Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 20 Mayıs 2011, Cuma

AB Başkanlığı

Paylaş  
69
155
67

2012 yılının ikinci yarısında Rum idaresi “Kıbrıs” olarak, altı ayılığına, AB’nin Başkanlığını üstlenecektir. Hristofyas’ın Sayın Talat’la başlayan görüşmelerde olduğu gibi Sayın Eroğlu ile devam eden görüşmelerde de zaman kazanmak için oyun oynaması bundandır.

AB Başkanı olarak Türkiye’yi daha da sıkıştırıp taviz koparacağı inancı ile hareket etmektedir.

Sayın Ban Ki Moon da bunun farkına varmış olmalı ki, Haziran’da yapılacak üçlü  zirveden önce iki “Kıbrıslı” taraftan uzlaşıcı yaklaşım ve gündemdeki 6 madde hakkında derinliğine görüşme ile elastikiyet beklediğini duyurmuştur.

Genel Sekreter’in bu çağrısından anlıyoruz ki, 6 gündem maddesindeki herhangi bir mütabakat’ın Kıbrıs meselesini halledeceğine inanmaktadır.

Meselenin ruhuna ve esasına bakmadan devam etmiş olan görüşmeler Kıbrıs Türklerinin hayatından 48 yılı alıp götürmüştür ve bütün gerçeklere rağmen, bir birine güvenmeyen iki halkı, 1960 benzeri ancak garantisiz, bir iç içe ortaklığa zorlamaktadırlar.

Bunun sonucu 1963’den daha vahim olacaktır diyoruz; dinleyen yok!

Şimdi “Ben Kıbrıs’ım, Kıbrıs’ın meşru hükümetiyim, Ben AB üyesi Kıbrıs’ın meşru temsilcisiyim” diyen eli kanlı, geçmişi bozuk, AB’nin inandığı her ilkeyi 16 günlük bebeklerle birlikte toplu mezarlara gömmüş olan bu idareye biz  48 yıldır “Sen Kıbrıs’ı; Kıbrıs Türklerini temsil edemezsin, sen kanlı darbe ile 1960 ortaklığını yıkmış olan ve kahpelikle, yıktığın devletin adını gasp ederek adayı kendine mal etmeğe çalışın, Kıbrıs meselesi 1974 başlayan istila meselesidir yalanına sarılan; yaptığın kötülükleri inkar eden, eski Rum ortaksın; AB üyeliğin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve onun halkını bağlamaz  demeliyiz.


Görüşmeler her iki tarafın kabul edebileceği bir uzlaşma için yapılmaktadır. Uzlaşmadan uzak oluş nedeni Rum idaresinin “meşru hükümetliği, yasa dışı AB üyeliğidir”.

Hal böyle iken şimdi 6 aylığına AB’nin Başkanlığına oturacaklar, bir o kadar daha şımarıp, azacaklar.

Türk tarafının bunu kabul etmesi mümkün mü?

Görüşmelerin selameti için bu sahtekarların Başkanlığını AB “Kıbrıs meselesi halledilinceye kadar” erteleyemez mi?

Erteleyemezse, biz bu yasa dışı gelişme karşısında, “bu sahtekarlıkların, bu gaspçıların, bu yasa dışı Başkanlıkları son buluncaya kadar, görüşmeleri tatil edeceğiz” diyerek, bunların dünya ile alay etmelerini dünyanın gündemine getirme yoluna gidemez miyiz?

Yoksa, bu sahtekarlık ve AB’nin dörde katlanan bu yanlışı ve duyarsızlığı karşısında da biz kuzu kuzu, masadan kalkmayan uslu çocuk imajımızı korumayı mı yeğleyeceğiz?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
1
20 Mayıs 2011, Cuma
Kibrisli         - Kibrisli
e dogru degil mi. Kim duzenin bu halinden SAMIMI olarak mutludur? guzel midir hergun gazetelerde gordukleriniz, goc etmek zorunda kalanlar, besleme diye asagilanmamiz vs vs vs? Su an elimizdeki secenegin en iyisi oldugunu BILE savunmaya calissaniz, bu sistemden mutluluk duymasi bir insanin nasil aciklanir? Yorumcularin begenmedigi dusuncelere saldirmaktan vazgecmesi lazim. Herkes sizin istediginiz gibi konusacak degil.

20 Mayıs 2011, Cuma
isak isik         - girne
Sayin Ibrahim ,londradan lolo cekecegne gel buraya ve goster kendini ,KAGIT ASLAN SENI .........
KP lutfen yayinlayin mesajimi ,bu gibiler hep uzaktan bilirler herseyi.

20 Mayıs 2011, Cuma
Kibrisli         - Kibrisli
Vay anam Denktas bey. Rum'un eli bu kadar guclenmeden adil ve kalici cozumu gorusmeci olarak bize saglayamadiniz. Sizin klasik uzlasmaz tavir ve taktiklerinizin bundan sonra ise yarayacagi ne belli, nedir yapmaya calistiginiz?

20 Mayıs 2011, Cuma
ibrahim         - londra
yakinda nato,yada girecekler.gozlerinizin icine baka baka.bakmayin turkiye oyle guclendi boyle guclendi diye zirvalamalara,ab,ye nasil girdilersa nato,yada oyle girecekler.cunku milli poletika yok,sizin milli poletikaniz halkinizin yararina olmadi,halkinizi dislayan bir poletika oldu ve simdilerde duvara tosladi,siz kendi halkinizi rumun biraktigi yerden yok etmekle ugrastiniz,rumlar bir milli poletika tutturdu yillardir onu uygular,turkiyedede durum ayni erdogancilar ve erdoganci olmayanlar onlarda yakinda duvara vurucak hic kacmaz.her zaman bu poletikalar kaybetmeye mahkumdur,er yada gec.eskiden osmanlo krali sefere gideceginde ilk yaptigi sey ic meseleri bir guzel hallederdi,illeti memnun ederdi.simdi biri dersaki ben bu duzenden cok memnunum yalan soyle yada yalakalik yapar.duzen bu kktc budur.

20 Mayıs 2011, Cuma
M.Kemal TÜMKAN         - GİRNE
Bırakın Sayın DENKTAŞ, geçsinler AB aynasının karşısına da gerek 48 yıllık kaybı size yükleyenler, gerekse dünya bunların gerçek yüzünü görsün. Biz o altı aydada ''sabır ve ihlasla'' görüntüleri almaya devam edelim. Son HAK' tan yana olacak. Halkımıza kırılmadan DAVAYA katkılar koyduğunuzdan dolayı Teşekkürler.

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
24 Mayıs 2011, Salı    Seyirci kalınamaz
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
18 Mayıs 2011, Çarşamba    Yanlıştan dönmedikçe (2)
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a
6 Mayıs 2011, Cuma    Kırmızı çizgileriymiş

banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Seyirci kalınamaz
Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı
Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.
Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eş...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...