz. Bu iddianizi nasil destekliyorsunuz? Sizin begenmediginiz cozum istegimizi birakirsak, kac yil sonra ve nasil KKTC'nin bu ekonomik bagimsizligi yakalayacagini dusunuyorsunuz? Bunun icin ne gibi projeler gelistirmistiniz CB olarak ve simdi neler oneriyorsunuz ekonomik bagimsizlik elde edebilmek icin?

18 Mayıs 2011, Çarşamba
Kibrisli         - Kibrisli
Denktas bey, KKTC’nin kendi yoluna devam etmesinden ne kastedersiniz?????????????????????????????

Biliyoruz artik Rum'la anlasma konusunda goruslerinizi ve Rum'unkiyle dunya ahiret bagdasmadigini.

Ama sanirim sizin birturlu aciklamaktan kacindiginiz sey Kibrisliturk'lerin sizin KKTC diye cizdiginiz yolda neden ilerlemek isteyecekleri? Bizlere teklifiniz, vaadiniz nedir yani? Cunku su ana kadar, KKTC kendi yoluna gider dediginiz sey Turkiye'ye her gecen gun biraz daha bagimlilik, her gecen gun biraz daha nufus aktarimi ve Kibrisliturk'lerin Turkiye'liler icinde eritilmesi. Bu mudur yani kendi yoluna gider dediginiz, cozume alternatifiniz???????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Soru isaretlerini cogaltayim dedim da belki bir yazinizda da Rum anti propagandasi disinda yazip Kibrisliturk'ler icin yol planinizi, cozume alternatifinizi aciklarsiniz. KKTC yasatilacak, bizim icin cikar yol budur gibi yuvarlak cumlelerle degil ama, KKTC'nin Turkiye'ye bagimliliktan kac yil sonra kurtulup iddia ettiginiz gercek egemenlige ulasacagini ongoruyorsunuz mesela ve bunun icin ne yapilmasi lazim???????????????????????????????????????????????????????????????????????/

18 Mayıs 2011, Çarşamba
Yurtsever         - Lefkoşa
Rauf Raif Denktaş'ın Hatıraları 1964, 1.Cilt, sayfa 156-157.

2 Mart 1964. Yani bundan tam 47 yıl önce.

Okuyalım:
Halkın Türkiye'den ve Garanti Anlaşmasından ümidi kesmemesi esastır. Bu karar açıklandığı an liderlik gereken soğukkanlılığı göstermez ve "battık, bittik, gittik" yorumunu yaparsa mukavemet çökecek diye düşünmekteyim. İnancım, bunun da bir safha olduğudur. Bu safha da geçecektir, yeter ki biz metanetimizi koruyalım ve direnişin devamı için Türkiye'den özel tedbirler isteyelim. Mesajımın 3. paragrafında Lefkoşa'daki liderliğe bunu telkin etmeye çalışıyorum. Hakikatte ben de berbat bir durumdayım. Sabaha kadar gözümü uyku tutmadı. Son çare yine Kuran-ı Kerim. Besmele çekerek bir sayfa açıyorum: Ankebut Suresi'nden 22. Ayet'e takılır gözüm. "SİZ ALLAHIN GÖKTE VE YERDE YAPACAĞINI ENGELLEYEMEZSİNİZ. SİZİN ALLAH'TAN BAŞKA NE KORUYUCUNUZ NE DE YARDIMCINIZ VARDIR."

Allah'a sığınarak uyumaya gayret ediyorum. New York'ta hiç dinmeyen canavar düdüklerini sayıyorum. Ve sabah oluyor. Yeni bir gün! Kıbrıs'ta neler oluyor?

Allah bilir!...

Evet...47 yıl geçmiş.Temenniler ayni,hiç değişmemiş.

Türkiye'den özel istekler.Para olsa gerek.

İşi Allah'a havale etmek. Kadercilik.

Garantiler. Halkı korkutmak. Hiçbir görüşmeci Türkiye istemezse garantileri söz konusu bile yapamaz.Sünnetçi korkusu.

Allah Kerim, bir 47 yıl sonraya.

Amin!

İsak Hemşo amin de.

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
24 Mayıs 2011, Salı    Seyirci kalınamaz
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
20 Mayıs 2011, Cuma    AB Başkanlığı
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a
6 Mayıs 2011, Cuma    Kırmızı çizgileriymiş

banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Seyirci kalınamaz
Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı
Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.
Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eş...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...